دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      
کد خبر: ۱۰۰۰۴
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۳
به ابتکار استاندار خوزستان؛
به منظور ایجاد زمینه تقویت و گسترش فرهنگ گفتگو و مفاهمه و ایجاد زمینه برای ارائه نظرات شهروندان و صاحبان اندیشه و افزایش سطح آگاهی افراد جامعه نسبت به حقوق شهروندی، آئین نامه "تالار گفتگوی شهروندان" به ابتکار دکتر مقتدایی، استاندار خوزستان تهیه و ابلاغ شد.
به گزارش بدر پرس ، در آئین‌نامه "تالار گفتگوی شهروندان" که برای نخستین‌بار از سوی دکتر عبدالحسن مقتدایی، استاندار خوزستان تهیه و ابلاغ شده است، آمده است: با پیروزی انقلاب اسلامی، نقش آفرینی آحاد جامعه در تعیین سرنوشت و جایگاه رفیع مردم در مدیریت کشور بارز شد و با تصویب قانون اساسی تضمین گردید و از آن پس آزادی بیان به عنوان یک موهبت الهی و فرهنگ تعامل و مفاهمه به عنوان یکی از حقوق اساسی شهروندی از مشخصه های جمهوری اسلامی ایران به شمار آمده است.

در ادامه این آئین نامه می‌خوانیم: امروز اطلاع از آراء و نظرات مردم به ویژه نخبگان و صاحب نظران از وظایف اصلی دولت برای تعمیق ارتباط جدانشدنی مردم با نظام جمهوری اسلامی است. در این راستا باید موانع تبادل نظر و ایجاد مفاهمه اجتماعی در جامعه کاسته شود و رویکرد گفتگو و مفاهمه جریانهای اجتماعی، فرهنگی و سیاسی تقویت گردد تا تفاوت و تباین نظرات در یک فرآیند سالم نهایتا به رویکردی جامع، همه جنبه های مثبت و سازنده نظرات منتهی شود.

این آیین نامه اضافه می کند: برای نهادینه کردن فرهنگ گفتگو در استان خوزستان، نهادی تحت عنوان "تالار گفتگوی شهروندان" تشکیل می‌گردد تا با ایجاد فضای مناسب و اعطای فرصتی برابر، نظرات و آراء سیاسی، اجتماعی شهروندان به ویژه نخبگان و صاحب نظران به صورت شفاف در معرض داوری افکار عمومی قرار گیرد و با تعامل و هم افزایی، همگرایی میان نظرات متنوع و رویکردهای مختلف افزایش یابد. ثمره این گفتگو که تعامل، هم افزایی و همگرایی است سرمایه اجتماعی و فرهنگی گران‌سنگی برای مدیریت شهرستان ها، استان و کشور خواهد بود.

ایجاد زمینه برای گسترش فرهنگ گفتگو و مفاهمه برای تشریک مساعی و استفاده بهینه از سرمایه‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی، ایجاد زمینه برای ارائه نظرات شهروندان و صاحبان اندیشه و ارائه برنامه‌های مدیران برای داوری افکار عمومی و ایجاد زمینه برای افزایش سطح آگاهی افراد جامعه نسبت به حق شهروندی از اهداف این طرح می باشند.

همچنین بر اساس آئین نامه، این تالار از یک هیات امنای استانی مرکب از هفت نفر از میان افراد مطلع، کاردان و معتمد تشکیل و احکام این افراد از سوی معاون سیاسی اجتماعی استاندار خوزستان صادر می شود و این افراد از میان خود یک نفر را به عنوان دبیر هیات امنا انتخاب می‌کنند. همچنین در شهرستان ها نیز یک هیات امنا مرکب از پنج نفر از میان افراد مطلع، کاردان و معتمد با حکم دبیر هیات امنای استان منصوب می شوند.

به گزارش بدر پرس، تعیین خط مشی کلی، بررسی و تایید صلاحیت اعضای هیات امنای شهرستان ها و نظارت بر حسن اجرای هیات امنای شهرستان ها از جمله وظایف هیات امنای استانی تالار می باشند. همچنین بر اساس آئین نامه هماهنگی با فرمانداران برای اختصاص فضای مناسب تحت عنوان تالار و تامین امکانات لازم به منظور انجام وظایف، بررسی تقاضای رسیده برای استفاده از تالار و تصمیم گیری درباره آنها، ارائه راهنمایی به متقاضیان برای اخذ مجوزهای لازم، تنظیم زمان اجرای برنامه ها، هماهنگی لازم با مراجع مسئول برای تامین امنیت تالار و نیز تامین انتظامات تالار از وظایف هیات امنای شهرستان ها می باشند.

این آئین نامه در تاریخ 94/9/17 به تصویب کارگروه  تخصصی اجتماعی فرهنگی استان خوزستان رسیده و از تاریخ ابلاغ به مدت دو سال به طور آزمایشی قابل اجراست و در صورت لزوم برای تسهیل در اجرا در کارگروه مذکور  بازنگری خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد