دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      
کد خبر: ۱۰۲۳۷
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۸:۰۲
در جلسه سالانه پژوهش سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ضمن رونمایی از کتاب گیاهان و پوشش گیاهی شمال غربی خلیج فارس، چند نمونه ی جدید گیاهی در منطقه معرفی شد.
تهیه و تالیف کتاب ، یکی از پروژه های پژوهشی تعریف شده در واحد پژوهش این سازمان بود که توسط دکترآخانی، استاد دانشگاه تهران و دانشجویان وی انجام شد.
عضو هیات علمی دانشکده ی علوم دانشگاه تهران در جلسه معرفی این کتاب، ماهشهر را یکی از نقاط گرم دنیا دانست که تاکید کرد که اگر بخواهیم تفکر صنعتی را دنبال کنیم بایستی به صنعت سبز بیاندیشیم.
حسین آخانی، منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی را به علل گوناگون منطقه ی بی نظیری دانست و عنوان کرد: اهمیت این منطقه از این جهت است که محل گذر دو ناحیه ی جغرافیایی ایران و تورانی و صحارا-سندی است و البته تاثیر قابل توجه آب و هوای مدیترانه ای را هم در این منطقه داریم. 
وی افزود: در مجموع تعداد 363 گونه ی گیاهی در این پروژه شناسایی شده که 282 گونه ی خودرو و 77 گونه ی دیگر به صورت کاشته شده است که این گونه ها به 74 تیره و 263 جنس تعلق دارند.
این تحصیلکرده ی مقطع دکترای دانشگاه مونیخ آلمان، جزیره ی صدفی قبر ناخدا را تنها نقطه ی در سرزمین ایران دانست که در آن خاک وجود ندارد و تاکید کرد: این جزیره یک اثر طبیعی ملی است که باید در حفظ حراست از آن کوشا بود. 
وی در پاسخ به سوال چگونگی شرایط این جزیره جهت حضور گردشگران، حضور گردشگران در این جزیزه را باعث نابودی اقلیم طبیعی آن دانست و گفت: اکیدا توصیه میکنم که از حضور گردشگران و ورود آنها به این جزیره جلوگیری کنید و در صورت وجود این جزیره در برنامه های توریستی شهرستان، لازم است به گشت دریایی اطراف آن و تصویر برداری از آن اکتفا شود.
آخانی خاطر نشان کرد: نتایجی که در این تحقیقات مورد توجه صاحب نظران گیاه شناسی دنیا قرار گرفت، آن بود که در جریان این تحقیقات، برای اولین بار در تاریخ گیاه شناسی، سه جزیره قبر ناخدا، دیره و قمر مورد مطالعه علمی قرار گرفت و مقاله ی بین المللی آن در مجلات معتبر جهانی منتشر شد.
وی از کشف گونه های جدید و نامگذاری آنها در لیست بین المللی گیاه شناسی در این منطقه خبر داد و افزود: یکی از این گونه ها را به مناسبت 85 مین سالگرد تولد دکتر ایرانشهری، گیاه شناس معروف ایرانی به نام ایشان ثبت شده است. همچنین «سالسولای جنوب ایران»، «سویدا خلیج فارس»، «سالیکورنیای خلیج فارس» و «Bienertia sinuspersici Akhani» سه گونه ی جدید کشف شده در این منطقه هستند که توسط دکتر آخانی نامگذاری و ثبت جهانی شدند.
گیاه اخیر یکی از مهمترین گیاهانی است که در قرن 21 کشف شده و علت این اهمیت نوع فوتوسنتزی است که برای جهانیان قابل توجه است به نحوی که پس از این کشف، تصویر روی جلد بسیاری از مهمترین مجلات علمی دنیا به نمایش این گیاه اختصاص داده شد.
این کتاب به تازگی در مجله ویلدنوویا کشور آلمان توسط یکی از دانشمندان این کشور معرفی شده است و در آن ضمن مفید توصیف کردن کتاب، به مطالعه ی آن توصیه کرده است. دیروز هم دانشگاه تهران این طرح را به عنوان طرح کاربردی نمونه این دانشگاه انتخاب و از مولف آن تقدیر به عمل آمد. 
در بخشی از آغاز این نشست، بیانیه ی پژوهش توسط کارشناس واحد پژوهش سازمان قرائت شد.


نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد