دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      
کد خبر: ۱۰۴۵۳
تاریخ انتشار: ۰۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۲
مدیرکل مدیریت بحران خوزستان:
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان از شناسایی نقاط خطرپذیر مسجدسلیمان و اندیمشک در قالب طرح جامع خطرپذیری استان خبر داد.

بهگزارش بدر پرس به نقل از ایسنا هاشم بالدی با اشاره به طرح بیمه اماکن مسکونی اظهار کرد: در جلسه‌ هفته گذشته سازمان مدیریت بحران کشور به منظور پیگیری بیمه اماکن مسکونی، یک کنسرسیوم متشکل از ادارات و شرکت‌های بیمه معتبر تشکیل شد و اکنون نیز دستورالعمل بیمه اماکن مسکونی در حال تدوین است.
 
وی افزود: این طرح، در کلیه استان‌ها و با تحت پوشش گرفتن مناطق شهری و روستایی و با در نظر گرفتن اولویت خطرپذیری هر منطقه اجرا خواهد شد.
 
بالدی ادامه داد: پیش از این نیز در استان خوزستان برنامه‌هایی با عنوان مطالعات طرح جامع خطرپذیری از سال 86 تدوین شد که فاز نخست آن در سراسر استان اجرایی شده و در صورت تامین اعتبار، فاز دوم این طرح نیز به تفکیک شهرستان‌ها اجرا و مقاوم‌سازی صورت خواهد گرفت.
 
وی گفت: در طرح جامع خطرپذیری، صحنه خطرپذیری مناطق مختلف استان خوزستان اعم از وضعیت گسل‌ها و خطر وقوع زلزله، وقوع سیل، شرایط مسیل‌ها و روان‌آب‌ها و رودخانه‌ها و فرسایش‌های خاک و همچنین وضعیت اماکن مسکونی استان مطالعه شد. در فاز دو مطالعات، جزء به جزء وارد خواهیم شد تا بنا بر نتایج مطالعات در هر بخش، ارگان‌های مربوطه مانند شهرداری‌ها، مسکن و شهرسازی و آب و فاضلاب وارد عمل شده و مقاوم‌سازی را انجام دهند. اجرای فاز دوم این مطالعات نیازمند اختصاص اعتبار مورد نیاز است.
 
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان افزود: مسجدسلیمان و اندیمشک از مناطق زلزله‌خیز استان خوزستان هستند که طرح مقاوم‌سازی این شهرستان‌ها در دستور کار است و با اجرای مطالعات طرح جامع خطرپذیری، نقاط خطرپذیر این شهرستان‌ها شناسایی و تقسیم کار و اجرای مقاوم‌سازی آغاز خواهد شد.
 
وی عنوان کرد: در بحث مقاوم‌سازی منازل مسکونی نیز برنامه‌هایی برای مناطق خطرپذیر شهری و روستایی و با اولویت بافت‌های فرسوده و شهرستان‌های خطرپذیر وجود دارد. در این زمینه، از طریق بنیاد مسکن از سال‌ها پیش اصل مقاوم‌سازی خانه‌های روستایی در سراسر استان آغاز شده است.
 
بالدی افزود: در حال حاضر نیز با اجرای این طرح درصد بالایی از خانه‌های روستایی مقاوم‌سازی شده‌اند؛ منازل مسکونی بیش از 4000 روستایی خوزستان در حال مقاوم‌سازی است و این طرح در برخی مناطق نیز با پیشرفت 70 درصدی پیش می‌رود. این برنامه تا مقاوم‌سازی صد در صدی خانه‌های روستایی ادامه خواهد داشت.
 
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان با اشاره به فراوانی وقوع زلزله در استان خوزستان گفت: در هر هفته به صورت میانگین حدود سه زلزله در خوزستان رخ می‌دهد که مقیاس آنها بین 3.5 تا 4.5 ریشتر است.
 
وی اظهار کرد: شدیدترین زلزله‌ای که در یک سال اخیر در خوزستان رخ داده است، زلزله 5 آذر ماه سال جاری در مسجدسلیمان به بزرگی 5.3 ریشتر بود که تعداد وسیعی از اماکن روستایی را متاثر کرد و ترک‌خوردگی و تخریب اماکن را به همراه داشت.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد