دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      
کد خبر: ۱۰۵۵۴
تاریخ انتشار: ۰۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۷:۳۸
مراسم افتتاحیه جشنواره منطقه‌ای رویش خلیج‌فارس ویژه استان‌های خوزستان، فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد امروز 9 دی‌ماه در آمفی‌تئاتر شهید مصدق طاهری دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد.
 به گزارش بدر پرس، دکتر ابراهیم حاجی دولو معاون پژوهش و فناوری دانشگاه در این مراسم با تبریک ولادت پیامبر اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) و ابلاغ حمایت ریاست دانشگاه از این جشنواره، اظهار کرد: این جشنواره تشویق کارآفرینی، نوآوری، اختراع و تجاری‌سازی ایده است.
 
وی بابیان این‌که در سطح کشور در موضوع نوآوری، اختراع و ابتکار نسبت به دیگر کشورها عقب هستیم، گفت: باید کلیه امکانات و ظرفیت‌های علمی، دانشگاهی، صنعتی و انسانی خود را برای توسعه نوآوری و خلاقیت در کشور بسیج کنیم.
 
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به این‌که دانشگاه‌ها در موضوع تربیت نیروهای انسانی بسیار موفق عمل کرده و نیروهای دانشمند و توانمندی را تربیت کردند، گفت: در موضوع پژوهش نیز پیشرفت‌های بسیاری در کشور اتفاق افتاده است اما نقطه‌ضعف در نوآوری، کارآفرینی، ابداع و اختراع است که باید بسیار بیشتر به آن پرداخته شود و این جشنواره‌ها ازآن‌جهت که تأکیدی بر این وظیفه است، بسیار حائز اهمیت است .
 
حاجی دولو با اشاره به این سخن امام (ره) که دانشگاه‌ها نقش اساسی در تغییر و تحولات یک ملت دارند، تصریح کرد: باید این تغییر نیز از دانشگاه‌ها آغاز شود که فرهنگ نوآوری در جامعه نهادینه و عملیاتی شود؛ تاکنون به دلیل رشد بسیار نظام دیوان‌سالاری در کشور وظیفه اصلی دانشگاه‌ها تربیت نیروی انسانی موردنیاز ادارات و به‌عبارت‌دیگر تربیت کارمند و کارمند آفرینی بوده است.
 
وی افزود: اکنون شرایط فرق کرده است و همان‌طور که در دنیا نیز شرایط تغییر کرد ما نیز چاره‌ای نداریم جز آن‌که رویکرد و نگاه تازه‌ای را در مسیر کارآفرینی در پیش بگیریم؛ اختراع و ابداع دریچه کارآفرینی است و ازاین‌جهت این رویداد بسیار مهم است و امیدواریم همه واحدهای دانشگاهی و صنعتی در برگزاری هر چه‌بهتر این جشنواره مشارکت کنند .
 
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز بابیان این‌که اختراع مستلزم تلاش، کوشش، جدیت و پشتکار است، گفت: شاید مشهورترین مخترعی که همه ما می‌شناسیم، ادیسون باشد؛ این دانشمند درجایی عنوان می‌کند که در اختراع و نوآوری یک درصد نبوغ و استعداد و 99 درصد تلاش، جدیت، پیگیری و پشتکار دخالت دارد.
حاجی دولو تصریح کرد: اگرچه ساختار اداری و نهادسازی خود را باید برای تسهیل این مسیر متناسب کنیم، مخترعان نیز باید بدانند که تلاش، جدیت و پشتکار بیشتری لازم است که بتوانیم با همکاری یکدیگر این وضعیت را در کشور بهبود ببخشیم.
 
وی همچنین با اشاره به این‌که شاید بعضی افراد بگویند که تا چه حد باید اختراع و نوآوری کنیم، به این حدیث اشاره کرد که اگر علم 27 کلمه داشته باشد تا زمان ظهور امام زمان (عج) تنها دو کلمه از آن برای بشر آشکارشده و 25 کلمه همچنان پنهان است و گفت: این حدیث نشان می‌دهد که جای کار برای نوآوری، اختراع و ابتکار بسیار وجود دارد؛ امیدواریم این فرآیندها و رویدادها دانشگاه را در مأموریت‌های خود در موضوع فناوری، نوآوری و خلاقیت یاری کند.
 
همچنین در این مراسم جمال عالمی نیسی معاون پشتیبانی، توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری خوزستان بابیان این‌که فرصت‌های سرمایه‌گذاری در خوزستان با زیرساخت‌های موجود 120هزار میلیارد تومان است، گفت: این فرصت سرمایه‌گذاری میدان عمل برای مبتکران و مخترعان را فراهم کرده است که می‌تواند میدان بسیار بزرگی در کسب ثروت باشد . البته این موضوع که استان ازنظر جایگاه فناوری باوجوداین میزان ثروت، صنعت و زیرساخت در رده پایینی قرار دارد، رضایت‌بخش نیست .
 
وی افزود: اگر چالش‌ها و عوامل را بررسی کنیم می‌بینیم که در بخش دولتی نیز از امکانات استان بهره کافی را نبرده‌ایم؛ سیستم بانکی می‌تواند عامل مشوقی در این زمینه باشد اما ازنظر جذب سرمایه در رتبه سوم کشور و  ازنظر استفاده از سرمایه بانک‌ها در جایگاه سی و یکم کشور قرار داریم.
 
عالمی نیسی خاطرنشان کرد: واقعیت این است که استان ما ظرفیت‌های بسیار بالایی دارد؛ اکنون 120 هزار میلیارد تومان فرصت سرمایه‌گذاری در صنایع، کشاورزی و بندرها استان فراهم است. وجود منطقه آزاد، سه منطقه ویژه، ارتباط با دریا و خشکی و داشتن چندین فرودگاه ظرفیت‌های بسیار بالایی برای استان فراهم کرده است؛ هرچند که خوزستان بیشترین ضربه را از نفت دیده است و نفت هیچ‌گاه مایه سرافرازی و پیشرفت استان نبوده است اما دیگر ظرفیت‌ها می‌تواند زمینه تشویق برای سرمایه‌گذاری و تبدیل ایده به ثروت را فراهم کند .
 
وی مشوق اصلی در این فرآیند را دانشگاه دانست و بابیان این‌که رأس پژوهش و فناوری دانشگاه است، گفت: اگر بخواهیم که دانشگاه ورود فعالی درصحنه پژوهش و فناوری داشته باشد همه بازیگران صحنه پژوهش و فناوری در تمام زمینه‌ها باید در این کار سهم داشته باشند و برای آنکه این اتفاق به‌طور کامل در کشور ما محقق شود نیاز به یک نهضت ملی است .
 
معاون پشتیبانی، توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری خوزستان افزایش سهم تحقیق و پژوهش را از تولید ناخالص داخلی، ارتباط بین دانشگاه و صنعت، کاربردی کردن ابتکارات، فناوری‌ها و اختراعات، تجاری‌سازی ایده و ابتکارات، تقاضامحور شدن پژوهش و جهت‌دهی به پایان‌نامه‌ها به سمت نیازهای کشور را از مهم‌ترین راهکارهای تحقق این امر عنوان کرد .
 
عالمی نیسی با تأکید بر این‌که نباید تصمیم‌گیری و تصمیم سازی در کشور بدون تحقیق و پژوهش باشد، افزود: در غیر این صورت به همان بلایی گرفتار می‌شویم که در هشت سال گذشته در کشور اتفاق افتاد و باعث از بین بردن ثروت و سرمایه ملی کشور شد .
 
وی بابیان این‌که فعالیت دانشگاه‌ها و به‌خصوص پایان‌نامه‌های دانشگاهی باید در ارتباط با نیازهای کشور باشد، تصریح کرد: باید دانش فنی را بر اساس نیازهای جامعه کاربردی کنیم؛ همچنین باید شبکه تجمیع مناطق ایجاد شود زیرا جزیره‌ای تصمیم‌گیری کردن و جزیره‌ای عمل کردن باعث دور شدن از اهداف خواهد شد .
 
معاون پشتیبانی، توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری خوزستان خاطرنشان کرد: مدیریت و تصمیم‌گیری دستگاهی باید در کشور حاکم شود و هر مدیر باید تبعات تصمیم‌گیری خود را در همه زمینه‌ها پیش‌بینی کند. جزیره‌ای تصمیم‌گیری و عمل کردن اتلاف منابع را به دنبال دارد؛ همه بازیگران صحنه باید درگیر پژوهش و فناوری شوند و از ابداع، اختراع و ابتکار حمایت کنند .
 
عالمی نیسی اظهار کرد: فرهنگ پژوهش باید به تمام لایه‌های جامعه تسری یابد و در تمام سطوح نهادینه شود. امیدواریم این نهضت ملی هر چه سریع‌تر شکل گیرد تا شاهد شکوفایی کشور و حضور فعال و مقتدرانه در همه صحنه‌های جهانی باشیم .
 
همچنین در این مراسم دکتر علیرضا زراسوندی ریس بنیاد نخبگان خوزستان با تبریک میلاد پیامبر(ص) و امام جعفر صادق (ع) اظهار کرد: اطلاع‌رسانی خوبی در سطح استان‌ها در خصوص برگزاری این جشنواره انجام شد و 120 طرح از طریق سامانه این جشنواره به دبیرخانه ارسال شد.
 
وی افزود: بازه زمانی خوبی برای ثبت‌نام از مخترعان، مبتکران و فن‌آوران تعیین و استقبال خوبی نیز انجام شد. 70 طرح مرحله اول داوری را پشت سر گذاشتند و وارد مرحله جشنواره شدند که امروز و فردا توسط هیئت‌داورانی از تهران و خوزستان مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.
 
رییس بنیاد نخبگان خوزستان بابیان این‌که اعضای هیئت‌علمی دانشگاه نیز حضور بسیار خوبی در داوری‌ها داشتند افزود: افرادی در خوزستان برای داوری انتخاب شدند که علاوه بر زمینه‌های دانشگاهی، از مخترعان کارآفرینان و فن‌آوران برجسته استان هستند.
 
زراسوندی تصریح کرد: بیشتر طرح‌های رسیده به جشنواره در راستای علوم ذاتی و پتانسیل‌های استان‌ها کانالیزه شده و به همین دلیل در میان طرح‌های رسیده، بیشترین طرح‌ها مربوط به حوزه کشاورزی است؛ استنباط ما این بود که شاید با توجه به صنعتی شدن استان‌های خوزستان، فارس و بوشهر بیشتر طرح‌ها با این زمینه ارائه شود اما پتانسیل ذاتی این استان‌ها کشاورزی است. همچنین دیگر طرح‌ها در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی و سپس تجهیزات پزشکی ارائه‌شده و کمترین سهم در میان طرح‌های رسیده نیز مربوط به صنایع غذایی است.
 
وی هدف بنیاد از برگزاری این جشنواره‌ها را ایجاد یک فضای حرکت، نشاط و پویایی برای جهت دادن به ایده‌های مبتکرین و مخترعین کشور عنوان کرد و گفت: این جشنواره در پهنه‌های مختلف کشور در حال برگزاری است و به همین دلیل مخترعان دیگر آن استرس و نگرانی قبلی را برای ارائه ایده، داوری، ثبت و تبدیل ایده به محصول را ندارند.
 
وی افزود: این جشنواره اکنون به فاصله دو تا سه ماه در مناطق مختلف کشور برگزار می‌شود و مخترعان می‌توانند ایده‌ها و طرح‌های خود را ارائه کنند؛ همچنین برگزاری این جشنواره‌ها باعث ایجاد یک پویایی در سیستم اداری ثبت مالکیت‌های فکری نیز شده است و نسبت به روزآمد کردن و تسهیل روندهای ثبت اختراع اقدام کرده‌اند .
 
رییس بنیاد نخبگان خوزستان تصریح کرد: مخترعان به کمک پارک‌های علم و فناوری توانستند داوری‌های خود را انجام دهند و وارد جشنواره شوند به همین دلیل برگزاری این جشنواره‌ها موجب شد که ثبت اختراع نیز روند بهتری نسبت به گذشته پیدا کند .
 
وی بابیان این‌که در ادامه این جشنواره فرآیند توانمندسازی مخترعان و درنهایت هدایت آن‌ها به تجاری‌سازی طرح‌ها در پارک‌های علم و فناوری دنبال می‌شود، خاطرنشان کرد: خروجی این فرآیند تبدیل ایده به پدیده خواهد بود که یک بستر توسعه‌ای برای اقتصاد دانش‌بنیان در کشور است؛ امیدواریم برگزاری این جشنواره یک فضای بسیار خوب علمی و رقابتی در استان ایجاد کند .
 
همچنین در این مراسم دکتر غلامعلی منتظر معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان با ابراز قدردانی از همه نهادهای درون استانی، استانداری، دستگاه‌های علمی و صنعتی درون استان و بنیاد نخبگان خوزستان برای برگزاری این جشنواره و همچنین همکاری بنیادهای نخبگان استان‌های فارس و بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد و دانشگاه شهید چمران اهواز، اظهار کرد: سهم این 4 استان از طرح‌های ارائه‌شده در جشنواره بیشتر است اما از دیگر استان‌ها نیز در این جشنواره نمایندگانی حضور پیداکرده‌اند.
 
وی برگزاری این جشنواره را فرصت مناسبی برای ارزیابی طرح‌ها، ایده‌ها، ابتکارات و اختراعات دانست و گفت: این اختراعات سپس به‌نقد و داوری گذاشته می‌شود و درمجموع یک هیئت‌داوران از تهران و افرادی از دانشگاه‌های درون خوزستان طرح‌ها را بررسی می‌کنند.
 
معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان خاطرنشان کرد: آنچه اکنون در بنیاد طراحی‌شده، تلنگر زدن به عرصه‌های مغفول در کشور است؛ در بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی و فناوری رییس‌جمهور اصلاً به دنبال آن نیستیم کاری را که دستگاه‌های دیگر انجام می‌دهند، ما نیز انجام دهیم و به‌طور مثال اگر دانشگاه‌ها دانشجو تربیت می‌کنند و یا آموزش‌وپرورش دانش آموزان را آموزش می‌دهد، بنیاد نیز به این حیطه‌ها ورود کند هرچند که از این نظر نظریه‌های بدیلی وجود دارد.
 
منتظر تصریح کرد: دیدگاه‌هایی هستند که به‌طور مثال عنوان می‌کنند آموزش‌وپرورش کار خود را ضعیف انجام می‌دهد و باید بنیاد نخبگان به این حیطه ورود و دانش‌آموز نخبه تربیت کند و یا این‌که باید یک دانشگاه در کلاس جهانی با مسئولیت بنیاد تأسیس و بهترین دانشجویان و استادان کشور را در آن جذب کنیم که این‌گونه رویکردها به‌هیچ‌عنوان در اهداف بنیاد نیست.
 
وی افزود: هدف بنیاد برداشتن سنگریزه‌هایی است که بر سر راه توسعه کشور وجود دارد تا غلتک توسعه و پیشرفت کشور در مسیر هموارتری به حرکت خود ادامه دهد بنابراین آموزش عالی و آموزش پرورش کشور مسیر خود را طی می‌کنند اما اگر در حوزه‌ای فکر کنیم که شاید در این بخش‌ها به لحاظ تعدد مسئولیت نتوانند برخی از کارها را به‌طورجدی انجام دهند، بنیاد در آن کارها ورود می‌کند.
 
معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: تلاش بنیاد این است که همکار و همیار دستگاه‌های مختلفی باشد که در حوزه علم و فناوری حرکت می‌کنند زیرا علم و فناوری صحنه‌ای گسترده با بازیگران بسیار متفاوت است که همه آن‌ها باید در جای خود سهم خود را در توسعه پژوهش و فناوری کشور ایفا کنند اما تلاش ما این است درجایی ورود کنیم که بتوان این روند را تسریع و تسهیل کرد.
 
منتظر همچنین با اشاره به تأکید بر اقتصاد مقاومتی و دانش‌بنیان در دو سال اخیر، خاطرنشان کرد: ما خود را به‌هیچ‌عنوان متولی اقتصاد دانش‌بنیان نمی‌دانیم بلکه می‌دانیم که این راه برون‌رفت کشور از مسائل و مشکلات موجود است.
 
وی تصریح کرد: یکی از شاه‌کلیدهای تحقق اقتصاددانش بنیان توجه به خلاقیت اشخاص است به این معنی که برای طی این مسیر باید به قدرت خردورزی انسان‌ها توجه کنیم که این امر خواه در نظام آموزش عالی، آموزش عمومی و مهارتی کمتر موردتوجه قرارگرفته است.
 
معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: همه ما در نظام آموزش‌وپرورش و آموزش عالی کشور تحصیل‌کرده‌ایم اما هیچ‌گاه به ما یاد ندادند که از کاری که انجام می‌دهیم بتوانیم یک ارزش‌افزوده ایجاد کنیم بلکه بیشتر این نگاه حاکم بوده است که نیروها به‌گونه‌ای تربیت شوند که شاید درجایی بتوان از آن‌ها استفاده کرد اما هیچ‌گاه این نگاه وجود نداشته که به‌طور مثال کسی در رشته ادبیات از تخصص و دانش خود یک ارزش‌افزوده ایجاد کند.
 
منتظر خاطرنشان کرد: خلاقیت اشخاص و نه افراد به این معنی است که در دنیای جدید باید به سمتی برویم که خلاقیت و نوآوری شکل نهادی پیدا کند و مخترعان بتوانند از ایده خود یک پدیده ایجاد کنند. برای تبدیل یک ایده به نوآوری، مسیر بسیار پیچیده‌ای باید طی شود و به همین دلیل کمتر از سه اختراع در هر هزار اختراع می‌توانند خود را به سطح بازار برساند. نوآوری، سطح بازار است و جایی که بتوان از آن ارزش‌افزوده اقتصادی ایجاد کرد.
 
معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان افزود: تلاش بنیاد این است که ایده‌های فردی به نهادی تبدیل شوند و سپس ایده‌های نهادی را به سمت بازار ارتقاء دهیم؛ این جشنواره پایان راه مخترعان نیست بلکه آغاز یک مسیر چندساله است و بنیاد نیز در این مسیر در کنار مخترعان خواهد بود. افرادی که اختراع و ابتکار آن‌ها طی امروز و فردا ارزیابی می‌شود و کار آن‌ها از یک جان‌مایه علمی، تازگی به لحاظ فناوری و احتمال تجاری شدن و رسیدن به مرحله بازار برخوردار باشد، در مرحله بعد موردحمایت قرار می‌گیرند.
 
وی خاطرنشان کرد: درواقع سه ویژگی اصلی بداعت علمی، تازگی فناورانه و حضور در بازار، معیارهای اصلی ارزیابی است و پس‌ازآن مسیر توانمندسازی مخترعان آغاز می‌شود و این طرح‌ها تحت حمایت بنیاد قرار می‌گیرند و می‌توانند مسیر توانمندسازی را با هزینه بنیاد طی کنند؛ مسئولیت همه این امور با بنیاد است بنابراین مخترعان نگران هزینه‌ها نباشند. بنیاد به‌عنوان یک‌نهاد ملی پشتیبانی این طرح‌ها را در یک بازه زمانی یک‌ساله انجام می‌دهد.
 
معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان بابیان این‌که برای هر طرح یک برنامه مشخص تدوین می‌شود، گفت: امکانات مادی نیز برای تبدیل طرح‌های برگزیده به محصول نیمه‌صنعتی طی مدت کوتاه، در اختیار مخترعان قرار می‌گیرد زیرا این قبیل اختراعات باید در زمان خود به سطح بازار برسند و در غیر این صورت از حیث انتفاع خارج می‌شوند.
 
منتظر افزود: در گام بعد باید یک شرکت تأسیس شود که آن را شرکت نوپا می‌نامیم. انتظار ما این است که اگر امروز 80 اختراع ارائه‌شده است، از این تعداد حدود 20، 30 درصد طرح‌ها برای ورود به مرحله بعد برگزیده می‌شوند. از این 20 طرح نیز حداقل 10 طرح یعنی 50 درصد ایده‌ها در یک سال آینده می‌توانند به شرکت تبدیل شوند.
 
وی بابیان این‌که بنیاد آمادگی دارد که از همه طرح‌های برگزیده برای تأسیس شرکت و استقرار در مراکز رشد پارک‌های علم و فناوری حمایت کند، تصریح کرد: شرکت‌های نوپا در مسیر توانمندسازی برای تبدیل‌شدن به شرکت بالغ و ورود به بازارهای بومی، منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی هدایت و حمایت می‌شوند که در هر سطح برنامه‌های مختلفی در نظر گرفته‌شده است. اگر یک شرکت نوپا بتواند به شرکت بالغ تبدیل شود حمایت‌های بنیاد بی‌نهایت خواهد بود. طی یک سال گذشته شرکتی نداشته‌ایم که طرحی را برای تولید انبوه یک محصول ارائه دهد و آن را به  دلیل مشکلات مالی رد کنیم .
 
منتظر وضعیت بودجه بنیاد برای سال 95 را خوب توصیف کرد و افزود: بر اساس برنامه سازمان مدیریت و همچنین لایحه دولت برای بودجه، بنیاد برای سال آینده تقریباً هیچ مشکلی ازنظر بودجه ندارد .
 
وی خاطرنشان کرد: البته در مجموعه معاونت علمی رییس‌جمهور و بنیاد ملی نخبگان تاکنون کاری نبوده است که فکر کنیم درست است اما به دلیل مشکل مالی آن را انجام نداده باشیم به همین دلیل فکر می‌کنیم به‌عنوان یک‌نهاد فارغ از محدودیت‌های نهادهای دیگر می‌توانیم کمک‌های بسیاری در راستای پیشرفت کشور داشته باشیم. معتقدیم آن گروه اندک که می‌تواند کشور را هدایت کند و به سرانجام نیکویی برساند نخبگان، کارآفرینان، مخترعان و مبتکران هستند و این گروه لوکوموتیورانان توسعه کشور محسوب می‌شوند .
 
منتظر افزود: تلاش بنیاد برای آن گروه برگزیده است که قافله‌سالاران پیشرفت ایران اسلامی هستند به همین دلیل این مسیر طراحی‌شده است که فرآیند تبدیل ایده تا پدیده از سوی بنیاد موردحمایت قرار گیرد.
 
وی با اشاره به این‌که امسال حدود 1600 اختراع در سطح کشور مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفت، گفت: پیش‌بینی ما این است که حدود 10 تا 15 درصد این طرح‌ها، اختراع برگزیده کشور هستند که حدود 200 اختراع می‌شود. بر این اساس انتظار داریم طی 10 سال آینده، 10 شرکت تشکیل شود که به برندهای ملی و حتی بین‌المللی تبدیل شوند.
 
معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان بابیان این‌که گام بعدی که در بنیاد در حال طراحی است تبدیل ایده‌های فردی به نهادی است، افزود: پیش‌بینی می‌کنیم در دو سال آینده گام‌هایی در این راستا برداشته شود. باید نهادهای صنعتی برجسته کشور مانند شرکت ملی حفاری که نهادی معتبر و خوش‌نام در عرصه ملی است به خلاقیت‌هایی که در عرصه آن بروز می‌کند، میدان عمل بدهند.
 
منتظر افزود: اکنون در درون دانشگاه‌ها زایش فکر بسیار ضعیف شده است؛ اطراف بهترین دانشگاه صنعتی ما، تعدادی صافکاری شکل‌گرفته است. اکنون آنچه در کشور تداعی می‌شود این است که دانشگاه یک عنصر جدا از جامعه است درحالی‌که برخی از دانشگاه‌های معتبر خارجی هرسال حدود 4 تا 6 هزار شرکت‌های زایشی از خود ایجاد می‌کنند که این شرکت‌ها در کنار دانشگاه فعالیت و از منابع فکری و علمی آن تغذیه می‌کنند. ما هنوز جنین نگاهی را در کشور نداشته‌ایم به همین دلیل تلاش جدی بنیاد این است که این فضا را ایجاد کند .
 
وی بابیان این‌که دانشگاه باید یکی از عناصر جدی در مبلمان شهری ما باشد گفت: اگر قرار باشد دانشگاه در نظام توسعه علم و فناوری و توسعه شهری نقش بازی کند، باید روابط آن دگرگون شود و در کنار دانشگاه باید شرکت‌هایی تأسیس شود که ایده‌های آن‌ها از دانشگاه تغذیه‌شده باشد .
 
وی با تأکید بر این‌که تلاشمان باید به سمت این نوع نهادسازی‌ها باشد، گفت: باید از سمت جامعه و صنعت یک نیاز و از سوی دانشگاه یک توانمندی وجود داشته باشد؛ هرقدر این دو فضا را به یکدیگر نزدیک کنیم برکات آن برای کشور مفید خواهد بود؛ امیدوارم نتایج حاصل از این جشنواره برای کشور مفید واقع شود.
 
همچنین در این مراسم حیدر بهمنی مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران با تبریک میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق(ع)، به تجربه 40 ساله خود در صنعت اشاره و اظهار کرد: واقعیتی که باید به آن اقرار کنیم این است که یکی از دلایل پیشرفت‌هایی که در سطح دنیا شاهد آن هستیم، توجه خاص به تجربه است .
 
وی بابیان این‌که حیات کشور مدیون نخبگان است درعین‌حال عنوان کرد که البته معتقدم افرادی نخبه هستند که علم و تجربه آن‌ها به عمل تبدیل شود و گفت: حفاری تنها صنعتی است که به‌فرمان امام(ره) تشکیل شد و در ابتدای کار هیچ‌چیز در اختیار نداشت و حتی پیش از انقلاب یک پیچ و مهره ساده نیز در کشور ساخته نمی‌شد .
 
مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران افزود: در آن زمان افراد نخبه‌ای در کنار یکدیگر جمع شدند که نه دارای معدل 20 بودند و نه بسیاری از آن‌ها سواد چندانی نداشتند اما به فکر افتادند که خلأ نبود صنعت حفاری و تولید نفت در کشور را جبران کنند و باهمت همین افراد اکنون صنعت حفاری کشور به‌جایی رسیده است که در عرصه جهانی حرف برای گفتن دارد.
 
بهمنی راه نجات صنعت را ارتباط با دانشگاه عنوان کرد و افزود: اکنون صنعت حفاری با حدود 10 دانشگاه قرارداد منعقد کرده و با تأسیس دفتر حضور فیزیکی و فعالی در دانشگاه‌ها دارد. این ارتباط راه نجات صنعت است. اکنون در صنعت حفاری هیچ وابستگی مالی و فکری به دولت و وزارت نفت نداریم.
 
وی با اشاره به این‌که هرماه هزینه صنعت حفاری تقریباً 200 میلیارد تومان است، تصریح کرد: زمانی که وارد این صنعت شدم تنها 90 نفر با مدرک لیسانس در صنعت حفاری وجود داشت اما اکنون 6 هزار تحصیل‌کرده دانشگاهی در این مجموعه فعالیت می‌کنند که از این تعداد نزدیک به هزار نفر کارشناسی ارشد و 120 نفر دکترا هستند .
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد