دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      
کد خبر: ۱۰۸۱۰
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۴
نائب رییس اتحادیه صادرکنندگان سیمان اهواز، علت رکود و توقف صادرات سیمان را کاهش چشمگیر قیمت خرید این محصول از سوی کشور عراق عنوان کرد.
صادق سواعدی با اشاره به از سرگیری صادرات سیمان پس از گذشت حدود 10 روز پس از اربعین، اظهارکرد: بازار صادرات سیمان پس از اربعین نسبتا خوب بوده است اما با کاهش قیمت خرید آن از حدود 41 دلار به حدود 36 دلار از سوی عراقی‌ها، بازار این محصول با رکود مواجه شد.
وی افزود: تعداد قابل توجهی از تاجران به همین علت دست از خرید و صادرات سیمان کشیده‌اند و این مساله منجر به وارد شدن خسارات چشمگیری به کارخانجات تولیدی و تجار شد که البته عدم نقدینگی نیز مزید بر این علت است.
سواعدی تصریح کرد: صادرات سیمان در هفته گذشته زیاد بوده است اما به دلیل بارش‌های فراوان حدود 600 کامیون حامل سیمان از سه‌شنبه گذشته در مرز متوقف شده‌اند و کشور عراق نیز در شرایط بارندگی به هیچ وجه حاضر به تحویل کامیون‌ها نمی‌باشد.
عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی اهواز با بیان اینکه هر کامیونی که در مرز متوقف شود به ازای هر شب موظف به پرداخت مبلغی حدود 150 تا 200 هزار تومان تحت عنوان هزینه خواب می باشد، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه عبور کامیون‌ها از اول هفته جاری آغاز شد، از هر کامیون تقریبا حدود 600 هزار تومان کرایه بایت ماندن در مرز، دریافت شده و این امر خسارت بزرگی به تجار وارد کرده است؛ طبق آخرین آمار هنوز حدود 200 کامیون حامل سیمان در مرز، اجازه ورود به عراق را نیافته‌اند.
سواعدی میزان تقاضای واردات سیمان به عراق را بسیار پایین اعلام کرد و گفت: زمانی که عرضه مازاد بر تقاضا شود، به ناچار برای مدتی مثلا حدود 10 تا 15 روز صادرات سیمان متوقف می‌شود تا بازار این محصول ثبات خود را بازیابد و به قیمت واقعی خود برگردد و تقاضا مجددا افزایش یابد.
نائب رییس اتحادیه صادرکنندگان سیمان اهواز اظهار کرد: راه‌اندازی کارخانجات سیمان در عراق و از سوی دیگر وجود مشکلاتی در بازار داخلی این محصول در کشور عراق، موجب محدودیت تقاضا شده و عراق را وادار به حمایت از کارخانجات داخلی خود و حتی ممنوعیت واردات کرده است.
وی با بیان اینکه کارخانجات سیمان استان بدون توجه به نیاز بازار اقدام به خروج حجم فراوانی از سیمان می‌کنند، یادآور شد: متاسفانه هیچ نظارتی بر این امر نمی‌شود و برای خروج از رکود بازار صادرات سیمان باید کارخانه‌های مذکور با  توافق  یکدیگر و همچنین برنامه‌ریزی دقیق، سهمیه خروجی خود را کاهش دهند تا بازار و قیمت سیمان به وضعیت اولیه خود بازگردد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد