دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      عیدباستانی نوروز 99بر همگان مبارک باد      سال 1399 سال جهش تولید در کشور      
کد خبر: ۱۱۱۲۸
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۶
رئيس ستاد انتخابات:
رئيس ستاد انتخابات کشور گفت : 130 هزار صندوق راي براي انتخابات پيش رو تدارک شده است.
محمد حسين مقيمي در نشست خبري در پاسخ به سوال خبرنگاري درباره صندوق هاي راي افزود : درباره صندوق هاي راي انتخابات پيش رو (دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي و پنجمين دوره مجلس خبرگان رهبري) با شوراي نگهبان به توافق رسيديم که اين صندوق ها در حدي شفاف باشد که راي هاي داخل آن خوانده نشود و در واقع از بيرون قابل رويت نباشد.

وي ادامه داد: شوراي نگهبان نمونه اي از اين صندوق ها را تاييد کرد و ما بقيه صندوق ها را از روي آن ساختيم و دوباره آنها را تاييد کرد که اين صندوق ها تا روز برگزاري انتخابات لاک و مهر خواهد شد.

رئيس ستاد انتخابات کشور همچنين در پاسخ به سوال خبرنگاري که درباره تخلفات برخي داوطلبان و حاميان آنها در فضاي مجازي پرسيد، گفت: هر فعاليتي که در فضاي واقعي و معمولي جرم باشد در فضاي مجازي نيز جرم و خلاف خواهد بود.

مقيمي افزود: داوطلبان و حاميان آنها بايد تلاش کنند همانند فضاي معمولي، اخلاق را در فضاي مجازي رعايت و براي اثبات خودشان فعاليت کنند.

وي ادامه داد: مردم نيز بايد تلاش کنند اطلاعات رسمي را از صدا و سيما و خبرگزاري رسمي دريافت کنند.

مقيمي گفت: همين امروز براي بستن سايتي که در تخريب يک داوطلب اظهاراتي منتشر کرده بود اقدام کرديم.

وي ادامه داد: هيچ سايتي که تخلف کند از برخورد در امان نخواهد بود و اگر افراد يا دستگاهي در تخريب افراد يا گروه ها فعاليت خلافي انجام دهند مسلما با آنها برخورد خواهد شد.

رئيس ستاد انتخابات کشور همچنين درباره اينکه آيا با توجه به احتمال انتخابات پرشور و حضور حداکثري در اين دوره از انتخابات، تعرفه هاي لازم تدارک ديده شده است يا خير؟ گفت: تمام نيازهايي که از نظر تعرفه و ديگر امکانات لازم داريم در حد مورد نياز تامين شده است و مابقي نيازها درحال خريد است تا انتخاباتي پرشور داشته باشيم.

مقيمي در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاري که پرسيد برخي ها معتقدند که تاييد صلاحيت ها در اين دوره از انتخابات بي سابقه بوده است، نظر شما در اين خصوص چيست؟، افزود: بررسي صلاحيت ها در هيات هاي اجرايي که طبق قانون انجام شد صورت گرفته و در واقع قانون گذار به اين هيات ها اجازه داده صلاحيت داوطلبان را بررسي کنند و در واقع ملاک آنها براي تاييد ردصلاحيت نيز اظهارنظر مراجع چهارگانه و تحقيقات محلي است که در مجموع با بررسي هايي که هيات هاي اجرايي انجام داده اند صلاحيت ها را بررسي کرده اند.

وي ادامه داد: در اين دوره از انتخابات از ابتدا ملاک و مبناي کار را اجراي قانون گذاشتيم.

رئيس ستاد انتخابات کشور در پاسخ به سوال خبرنگاري درباره جايگاه اجتماعي افراد ردصلاحيت شده گفت: در اين خصوص اطلاعي ندارم.
مقيمي افزود: ما در هيات هاي اجرايي صلاحيت ها را تاييد يا رد کرديم و هرکسي به هر دليلي به نتيجه آراي هيات اجرايي اعتراضي دارد مي تواند به شوراي نگهبان مراجعه کند.

وي همچنين درباره انتخاب هيات اجرايي از معتمدين محلي نيز گفت: درباره مجلس شوراي اسلامي انتخاب معتمدين برعهده فرمانداري است اما درباره مجلس خبرگان علاوه بر فرمانداري  دادستاني و ثبت احوال نيز مي توانند اين افراد را پيشنهاد کنند که ما بعد از اينکه بيست سي نفر از معتمدين محل را به هيات نظارت معرفي کرديم 8 نفر از بين آنها انتخاب شدند و هيات نظارت اين 8 نفر را تاييد کرد و در واقع اين 8 نفر درباره داوطلبان اظهارنظر کردند.

مقيمي افزود: همان بيست سي نفري که درباره هيات اجرايي مجلس خبرگان انتخاب شده بودند همان ها را براي مجلس شوراي اسلامي نيز انتخاب کرديم در حاليکه فرمانداري حق داشت خودش اين سي نفر را انتخاب کند.
وي گفت: هيات هاي اجرايي در بررسي صلاحيت داوطلبان جايگاه قانوني دارند و اگر از يک گروه تاييد شدند و گروه ديگري تاييد نشدند، نبايد بگوييم فله اي ردصلاحيت شده اند اين کلمات نبايد وارد ادبيات ما شود چراکه اين هيات هاي اجرايي وابسته به جايي و يا دولت نبودند.

برخی قطعات انتخابات الکترونيکی از چين وارد می شود

 مقيمي افزود: براي برگزاري انتخابات الکترونيکي قراردادي با پيمانکار داخلي بستيم تا قطعاتي را وارد کند که مقداري از آن را از چين وارد خواهد کرد.


وي گفت: بازرساني هم تعيين کرديم تا قطعات را از نظر کيفيت استاندارد بررسي و در صورت نداشتن مشکل تائيد کنند.

مقميمي با اشاره به ايرادات کارشناسان شوراي نگهبان به بخشي از انتخابات الکترونيکي گفت: براي رفع اين ايراد10روز فرصت داشتيم و بر همين اساس تا فردا ايرادات رفع شده به شوراي نگهبان قانون اساسي اعلام مي شود.

معتمدين هيئت‌هاي اجرايي کارمند دولت نيستند

مقيمي گفت: معتمدين هيئت‌ اجرايي انتخابات در شهرستان‌ها كارمند دولت يا همکاران ما در فرمانداري نيستند.

وي با اشاره به اينكه هيئت هاي اجرايي انتخابات در شهرستان ها 11 نفر هستند، افزود: معتمدين از آحاد مردم هستند که آغاز انتخابات تا پايان فرايند آن را در بخش اجرا بر عهده دارند و تصميمات شان قابل احترام است.

وي تاکيد کرد: در مرحله اول بررسي صلاحيت ها از جانب هيئت هاي اجرايي نيز استعلام از مراجع چهارگانه صورت گرفته و تحقيقات محلي نيز انجام شده است.

مقيمي درباره آمار ثبت نام ها در انتخابات پيش رو نيز گفت: تعداد داوطلبان مجلس خبرگان در اين دوره 801 نفر بود که نسبت به دوره قبل رشد 62 درصدي داشت.

وي ادامه داد: داوطلبان مجلس شوراي اسلامي نيز در اين دوره 12 هزار و 123 نفر بودند که نسبت به دوره قبل از رشد 129 درصدي حکايت دارد.

رئيس ستاد انتخابات کشور گفت:‌ از بين حدود 12 هزار نفر 810 نفر رد صلاحيت شدند.

مقيمي افزود: از بين  12 هزار و  46 پرونده اي که به دادستاني کل کشور ارسال کرديم، 763 نفر داراي سابقه محکوميت بودند، يعني کساني که در نيروي انتظامي و وزارت اطلاعات پرونده داشتند و در دادگاه منجر به محکوميت شده بود.

وي تاکيد کرد: برخي پرونده ها در نيروي انتظامي منجر به صلح و سازش مي شود، بنابراين پرونده هايي که در نيروي انتظامي و وزارت اطلاعات تشکيل مي شود در نهايت سابقه آن ها در دادگاه مي ماند.

مقيمي ادامه داد: 11 هزار و 283 مورد نيز هيچگونه سابقه محکوميت در دستگاه قضايي نداشتند.

وي گفت: 763 پرونده از دادستاني کل داشتيم و 833 پرونده نيز ناجا به ما اعلام کرد.

رئيس ستاد انتخابات ادامه داد: حدود 2 هزار و 230 پرونده را پاسخ دادند و از اين تعداد 763 مورد محکوميت داشتند که البته برخي از آ‌ن ها محکوميت شان مربوط به مباحث عادي از جمله تصادفات، محکوميت ديه، اختلافات خانوادگي و يا مربوط به ضمانت ها بود و از مواردي بود که در زندگي عادي پيش مي آيد؛ هيئت هاي اجرايي و همچنين معتمدين محلي اين موارد را حضوري بررسي کردند و ديدند اين محکوميت ها از مواردي نيست که باعث رد صلاحيت شود.

مقيمي گفت: در نهايت در بررسي ها 810 نفر رد صلاحيت شدند و استناد هيئت اجرايي نيز براي رد صلاحيت ‌آن ها مراجع چهار گانه وزارت اطلاعات، نيروي انتظامي، سازمان ثبت و تحقيقات محلي بود.

رئيس ستاد انتخابات کشور در ادامه با بيان اينکه حدود 498 نفر انصراف داده اند افزود:‌ يکي از دلايل انصراف اين بود که ابتدا براي ثبت نام احساس وظيفه کرده بودند، اما وقتي ديدند که افراد بهتري از خود در انتخابات ثبت نام کرده است انصراف دادند.

مقيمي در ادامه در پاسخ به سئوال خبرنگاري درباره ماده 25 قانون انتخابات گفت: اين ماده وزارت کشور را مسئول حسن اجراي قانون کرده است و هيچ سازمان و دستگاهي به غير از وزارت کشور و شوراي نگهبان حق اجرا و نظارت بر انتخابات را ندارد.

وي افزود: هيچ نيروي نظامي و انتظامي نمي تواند در اين موضوع نظارت و يا دخالت کند و تنها مسئول اجرا وزارت کشور و مسئول نظارت شوراي نگهبان است.

رئيس ستاد انتخابات کشور تاکيد کرد: نيروهاي نظامي و انتظامي نبايستي در اين خصوص اظهارنظر کنند، البته به عنوان يک فرد و ايراني حق اظهار نظر دارند، اما از درجه نظامي و جايگاه نظامي نمي توانند در اين خصوص وارد شوند و مطبوعات و رسانه ها نيز نبايد آن را منعکس کنند.

 مجرمان انتخاباتي برخورد مي کنيم 

دبير ستاد انتخابات کشور گفت: اگر کساني از امکانات دولتي بر له يا عليه افراد يا جريان ها در انتخابات استفاده کنند کارشان جرم است و در صورت مشاهده يا رسيدن گزارش برخورد قانوني مي کنيم.

مقيمي افزود: استفاده از بيت المال در چنين مواردي اگر در دستگاه‌هاي دولتي و يا وابسته به دولت، شهرداري‌ها، قوه قضائيه، صدا و سيما يا ساير نهادهاي عمومي و حتي استفاده از تريبون نماز جمعه مشاهده و يا گزارش شود برخورد خواهيم کرد.

وي در پاسخ به اين پرسش که خط ايستادگي دولت در صورت رد صلاحيت گسترده و يا تضييع حق داوطلبان کجاست گفت: همکاري خوبي بين شوراي نگهبان قانون اساسي و وزارت کشور بر قرار است و اينکه توانستيم براي دو انتخابات يک هيئت اجرايي تعيين کنيم که در کاهش هزينه و اجراي بهتر انتخابات موثر است نمونه اي از اين همکاريهاست.

معاون سياسي وزير کشور ادامه داد: اگر کساني تصور کنند که احراز نشدن صلاحيت آنان قانوني نبوده و يا اطلاعات لازم به هيات هاي نظارت نرسيده است حتما پيگيري مي کنيم.

وي با بيان اينکه تاکنون با هيچ التهابي در فرايند انتخابات مواجه نبوديم ابراز اميدواري کرد تا پايان کار انتخابات با چالشي روبرو نخواهيم بود.
مقيمي با بيان اينکه يکي از تکاليف قانون انتخابات به روز رساني آن مانند برگزاري انتخابات الکترونيکي است گفت: ما آماده‌ايم در صورت تائيد شوراي نگهبان به تکليف خود در برگزاري انتخابات الکترونيکي در برخي شعبه ها عمل کنيم.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد