دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      
کد خبر: ۱۱۳۸۷
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۵
آیین پایانی جشنواره "من هم کتاب می‌نویسم" دوم دی ماه ٩٤ همزمان با سومین روز از دهمین نمایشگاه بزرگ کتاب خوزستان در محل دایمی نمایشگاه‌های بین‌المللی خوزستان برگزار شد.
 همایون قنواتی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در این مراسم گفت: طرح ابتدایی این جشنواره از مهدی مرادی نویسنده و شاعر کودک و نوجوان بود که صادقانه و با تلاش زیاد آن را به ثمر نشاند.
وی افزود: ما الان در جمعی هستم که از همین الان نویسنده هستند و کار نوشتن و ساخت و ساز کتاب را برعهده دارند و امیدوارم این جشنواره در سال های آینده بهتر و با آثار بیشتر از سراسر کشور ایران اسلامی برگزار شود.
وی از ناشران خواست تا کتاب های بچه ها را ببینند و منتشر کنند و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان نیز برای انتشار آن ها کمک خواهد کرد.
مهدی مرادی، شاعر کودک و نوجوان و دبیر نخستین جشنواره کودک و نوجوان "من هم کتاب می‌نویسم"، در این باره گفت: هدف از برگزاری این جشنواره این بود که برای لحظاتی هم که شده بچه‌ها به دنیای کتاب برگرداند و با کتاب آشتی کنند. همین که بچه‌ها دست به نوشتن کتابی می‌زنند برای ما کافی است که با هر امکاناتی که دارند فضای ذهنی خود را کتاب کنند. اگر فضا را برای کودکان مهیا کنیم آن‌ها می‌توانند ذهنیت و درک خودشان را به صورت کتاب دربیاورند.
وی با بیان این که از استان‌ها و شهرهای دور نیز آثاری به این جشنواره رسید افزود: حجم آثار رسیده بالا بود. امیدوارم این جشنواره سال بعد هم برگزار شود. یکی از برنامه‌های اهواز پایتخت کتاب ایران برای کودکان برگزاری این جشنواره بود. آقای قنواتی، مدیر کل ارشاد خوزستان، این فضا را در اختیار ما قرار داد و امیدوارم سال بعد این جشنواره پربارتر برگزار شود.
سپس ایلیا اسکندری، کودک آبادانی، داستانی از خود با نام "ایلیا و دوستان جدید" خواند.
پس از آن محمود پوروهاب، نویسنده ادبیات کودک و نوجوان، گفت: زمانی که به بچه‌ها می‌رسیم حرف‌های زیادی برای گفتن داریم اما می‌خواهم بگویم نمی‌دانم چرا اهواز مانند شهرهای دیگر نشریه کودک ندارد؟ چرا در اهواز کتابخانه‌ای برای بچه‌ها وجود ندارد؟ چرا این گونه جشنواره‌ها زیاد برگزار نمی‌شوند؟
وی با اشاره به این که بچه‌ها به مراقبت نیاز دارند افزود: اگر از بچه‌ها مراقبت نکنیم فردا درختان پرثمری نخواهند بود. ادبیات یعنی درست نوشتن. گاهی از کنار بعضی جملات راحت می‌گذریم اما درست نوشتن معنی عمیقی دارد. نوشتن نوعی سخن گفتن است. ما با نوشتن با مخاطبان ارتباط برقرار می‌کنیم. نوشتن یعنی سخن گفتن از روی اندیشه؛‌آن هم اندیشه نو و زیبایی که باید درباره آن اندیشه کرد.
او ادامه داد: دلیل این که چرا آن آثار رد شدند و این آثار برگزید شدند نبود اندیشه در آن آثار بود. آثار رد شده اندیشه نو و خلاق نداشتند و دارای کلیشه و تکرار بودند. انسان نوگرا است و دنبال نوگرایی است. تنها این گونه مطالب نوگرا و خلاق ماندگار خواهند شد. نوشته‌ای که در آن اندیشه باشد مخاطب آن را می‌پذیرد و روی آن اندیشه می‌کند.
ایلیا عبیات، کودک هنرمند موسیقی، به نواختن پیانو پرداخت. او همراه با نواختن پیانو ترانه "نازنین مریم" را هم برای حاضران خواند.
در ادامه مولود بخشی‌زاده به نمایندگی از هیات داوران بیانیه این جشنواره را قرایت کرد. منصوره محمدنژاد، مرجان ظریفی، احمد حیدری‌مجد و مولود بخشی‌زاده داوری جشنواره را بر عهده داشتند.
هیات داوران ۱۰ برگزیده این جشنواره را به این شرح اعلام کرد: "مارمولک یتیم" الهام بمانی از قم، "دنیای شگفت انگیز" حیدری از آبادان، "دانه درخشان آفتابگردان" سارا حسن‌زاده از مشهد، "سفر یک نامه" نهال و نجوا خلفیان از اهواز، "ایلیا و دوستان جدید" ایلیا اسکندری از آبادان، "بازرس ورزشگاه و دایی دردسرساز" شکیبا قنواتی از ماهشهر، "طوطی و طوطیان" زهرا یوسفی شیخ‌رباط از اهواز، "دست خط‌های من قبل از باسواد شدن" محمد آزادی از اهواز، "یک روز پاییزی" ستایش سعیدی از آبادان و "ماجرای من و دوستان" حدیث پورولی از ماهشهر.
همچنین هیات داوران ۱۰ اثر را که شایسته تقدیر بودند به این شرح اعلام کردند: "پری باحجاب" نیلوفر شایسته‌فرد از اهواز، "ماشین‌های من" علا طرفی از اهواز، "فرهنگ بومی خوزستان" ساره سجاد‌پور و فاطمه امینی‌فر از اهواز، "جیکو آزادیت مبارک" مهدی مردانی از دزفول، "دوستی کفش‌دوزک و کرم کوچولو" پوریان قلمبر از اهواز، "رسم و رسومات" زهرا مهدی‌پور از شوشتر، "آدم برفی" سوینا قادری از اهواز، "روزهای شیرین زندگی" مریم علی‌حوری، مریم علی‌زاده، امیرعلی کیکاووسی، مبینا کیکاووسی و احسان گلمکانی از مشهد، "میراث فرهنگی" عسل حاجی‌کریمی از دزفول و "قصه زندگی در کنار دریا" ایلیا بیگ‌زاده از اهواز.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد