دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      
کد خبر: ۱۱۶۱۰
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۷:۲۵
 رئیس مرکز بهداشت استان خوزستان از رونمایی طرح تحول نظام سلامت در حوضه بهداشت با افتتاح پایگاه های سلامت در سراسر کشور خبر داد.
به گزارش بدر پرس، "دکتر سلمان زاده "اظهار کرد: چند سالی است که نظام سلامت کشور دچار چالش های شدیدی شده بود که پاسخ های مناسب به نیازهای اصلی جامعه را نمیتوانست برآورده نماید. در حوضه درمان همه شاهد وضعیت نابسامان بیمارستان ها بودند که اکثر بیمارستان ها و مراکز درمانی مستهلک، قدیمی و فرسوده شده بودند. در حقیقت بیش از 70 درصد از هزینه های درمانی از جیب مردم پرداخت می شد که اکثر مردم توان پرداخت هزینه های بیمارستان های دولتی را نیز نداشتند. 
رئیس مرکز بهداشت استان خوزستان افزود: در حوضه ی بهداشت طی این چند سال رویدادهای بزرگی به وقوع پیوسته است که می توان به گذار دموگرافیک و گذار اپیدمیولوژیک اشاره نمود که براساس این دو رخداد امروزه اکثر مردم در حاشیه شهرها سکونت دارند و بیش از 70 درصد مرگ و میرهای جامعه به دلیل شیوع بیماری های غیر واگیر اتفاق می افتد که این به دلیل ارائه ی برنامه های ویژه در جهت کنترل بیماری های واگیر دار در سراسر کشور می باشد. شیوع بیماریهای غیرواگیر زنگ خطر بزرگی است که باید در خوضه سلامت به آن توجه ویژه ای شود. در استان خوزستان عامل اصلی مرگ و میر در درجه اول بیماریهای قلبی و عروقی و در جه دوم سرطان گزارش شده است که هشدار بزرگی برای کنترل رژیم غذایی و تغییر سبک زندگی مردم جامعه می باشد.
وی تصریح کرد: مهمترین چالشی که در این سال ها نظام سلامت با آن مواجه بوده ضعیف شدن همکاری بین بخشی است و لازم بود تا نظامی در جهت بهبود و افزایش این همکاریها در حوضه سلامت حاکم گردد. فقط 25 درصد از مقوله های مرتبط با حوضه سلامت مربوط به مراکز بهداشت و دانشگا های علوم پزشکی و 75 درصد آن مربوط به شهرداری ها، وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت کشاورزی و سایر نهادها می باشد. متاسفانه در سالهای اخیر مشارکت مردم نیز در امر سلامت بسیار کمرنگ شده بود که این چالش ها باعث رکود در بخش سلامت کشور گردیده بود.
وی در ادامه گفت: بعد از بحث امنیت کشور دومین مقوله مهم در برنامه های دولت طرح تحول نظام سلامت می باشد. بنابراین باید تاکید کرد که فراموش شدن جایگاه سلامت در سالهای گذشته سبب ایجاد چالشی بزرگ در کشور شده بود.
سلمان زاده اظهار کرد: همه این چالش ها سبب گردید تا با حمایت وزیر بهداشت و حمایت بسیار بالای شخص رئیس جمهور و دستورالعمل ها و سیاست های ابلاغی نظام سلامت توسط مقام معظم رهبری تحولی در حوضه سلامت طراحی و برنامه ریزی گردد. که ابتدا این برنامه در حوضه درمان اجرا شد و امروز نیز در حوضه بهداشت در سراسر کشور قابل اجرا می باشد. 
معاون مرکز بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور گفت: برنامه تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت دارای 10 پروژه پشتیبان به شرح ذیل می باشد:
1- توانمندسازی مدیران و کارکنان بخش بهداشت کشور
2- تکمیل، تجهیز و توسعه شبکه بهداشتی درمانی کشور
3- مشارکت و همکاری بخش های دولتی و غیر دولتی در ارائه خدمات بهداشت عمومی
4- تهیه و تدوین بسته های درمانی
5- ارتقاء نظام فن آوری اطلاعات و آمار بهداشتی
6- استقرار نظام پایش سلامت در سراسر کشور
7- همکاری با مراکز آموزشی به منظور بهره بندی از ظرفیت آن ها
8- استقرار نظام دیده بانی حوزه سلامت
9- ارائه خدمات فوریت های پزشکی پیش بیمارستانی به ساکنین مناطق روستایی، عشایری و شهرهای با جمعیت کمتر از 50 هزار نفر
10- همکاری با مراکز تحقیقاتی در جهت اجرای پژزهش های کاربردی 
وی در ادامه تصریح کرد: طرح تحول نظام سلامت در حوضه بهداشت 15 برنامه ملی به عنوان اهداف اصلی در پیشبرد برنامه ششم توسعه به شرخ ذیل دارد: 
1- ارائه خدمات و مراقبت های اولیه بهداشتی درمانی به روستاییان زیر 20هزار نفر
2- ارائه خدمات و مراقبت های اولیه بهداشتی درمانی به حاشیه نشین های شهرها بین 20تا 50 هزار نفر
3- ارائه خدمات و مراقبت های اولیه بهداشتی درمانی به کلان شهرهای بیش از 50 هزار نفر
4- تکمیل، توسعه و اصلاح برنامه پزشک خانواده
5- برنامه تقویت همکاری های بین بخشی
6- بهداشت عمومی
7- سلامت دهان و دندان
8- برنامه ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر
9- ارتقای سلامت باروری
10- اصلاح الگوی تغذیه
11- پیشگیری و کنترل بیماریهای واگیردار
12- کاهش رفتارهای پرخطر
13- برنامه سلامت دئر بلایای طبیعی
وی در پایان اظهار کرد: به زودی در سراسر کشور از برنامه طرح تحول نظام سلامت در حوضه بهداشت با افتتاح پایگاه های سلامت رونمایی خواهد شد که استان خوزستان تنها استانی در کشور می باشد که از هر سه فاز به طور هم زمان رونمایی خواهد کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد