دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      
کد خبر: ۱۱۷۸۸
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۱
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان گفت: قصه های خوزستان به علت تنوع اقوام پر از تمثیل و خیال پردازی هستند

به گزارش بدر پرس ، همایون قنواتی شامگاه شنبه در آئین گشایش دومین جشنواره پدران و مادران قصه گو در سینما هلال اهواز اظهار کرد: امیدواریم برگزاری این برنامه ها بتواند به فضای همدلی که ناشی از فرهنگ و فعالیت های فرهنگی است کمک کند.

وی افزود: تعدد قصه ها و داستان ها در خوزستان به دلیل زندگی اقوام مختلف در این سرزمین باستانی و تمدنی پر از تمثیل و خیال پردازی هستند. جمع آوری این قصه ها و گذاشتن آنها در اختیار مردم و نسل های جدید وظیفه است.مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان تصریح کرد: این قصه ها یک پشتوانه بسیار غنی و عظیم است که در اختیار ما قرار دارد. برای حفظ هویت فرهنگی هر جامعه باید پشتوانه های فرهنگی جامعه را از هر راهی که ممکن است حفظ کنیم.

قنواتی اضافه کرد: کاری که انجمن دوستداران میراث فرهنگی انجام می دهد این امکان را برای نویسندگان و سایر هنرمندان رشته های مختلف به وجود آورده تا در حوزه های مختلف فرهنگی و هنری مورد استفاده قرار دهند.

وی با بیان اینکه با این قصه ها بزرگ و نحوه مبارزه با مشکلات را یاد گرفتیم، گفت: قصه ها ذهن خیال پردازانه کودکان را تقویت می کنند و سهم بسیار زیادی را در رشد معنوی و مادی انسان ها ایفا کردند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان ادامه داد: نمی دانیم چه کسی قصه ها را گفته و نوشته ولی می دانیم که از کجا آمده و این نشان دهنده گذر داستان ها و قصه ها از نسل ها و صیقل خوردن آنها است.

قنواتی عنوان کرد: انسان ها در هر دوره ای بر اساس دیدگاه ها و نوع جغرافیا و مسائلی که داشتند تغییراتی را در این قصه ها به وجود آوردند. همچنین حتی در گویش های اقوام مختلف تغییراتی در جزئیات به وجود آمده است.

وی بیان کرد: قصه ها در ماهیت و کلیت بسیار به هم نزدیک هستند و شباهت های ساختاری و کلی دارند ولی در پرداخت و جزئیات تفاوت هایی با هم دارند و این یک پشتوانه بسیار غنی و عظیم است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان یادآور شد: همین قدم های کوچکی که گهگاه در گوشه و کنار استان اتفاق می افتد ابزار بسیار قدرتمندی را برای استفاده از قصه ها در فضای اجتماعی در اختیار ما قرار می دهد. کما اینکه در کشورهای توسعه یافته به آداب و رسومی نگاه مجددی با توجه به نیازهای نسل امروز می شود.

منبع : مهر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد