عیدباستانی نوروز 1400  و بهار طبیعت بر همگان مبارک باد .با آرزوی از بین رفتن ویروس کرونا      
کد خبر: ۱۲۲۷۳
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۲
وزیر نفت
وزیر نفت با بیان "نگرانی منتقدان را قبول دارم ولی تاکنون متن اصلی قراردادهای جدید نفتی هنوز تدوین نشده است" با کارت سوخت بنزین مخالفت کرد و درباره کرسنت گفت: بعد یا قبل از انتخابات به‌طور محدود با برخی رسانه‌ها درباره پرونده کرسنت صحبت خواهم کرد.
 بیژن نامدار زنگنه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه اظهار داشت: برخی منتقدان می‌گویند مدل جدید قراردادهای نفتی قرارداد مشارکت در تولید است، این در حالیست که پیش از من آقایان داشتند با هندی‌ها قرارداد مشارکت در تولید می‌بستند، من جلوی آنها را گرفتم. هیچ کس مثل من در قراردادها شفاف نیست.

وی گفت: تاکنون سه پیش‌نویس برای مدل جدید قراردادهای نفتی آماده شده است و پیش‌نویس چهارم نیز در حال تدوین است؛ با این حال هیچ‌کدام مورد تأیید وزارت نفت و شرکت ملی نفت نیست.

* مخالفت زنگنه با کارت سوخت بنزین

وزیر نفت با اعلام اینکه با عرضه بنزین با کارت سوخت موافق نیست، گفت: البته برخی دوستان در دولت اصرار دارند که عرضه با کارت سوخت ادامه یابد اما هزینه‌های ادامه این طرح بسیار زیاد است. هنوز تصمیمی درباره حذف یا ادامه این طرح گرفته نشده است اما عرضه گازوئیل با کارت سوخت قطعاً ادامه می‌یابد.

زنگنه  با اعلام "بعد یا قبل از انتخابات به‌طور محدود با برخی رسانه‌ها درباره پرونده کرسنت صحبت خواهم کرد" گفت: برخی با مصاحبه درباره این موضوع که خلاف مصوبه شورای عالی امنیت ملی است، رقم جریمه را حدود 50 میلیارد دلار اعلام می‌کنند که علاوه بر اینکه غیرواقعی است، توقع طرف مقابل را نیز بالا می‌برد. طرف مقابل 500 میلیون دلار هم خسارت ندیده است. به‌خاطر منافع ملی فعلاً سکوت می‌کنم.

* طلب نفتی ایران 4میلیارد دلار است

وزیر نفت در پاسخ به سؤال تسنیم مبنی بر اینکه آیا وزارت نفت تصمیم دارد یورو را در صادرات نفت جایگزین دلار کند، گفت: این یک موضوع عملیاتی است و نه استراتژیک، ما همیشه نفت را با قیمت دلار مبادله می‌کنیم اما اینکه ارز دریافتی کدام باشد را بانک مرکزی مشخص می‌کند. در حال حاضر مشکلی نداریم که دلار یا یورو بگیریم. احتمال دارد که همچنان به‌دلیل مشکلات بانکی حسابهای دلاری محدودیت‌هایی داشته باشند به همین دلیل درآمد حاصل از فروش نفت با یورو دریافت می‌شود. همچنین مطالبات قدیمی ایران نیز براساس ارزی که بانک مرکزی مشخص کند دریافت می‌شود.

زنگنه در پاسخ به سؤال دیگر تسنیم مبنی بر اینکه مبلغ کل طلب‌های نفتی ایران چه‌مقدار است و بعد از اجرای برجام چه‌مقدار از این طلب‌ها دریافت شده است، گفت: طلب ایران از شرکت‌های شل، ساراس و شرکت یونانی حدود 4 میلیارد دلار است که شل و ساراس آماده هستند بدهی خود را پرداخت کنند اما شرکت یونانی به‌دلیل مشکلات مالی در سفر اخیر مقامات این کشور به ایران تصمیم گرفته شد بدهی خود را قسطی پرداخت کند و در حال حاضر مذاکره در مورد مدت زمان پرداخت اقساط است.

وی ادامه داد: بدهی نفتی سایر کشورها مانند هند، چین، ژاپن، کره جنوبی و امارات مربوط به بانک مرکزی است و این بانک باید مشکلات خود را در این زمینه برطرف کند اما در کل پرداخت این بدهی‌ها نیز آغاز شده است.

وزیر نفت در مورد افزایش 500هزار بشکه‌ای تولید و صادرات نفت بعد از اجرای برجام گفت: اگرچه یخ‌های عمیق تحریم هنوز آب نشده است و باید حوصله کرد اما در حال حاضر ایران مشتری برای نفت خود دارد و در همین زمینه قراردادهایی نیز بسته است، البته مشکلات بانکی و بیمه حمل و نقل باقیست که مربوط به تحریم‌ها نیست. در واقع هنوز بانک‌ها از برقراری ارتباط با ایران ترس دارند؛ اما به‌طور کلی از اواسط فوریه صادرات نفت ایران افزایش یافته است.

زنگنه با تکرار اینکه برای توسعه صنعت نفت کشور به 200 میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز داریم، گفت: مدل جدید قرارداد نفتی با هدف جذب سرمایه گذار و انتقال فناوری در حال تدوین است. این درحالی است که برخی از کشورها برای کاهش رقابت سرمایه گذاران برای حضور در ایران اعلام کرده‌اند که می‌خواهند سهام شرکت ملی خود را به فروش برسانند. می‌توانیم در این زمینه تحلیلی نشان دهیم که این کشورها به دنبال کاستن رقبت سرمایه گذاران خارجی در ایران هستند.

وی با یادآوری اینکه منابع مالی داخلی برای توسعه صنعت نفت کشور محدود است، گفت: به همین دلیل تقاضا کردیم تا 15 تا 20 میلیارد دلار منابع جدید از صندوق توسعه ملی اختصاص یابد.

وزیر نفت با اشاره به اینکه در ابتدای دولت یازدهم تولید بنزین یورو4 حدود دو ونیم میلیون لیتر بود اما اکنون این رقم به 24 میلیون لیتر رسیده است، گفت: پیشرفت پالایشگاه ستاره خلیج فارس به 90 درصد رسیده است طبق برنامه سال آینده دو ردیف پالایشی این واحد وارد مدار خواهد شد و ایران را از واردات بنزین بی‌نیاز خواهد کرد. طبق برنامه تا پایان دولت یازدهم این پالایشگاه تکمیل خواهد شد. در انتهای برنامه ششم توسعه ظرفیت پالایشی کشور به 3.2 میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

زنگنه در مورد پرونده بابک زنجانی نیز گفت: در مورد این فساد معروف دیگر نمی‌خواهم صحبت کنم اگرچه بارها از سوی آنها اعلام شده است که قرار است هفته آینده پول نفت را بدهند اما هنوز هفته مورد نظر فرا نرسیده است.

منبع : تسنیم
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد