دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      
کد خبر: ۱۲۶۱۷
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۴
رئیس اتاق بازرگانی اهواز گفت: روسیه به لحاظ جمعیت و هم مرز بودن با ایران یکی از بازارهای هدف جهت سرمایه گذاری در بخش صادرات به حساب می آید که می توان با اتخاذ استراتژی مشخص این بازار مستعد را از آن خود نماییم.

به گزارش بدر پرس، جلسه شورای گفتگو با حضور نمایدگان تمامی دستگاه های اجرایی استان خوزستان و معاونت اقتصادی استانداری در سالن جلسات اتاق با دستورکارشناسایی و بررسی مشکلات موجود استان جهت صادرات محصولات کشاورزی به کشور روسیه تشکیل گردید.
دکتر نیکو معاون اقتصادی استاندار خوزستان اظهار کرد: یکی از راهبردهای اصلی تجارت ارتقاء سطح تجارت کشور به سایر کشورها تنوع بخشی به بازار هدف است. علاوه بر این با ایجاد تنوع در کالاهای تولیدی می توان میزان صادرات را افزایش داد. برای تحقق این هدف باید شناخت کامل به نیازهای بازار هدف و ظرفیت های موجود کشور در زمینه تولید و صادرات محصولات مختلف داشته باشیم.
 
وی در ادامه افزود: روسیه به لحاظ جمعیت و هم مرز بودن با ایران یکی از بازارهای هدف جهت سرمایه گذاری در بخش صادرات به حساب می آید که می توان با اتخاذ استراتژی مشخص این بازار مستعد را از آن خود نماییم.
 
معاون اقتصادی استاندار خوزستان در ادامه افزود: به دلیل بالا بود هزینه کرایه و سوخت کامیون های یخچال دار برای ترانزیت کالا می توان سیستم حمل و نقل هوایی را جهت صادرات جایگزین نمود. 
 
در ادامه رئیس اتاق بازرگانی اهواز به ارائه اطلاعات جمع آوری شده در خصوص صادرات چندساله اخیر ایران به روسیه پرداخت. 
 
وی گفت: سهم ایران در بین تمامی کشورهای صادرکننده مخصولات کشاورزی به روسیه طی چندسال گذشته 135 میلیون دلار بوده است که با توجه به ظرفیت های استان خوزستان می توان بر روی صادرات محصولات کشاورزی به روسیه تمرکز نمود.
 
شهلا عموری در ادامه افزود: از نقاط قوت استان خوزستان در راستای صادرات محصولات کشاورزی می توان به تنوع صیفی جات در استان، وجود شرایط آب و هوایی مناسب در زمستان جهت کشت محصولات کشاورزی و وجود زیرساخت های متنوع برای انتقال کالاها اشاره نمود. اما در بخش بسته بند و سورتینگ محصولات کشاورزی و تراتزیت کالا مشکلاتی وجود دارد که بایستی در دستورکار دستگاه های اجرایی استان قرار گیرد و بایستی بر روی بسته بندی و برندسازی محصولات کشاورزی استان سرمایه گذاری ویژه ای انجام گیرد.
 
رئیس اتاق بازرگانی اهواز تصریح کرد: از جمله مشکلات موجود در استان خوزستان نبود شرکته های حمل و نقل بین المللی جهت صادرات است. همچنین نیاز به تشکیل کنسرسیوم و هلدینگ های بزرگ تجاری در استان خوزستان به منظور ارتقای سطح صادرات در استان خوزستان وجود دارد.
 
آصفی فرماندار دزفول اظهار کرد: کمبود سردخانه، نبود سیستم  حمل و نقل هوایی و عدم وجود سیستم های بسته بندی مناسب از جمله مشکلات موجود شهرستان دزفول در بخش صادرات محصولات کشاورزی می باشد. که دستگاه های اجرایی ذی ربط بایستی اقدامات لازم را جهت رفع این موانع انجام دهند.
 
در ادامه جلسه علاوه بر بررسی و شناسایی بازار روسیه جهت صادرات از استان خوزستان به تمامی نقاط این کشور پیشنهاداتی در رابطه با شناسایی و بررسی بازارهای آفریقایی نیز مطرح شد.
 
یکی از راه کارهای مناسب ارائه شده در جلسه تشکیل نمایشگاه های توانمندی استان در آستاراخان روسیه به منظور آشنایی هرچه بیشتر مردم و تولیدکنندگان روسی با محصولات کشاورزی خوزستان بود.
 
در پایان معاون اقتصادی استاندار خوزستان ضمن تاکید بر رفع مشکلات بخش صادرات استان خوزستان اظهار کرد: هرآنچه از طرف بخش خصوصی و اتاق بازرگانی در رابطه با مشکلات استان مطرح می گردد بایستی در دستورکار دستگاه های اجرایی قرار گیرد و زیر ساخت های لازم مهیا گردد.
 
وی تصریح کرد: با وجود اینکه نیاز به تاسیس شرکت حمل و نقل بین المللی  بومی استان خوزستان به طور کامل احساس می شود اما می توان با سایر استان های موفق در این حوزه ارتباط برقرار نمود و بخش صادرات استان خوزستان را تقویت کرد.
 
وی در ادامه افزود سازمان صنعت، معدن و تجارت استان باید مجوزهای لازم را جهت ساخت سردخانه صادر نماید تا این مشکل نیز مرتفع گردد.
همچنین در پایان جلسه مصوب شد تا دو کشتارگاه به بانک عامل معرفی شوند و از محل اعتبارات بانک وام کم بهره جهت سورتینگ محصولات خود اخذ نمایند.
 
نیکو در ادامه با توجه به سفر تجار عمانی به استان خوزستان تاکید کرد: با توجه به اینکه استانداردهای کشور عمان از استانداردهای ایران در بخش محصولات کشاورزی پایین تر است بازار عمان می تواند دروازه کشورهای آفریقایی برای صادرات این محصولات از  استان خوزستان به بازارهای قاره آفریقا محسوب گردد. 

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد