عیدباستانی نوروز 1400  و بهار طبیعت بر همگان مبارک باد .با آرزوی از بین رفتن ویروس کرونا      
کد خبر: ۱۲۶۱۹
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۳
دکتر هاشمی:
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: طرح پزشک خانواده را حتما باقوت و طمانینه ادامه خواهیم داد.
به گزارش بدر پرس؛‌ دکتر سید حسن هاشمی در مراسم بزرگداشت یازدهمین سال اجرای برنامه پزشک خانواده افزود: این کار سخت و پیچیده‌ای است و مولفه های متعددی در آن اثرگذارند. 

وی با بیان اینکه پزشک خانواده یک برنامه یک ساله و یا دو ساله نیست گفت: جدا از فرهنگ عامه و تعهد سیاسی مدیران ارشد کشور که در انتخابات مختلف نباید دچار آسیب شود، فراهم کردن ساز وکارهای آن سالها زمان خواهد برد.

دکتر هاشمی افزود: در تریبون ها اعلام می کنید که بیش از 90 درصد خدمات دندانپزشکی خصوصی است و خجالت نمی کشید که در تلویزیون می گویید اینها نظام ارجاع را قبول ندارند، آیا نظام ارجاع را می خواهیم در شبکه خصوصی ایجاد کنیم؟.

وی گفت:‌ چه تعداد بیمارستان در زمینه دهان و دندان و یا کلینیک دندانپزشکی در کشور داریم؟ و در کجا در مسیر حمایت مالی در بخش‌های بیمه برای خدمات دهان ودندان رفته ایم و یا چه تعداد بیمارستان وجود دارد که شما می توانید بیماران را به آن ارجاع دهید؟.

دکتر هاشمی با بیان اینکه ما هنوز سنگ بنای اولیه در پزشک خانواده را پیگیری می کنیم افزود: ‌نزدیک به 100 هزار تخت بیمارستانی نیاز است و دوستان در دوره ای که متصدی امور بودند سالانه 1600 تخت بیمارستانی تحویل دادند که این رقم با احتساب بخش خصوصی به حدود 2000 تخت می رسد. 

وی گفت:‌ 85 تا 86 هزار تخت بیمارستانی در کشور داریم که تعدادی از آنها فرسوده است و اگر نظام ارجاع می خواهید باید ساختار آن را آماده کنید.

دکتر هاشمی افزود:‌ باید پزشک خانواده را به عنوان متخصص داشته باشیم که این موضوع را از امسال شروع کرده ایم و حدود 10 سال طول می کشد تا پزشک خانواده متخصص تامین شود. 

وی گفت:‌ ما برای رسیدن به هدف که تقویت پزشک خانواده است، مسیری که می رویم کاملا صحیح است و اشکالات آن منطقه ای است که باید اصلاح شود.

دکتر هاشمی با بیان اینکه بهداشت، سنگ بنای کار ماست افزود: همچنین قلب حوزه سلامت، ‌بهداشت و خدمات بهداشتی است.

وی با اشاره به نقش پیشگیری گفت: درمان‌ یک بیمار سوختگی حدود یک میلیارد تومان هزینه برای کشور دارد.

دکتر هاشمی افزود:‌ در حوزه سلامت، پیشگیری اصل است و مسیر آن نیز توسعه شبکه، توانمند کردن مردم، وضع قوانین سختگیرانه برای متخلفان و قوه قضاییه ای که از حقوق مردم در حوزه سلامت دفاع کند.

کار پزشک خانواده، تحقق عدالت در سلامت 

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: کار پزشک خانواده، تحقق عدالت در سلامت است.

دکتر هاشمی افزود: اجرای طرح پزشک خانواده دسترسی به خدمات بهداشت و درمان را افزایش می دهد و همچنین سلامت برای همه ایرانیان فراهم می کند. 

وی گفت:‌ آنچه که در این دولت در حوزه سلامت مهم است، منفعت مردم توام با رضایت است.

دکتر هاشمی افزود: عده ای در کشور فکر می کنند که خودشان منفعت مردم را تشخیص می دهند و این از نظر ما قابل قبول نیست.

وزیر بهداشت با بیان اینکه اصل کار ما بهداشت و پیشگیری است گفت:‌ در این مسیر معاونان و روسای دانشگاه‌ها کارنامه بسیار درخشانی داشته‌اند.

دکتر هاشمی با اشاره به نزدیک بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی  افزود: عده‌ای در دو سال گذشته می توانستند دست ما را بگیرند به این علت که در این حوزه کار کرده بودند و یا مسئولیت داشتند اما زیر پای ما را می کشند و این را ادامه می دهند.

وی گفت:‌ ما متهم شدیم که بهداشت نمی دانیم ، چون جراح هستیم و از بهداشت سررشته ای نداریم و پیشگیری مقدم به درمان است.

دکتر هاشمی افزود: همین که دسترسی مردم به خدمات بهداشتی ، درمانی افزایش یافته است و طرح پزشک خانواده در شهرهای زیر 50 هزار نفر اجرا می شود ، کار بزرگی است و البته تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم.

وی گفت:‌ اگر بخواهیم خدمات برای همه باشد باید منابع را بدرستی مدیریت کنیم و برای این موضوع نیاز به شبکه و پزشک خانواده داریم.

دکتر هاشمی افزود: همچنین نیاز به قوانین متقن داریم که از بیمار شدن مردم جلوگیری کند در بخش های صنعت، هوا، دارو، کشاورزی و رسانه. 

وی با بیان اینکه ما راه طولانی در پیش داریم گفت:‌ اگر بخواهیم سلامت مردم تامین شود باید به آنچه که روی کاغذ آورده ایم پایبند باشیم و آن را اجرا کنیم.

دکتر هاشمی افزود: سال آینده سال سخت تری از نظر سیاسی است و ممکن است بعد از آن هر کدام از ما در مسئولیت نباشیم و متاسفانه در جمهوری اسلامی روال شده است تا زمانیکه هستید پاک دست،‌ مشروع و مقبولی و بعد از اینکه ترک خدمت می کنید، رئیس جمهور باشی و یا وکیل و مسئول، همه چیز نصیبت می شود. 

وی گفت: ما تلاش می کنیم تا زمانیکه در مسند هستیم حرف بزنیم، قواعد بازی را بلدیم و قطعا زمانی که کار را ترک می کنیم تلاش می کنیم یک پزشک شرافتمند و علاقه مند به پیشرفت کشور باشیم.‌

دکتر هاشمی افزود : در طرح تحول نظام سلامت ، موضوع منابع و پایداری آن بسیار مهم است.

وی گفت:‌ منابعی که برای اجرای این طرح می خواهیم همان پولی است که در سال 92 درخواست کردیم.

دکتر هاشمی افزود: در بخش سلامت ، اعتبارات از جنس هزینه است و متاسفانه بیمه ها را در قالب اختلاف میان دو وزارتخانه در طول این سال ها تنزل دادند. 

وی گفت:‌ بحث درباره صنعت بیمه و مسئولیت پذیری دولت و مجلس در قبال بیمه هاست و موضوع بیمه ها حتما باید حل شود. 

دکتر هاشمی با بیان اینکه یکی از موضوعات مهم موضوع مداخلات در سلامت است افزود: در آموزش پزشکی دخالت ها بی شمار است و درعین حال در حوزه سلامت نیز دستگاه های مختلفی هستند که 80 درصد سلامت مردم در گروی انجام درست کارهای آنهاست یعنی هر طرحی که دارند پیوست سلامت داشته باشند. 

وی گفت:‌ آموزش پزشکی نیز بسیار مهم است و نمی توان به آن نگاه تجاری  و کمی داشت.

دکتر هاشمی افزود: توجه به ساختار وزارت بهداشت در حوزه سلامت نیز یکی دیگر از موضوعات مهم است و بنده مدافع اقدام آموزش و حوزه سلامت هستم.

وی گفت:‌ آموزش را قربانی درمان کردیم به این علت که به سلامت مردم کم توجه بوده ایم و بجای توسعه خدمات درمانی، خدمات آموزشی را در اختیار درمان قرار دادیم.

دکتر هاشمی افزود: از نظر ساختاری نیز باید تغییرات جدی صورت گیرد تا ما به اهداف برسیم.

وزیر بهداشت گفت:‌ مردم ما مستحق هر نوع فداکاری هستند زیرا در طول سالهای گذشته برای کشور کم نگذاشته اند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد