عیدباستانی نوروز 1400  و بهار طبیعت بر همگان مبارک باد .با آرزوی از بین رفتن ویروس کرونا      
کد خبر: ۱۲۷۱۲
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۷
یادداشت رئیس اتاق اهواز
در مفاهیم اقتصادی میان فرصت و زمان، رابطه ای دقیق وجود دارد. اگر به عنصر رقابت در همین بحث بخوبی بنگریم، درخواهیم یافت که یک فرصت اگر در زمان مناسب و بطور کامل تحت تعامل عقلانی و عملی قرار نگیرد قطعا از درون تهی و بطور منطقی سهم رقیب به کمین نشسته می شود.

به گزارش بدر پرس، بدلایل مختلف جغرافیایی (همجواری) و تقاربهای سیاسی، فرهنگی (زبانی) و روابط نسبی و سببی و...وضعیت و موقعیت اقتصادی عراق و امکان فعالیت گسترده در آن برای خوزستان و سایر استانهای همجوار بیش از مناطق مختلف کشور است.

استانهای همسایه عراق نیز موانعی در رابطه با توسعه فعالیتهای اقتصادی خود با کشور عراق دارند، با این وجود می توانند با ایجاد کانونهای ارتباطی و تعامل سازنده با همدیگر، به وحدت رویه در زمینه های مختلف دست بیابند و از این طریق حامی منافع مشترک فعالان اقتصادی استانهای خود شوند که بنظر من وجود اتاق مشترک قوی و همه جانبه نگر می تواند در تحقق چنین تعاملی موثر باشد.

 برغم گذشت مدت طولانی از مراودات و مناسبات تجاری با عراق، اما هنوز بخش قابل توجهی از بازرگانان خوزستانی به شیوه به اصطلاح اعتمادی معاملات خود را به پیش می برند که این امر بدلایلی از قبیل عدم وجود تضمین و ریسک بالای آن ممکن است مورد قبول بازرگانان منسوب به استانهای غیر همسایه واقع نشود، اما این نوع تعامل با شروع روابط تجاری با عراق در خوزستان اتفاق افتاد و ادامه دارد.

آری در بحث تجارت با عراق نمی توان از نقش وحدت زبانی، مذهبی، و مشترکهای نسبی و سببی در رونق فعالیتهای اقتصادی فی مابین گذشت و از آنها بعنوان عوامل تاثیرگذار یاد نکرد.
بنابر این اگر عراق برای کشور ایران بعنوان یک فرصت خودنمایی میکند، این فرصت برای استانهای همجوار از شکل و مضمون مهمتری برخوردار است.

لذا و در کمترین زمان ممکن و با تدوین برنامه زمانبندی مبتنی بر واقعیات موجود، می توان فرصت بودن اقتصاد عراق را به فعلیت رساند و سهم قابل توجهی از نیازهای آن بازار بزرگ را تصاحب کرد.

در رابطه با حجم مبادلات تجاری با عراق و برغم اینکه من مخالف پیش بینی های غیر واقعی هستم اما با اطمینان می توانم از روند رو به رشد این روابط سخن بمیان بیاورم. این خوش بینی منافاتی با لزوم رفع موانع پیش روی فعالان اقتصادی دو کشور بویژه در بحث تسهیل قوانین موجود، و ساماندهی مبادی خروجی و ورودی، تحسین راههای ارتباطی منتهی به مرزها ،حل مشکلات مربوط به مبادلات مالی و موارد دیگر که تحت عنوان سیاستهای حمایتی می توان آنها را تصنیف نمود و...ندارد زیرا با رویکرد کلی دو دولت ایران و عراق همچنین وجود یک هیات مدیره قوی، کارشناس و مسولیت پذیر در راس اتاق مشترک می توان به ارتقای بیش از پیش مناسبات اقتصادی - تجاری دو کشور بویژه در استانهای همجوار با کشور عراق امیدوار بود.

اتاق مشترک ایران و عراق می تواند بمثابه یک پل ارتباطی میان بخشهای اقتصادی و فعالان این حوزه در دو کشور نقش آفرینی کند. با ذکر این نکته که بازار عراق ثقل تجاری ما تلقی می شود، برنامه ریزی توام با هدف گذاری مناسب بمنظور تثبیت و وسعت بخشی آن بازار، باید در دستور کار اتاق مشترک قرار گیرد. مجددا باید بر نقش تشابه های فرهنگی و مذهبی از قبیل زبان مردم استانهای همجوار با عراق بعنوان یک عامل مکمل در تحکیم روابط طرفهای تجاری (بازرگانان) دو کشور تاکید کرد و چنین نقشی را تشویق و پر رنگ نمود.

دنیای اقتصاد دنیایی آمیخته به سرعت است و چنانچه فرصت بوجود آمده در زمان مناسب کنترل و مدیریت نشود، قطعا سهم سایر رقیبان خواهد شد.

غرض از بیان همه آنچه گفته شد، چیزی جز این نیست که فرصت بوجود آمده با عراق، فرصتی طلایی است و با اتخاذ تدابیر لازم از سوی اتاق مشترک و ارتباط تنگاتنگ  آن با طرف عراقی، همچنین ورود حمایتی - تسهیلی سیاستگذاران دولتی، می توان به بهره مندی مناسب از بازار بزرگ عراق امیدوار بود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد