دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      
کد خبر: ۱۲۷۶۴
تاریخ انتشار: ۰۱ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۴

شهردار اهواز خواستار تفویض اختیارات محلی به شوراهای اسلامی شهرها برای تصویب عوارض شد.
به گزارش بدر پرس سید خلف موسوی روز پنجشنبه در افتتاحیه هفدهمین گردهمایی معاونان و مدیران برنامه ریزی و توسعه شهرداری های کلانشهرهای کشور که در هتل نیشکر اهواز برگزار شد، اظهار کرد: اگر قرار است شهرداری ها متهم به فروش تراکم برای درآمدزایی نشوند باید برای تحقق درآمدهای پایدار آنها چاره اندیشی شود.
وی تاکیدکرد: برای این منظور اختیارات محلی باید به مدیریت شهری تفویض شود این در حالیست که اخیرا مجلس تصویب کرده که شوراها حق تصویب عوارض جدید را ندارند.
موسوی با انتقاد از اختصاص سه درصد از عوارض ارزش افزوده به تهران اظهار کرد: این عوارض باید صرف اداره شهر شود و به شورای شهر اختیاراتی برای هزینه کرد آن داده شود.
وی با بیان اینکه شهر صنعتی مانند اهواز متکی به عوارض ارزش افزوده و کارخانه های صنعتی است تصریح کرد: در روزهای اخیر هیچ خانه ای در اهواز از دود و خاکستر ناشی از سوزاندن مزارع نیشکر بی نصیب نبوده و همه شهروندان آثار آن را دیده اند، این در حالیست که این شرکت با لابی با مرکز خود را از لیست صنایع آلاینده خارج کرده است در حالیکه اگر حق تصویب عوارض به شورای شهر داده شود می تواند در این زمینه تصمیم گیری صحیح کند.
شهردار اهواز تصریح کرد: شرکت نیشکر مدعی است که آلودگی ندارد و به همین دلیل هیچگونه عوارضی به شهرداری نمی دهد.
وی تاکید کرد: توقع داریم سازمان شهرداری ها حقوق شهرداری را احیا و مدیریت شهری را به سمت توسعه سوق بدهد.
موسوی همچنین یکی از چالش های برنامه ریزی شهری را نبود قانون مدیریت واحد دانست و گفت: در حال حاضر شهردار فاقد اختیارات لازم است و بدون اینکه متولی خدمات شهری و تصمیم گیرنده باشد باید به همه پاسخ دهد.
وی افزود: شهرداری مجبور است وقت زیادی را صرف پاسخگویی به سازمان های نظارتی دیگر کند که موازی شورای شهر فعالیت می کنند.
موسوی با بیان اینکه دولت می خواهد شهرداری ها مستقل باشند اظهار کرد: شهرداری اهواز در سال های اخیر از اعتبارات دولتی هیچ سهمی نداشته و دولت اعتباری نداشته که به شهرداری بدهد این در حالیست که شهردار سابق اهواز در مدت 27 ماه کار خود دو هزار میلیارد ریال اعتبار گرفته است.
وی در ادامه با اشاره به اینکه شهرداری اهواز در آستانه 90 سالگی است گفت: در حوزه برنامه ریزی سعی شده که بودجه این کلانشهر به موقع به شورای شهر تقدیم و در زمان مقرر تصویب شود.
وی با بیان اینکه شهرداری اهواز ارتباط خوبی با دانشگاه شهید چمران اهواز دارد افزود: برنامه ریزی شهری باید پژوهش محور باشد به همین دلیل برای نخستین بار تدوین برنامه پنجساله دوم اهواز به دانشگاه شهید چمران واگذار شده است.
موسوی یکی دیگر از چالش های شهرداری را ساختار نیروی انسانی عنوان کرد و گفت: برنامه ریزان باید برای تربیت نیروی انسانی خلاق و متناسب با ساختار طراحی ارائه دهند.
پس از آن رامی علاسوند رییس شورای شهر اهواز اظهار کرد: در سال های گذشته کلانشهرها مطالبات زیادی در بخش های مختلف از جمله یارانه حمل و نقل عمومی از دولت داشتند که محقق نشدن این مطالبات موجب کندی روند توسعه و آبادانی شهرها شده است.
وی با اشاره به اینکه 40 درصد از عوارض مالیات بر ارزش افزوده سهم شهرداری هاست، افزود: شهرداری ها به اطلاعات مودیان پرداخت قانون مالیات بر ارزش افزوده دسترسی ندارند و علیرغم پیش بینی در قانون هیچ دستگاهی در این زمینه به شهرداری پاسخگو نیست.
علاسوند با انتقاد از برداشت غیراصولی از اعتبارات ارزش افزوده شهرداری ها گفت: در بودجه سال 94 کل کشور به وزارت کشور اجازه داده شده که 20 درصد از وجوه مالیات بر ارزش افزوده معادل هفت هزار میلیارد ریال را برای تامین اعتبارات ماشین آلات خدماتی و عمرانی شهرها و روستاها برداشت کند.
وی همچنین مهمترین چالش شهرداری ها را فقدان قوانین یکپارچه برای تحقق مدیریت یکپارچه شهری و تصدی امور محلی دانست و افزود: فصل هفتم قانون به صراحت تقسیم کار ملی و محلی را مطرح کرده اما اختیارات مدیریت محلی و تصدی ها از سوی دولت به شهرداری ها تفویض نشده است.
علاسوند کلانشهر اهواز را یک شهر صنعتی دانست و اظهار کرد: این کلانشهر در فصل تابستان با مشکل گرد و غبار، در پاییز با باران و تنگی نفس و در زمستان نیز با آلودگی سوزاندن مزارع نیشکر روبروست که نیاز به مدیریت یکپارچه دارد.
به گفته وی خدمات رسانی در شهر همه مسائل مربوط به شهرداری، آب و فاضلاب، برق، گاز، محیط زیست و مخابرات را شامل می شود که ناهماهنگی در این امور همواره در خدمات رسانی مشکلاتی برای شهروندان ایجاد کرده است.
رئیس شورای اسلامی شهر اهواز در ادامه به روز نبودن قانون شهرداری برای اداره کلانشهرها، تعریف نشدن مناسب جایگاه شهرداری ها در نظام اداری کشور ، دخیل نبودن شهرداری ها در فرآیند تهیه طرح های جامع و راهبردی، معضل حاشیه نشینی به ویژه در کلانشهرها و نبود درآمد پایدار برای شهرداری ها را از دیگر چالش های مدیریت شهری برشمرد.
هفدهمین گردهمایی معاونان و مدیران برنامه ریزی و توسعه کلانشهرهای کشور با میزبانی شهرداری کلانشهر اهواز در روزهای پنجشنبه و جمعه برگزار شد و
120 نفر از مدیران و معاونان شهرداری ها از 15 کلان شهر کشور در این گردهمایی حضور داشتند.

در شش ماه گذشته کلانشهر مشهد مسئولیت دبیرخانه را بر عهده داشت و در این گردهمایی کلانشهر اهواز به عنوان دبیرخانه جدید برای شش ماه معرفی شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد