دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      
کد خبر: ۱۲۸۲۰
تاریخ انتشار: ۰۲ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۱
یکی از مهمترین کشورهای هدف اتاق بازرگانی اهواز در حوزه صدور خدمات فنی و مهندسی کشور عراق است.
به گزارش بدر پرس، اولین میز تخصصی صدور خدمات فنی و مهندسی در اتاق بازرگانی اهواز با حضور رئیس اتاق بازرگانی، دبیر کل انجمن صدور خدمات فنی و مهندسی کشور و روسای شرکتها،انجمن ها و تشکلها با موضوع بررسی معضلات صدور خدمات فنی و مهندسی برگزار گردید.
رئیس اتاق بازرگانی اهواز در خصوص صدور خدمات فنی مهندسی اظهار کرد: میزان صادرات کشور در سال گذشته بیش از 50 میلیارد دلار بوده که از این میزان حدود 13 میلیارد دلار به بخش خدمات شامل توریسم و گردشگری، اعزام نیروی کار به خارج از کشور، صدور فناوری اطلاعات و خدمات فنی و مهندسی اختصاص دارد.
وی گفت: برساس هدف گذاری سازمان توسعه تجارت ایران پیش بینی شده بود که در سال 94 حدود 2 میلیارد دلار صادرات خدمات فنی و مهندسی انجام شود که براساس آمار موجود طی ده ماه گذشته 1/5 میلیارد دلار صدور خدمات فنی و مهندسی محقق شده است.
وی در ادامه افزود: با کاهش درآمدهای نفتی و نوسان شدید قیمت نفت دولت بیشتراز قبل بر روی صادرات به ویژه صدور خدمات فنی و مهندسی  تمرکز نموده است.
وی تصریح کرد: بخش صدور خدمات فنی و مهندسی مزایای بسیاری برای کشور دارد که از جمله آنها می توان به توسعه روابط سیاسی و اقتصادی، درآمدهای ارزی، اشتغالزایی مولد و پایدار، انتقال دانش و اکتشاف و دوستی بیشتر ملتها اشاره کرد.
شهلا عموری در ادامه افزود: یک از مهمترین کشورهای هدف اتاق بازرگانی اهواز در حوزه صدور خدمات فنی و مهندسی کشور عراق است که در این زمینه مشکلات بسیاری به شرخ ذیل وجود دارد:
1- بالا بودن قیمت تمام شده صدور خدمات فنی و مهندسی
2- عدم اطلاع از مناقصاتی که در کشور عراق برگزار می شود
3- حذف جازه صادراتی برای صدور خدمات فنی و مهندسی 
4- عدم همکاری بانک ها در صدور به موقع ضمانتنامه ها و طولانی بودن فرآیند صدور ضمانت نامه ها به خصوص برای کشور عراق
5- عدم پوشش بیمه ای توسط شرکت های بیمه به دلیل ریسک بالای کشور عراق
6- عدم تامین سرمایه در گردش شرکت ها توسط بانکها
رئیس اتاق بازرگانی اهواز گفت: به دلیل وجود تحریم ها ضمانت نامه های صادراتی ایران را در گذشته مورد قبول واقع نمی شد که بعضا اکثر شرکتها مجبور به استفاده از ضمانت نامه های سایر کشورها می شدند که در دوران پساتحریم امیدواریم این مشکلات برطرف گردد.
وی عنوان کرد: هدف میز تخصصی خدمات فنی و مهندسی طرح مشکلات استان خوزستان در زمینه صدور خدمات فنی و مهندسی توسط مدیران شرکتها و تشکلها و ارئه راهکارها مناسب جهت رفع این موانع می باشد.
وی در ادامه افزود:سه بخش در افزایش سهم صادرات خدمات فنی و مهندسی تاثیرگزارند:
1- دولت با صدور آیین نامه ها و بخش نامه ها و حمایت های مالی  و ارائه جوایز صادراتی
2- بانکها با تامین مالی، پوشش های بیمه ای، تامین سرمایه ی درگردش
3- شرکتها با نیروی کار متخصص
وی عنوان کرد: یکی از مهمترین مواردی که به افزایش صدور خدمات فنی و مهندسی کمک می کند حل مشکل سرمایه در گردش شرکتهایی است که می خواهند در مناقصات حضور یابند. 
عموری تصریح کرد: برای حل مشکلات موجود در زمینه خدمات فنی و مهندسی دو پیشنهاد ارائه می شود:
1- ورود شرکتها و سازمانها به کمیته ماده 19 
2- اطلاع از بخش نامه های موجود در بانکها که براساس آنها میتوان تسهیلات دریافت نمود. 
در ادامه جلسه دبیر کل انجمن صدور خدمات فنی و مهندسی کشوراظهار کرد: صدور خدمات فنی و مهندسی با تمام مقولات دیگر صادراتی به دلیل ماندگاری بالا، اشتغالزایی مثبت و اخذ تسهیلات از کسیون ماده 19 فرق دارد.
وی از کارها مهمی که توسط انجمن صدور خدمات فنی و مهندسی برای شرکتهای عضو انجام گرفته است به صدور شناسنامه شغلی اشاره نمود که عدم پرداخت عوارض، معافیت مالیاتی و مصونیت بیمه از جمله مزایای ای شناسنامه می باشد. 
وی در ادامه افزود: بیشترین صادرات انجمن فنی و مهندسی کشور مربوط به خوزه ساختمان و نیرو می باشد که امیدواریم در سالهای آینده در سایر حوزه ها پیشرفت لازم صورت پذیرد.
دولتشاهی در ادامه چندین پیشنهاد را برای عبور از بحران در حوزه صدور خدمات فنی و مهندسی به شرح ذیل ارئه نمود:
1- حمایت ویژه از شرکتهای پیمانکاری فنی و مهندسی که انجام پروژه های بزرگ خارجی را به عهده دارند
2- حضور هیات های فنی و مهندسی در سفرهای دیپلماتیک
3- به کنسرسیوم های بزرگ سرمایه گذاری برای حضور قدرتمندانه در عرصه رقابت های جهانی نیاز داریم.


نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد