دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      عیدباستانی نوروز 99بر همگان مبارک باد      سال 1399 سال جهش تولید در کشور      
کد خبر: ۱۲۸۹۸
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۶:۴۱
سه شنبه 4 اردیبهشت ماه 94، کارگاه آموزشی کشوری خدمات کاهش آسیب مواد محرک با همکاری صندوق جهانی مبارزه با ایدز، سل و مبارزه با مالاریا سازمان ملل، با حضور دکتر علیرضا نوروزی رییس اداره پیشگیری و درمان سوء مصرف مواد مخدر وزارت بهداشت، دکتر اسماعیل ایدنی رئیس دانشگاه، دکتر شکراله سلمان زاده معاون بهداشت دانشگاه، مهندس لامی زاده جانشین دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان و جمعی از کارشناسان سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد دانشگاه های علوم پزشکی کشور در سالن همایش هتل پارس اهواز برگزار شد.

دکتر اسماعیل ایدنی در این مراسم ضمن تسلیت فرار رسیدن ایام فاطمیه، گفت: سلامت تاجی است بر سر افرادی که سالم هستند و فقط کسانی این تاج را مشاهده میکنند که بیمار هستند، از نظر سازمان جهانی بهداشت سلامت فقط نداشتن بیماری نیست بلکه برخورداری از رفاه کامل جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی افراد است و نداشتن بیماری به عنوان سلامتی محسوب نمی شود.

ایدنی افزود: در صحنه عمومی جامعه، سلامت دچار چالشهای بسیار زیادی است و شاید تنها حوزه ای که در جامعه نیاز به همکاریهای فرابخشی بسیار زیادی دارد، حوزه سلامت است، زیرا تنها 25 درصد عوامل موثر بر سلامت در حوزه مدیریت خدمات بهداشتی درمانی تعریف می شود و 75 درصد دیگر در گرو همکاریهای فرابخشی است و حل مشکلات حوزه سلامت بدون مداخلات مناسب در برنامه ریزی های کلان توسعه ای کشور امکان پذیر نیست.

رئیس دانشگاه ادامه داد: امروزه کشورهای در حال توسعه در معرض سه نوع اپیدمی قرار دارند، اول بیماریهای غیر واگیر به دلیل افزایش روند زندگی ماشینی، دوم اپیدمی بیماریهای واگیر دار و سوم اپیدمی آسیب های اجتماعی که حاصل توسعه نامتوازن در کشورهای در حال توسعه است و باعث بوجود آمدن حاشیه نشینی در اطراف شهرها شده است.

وی افزود: در حوزه آسیب های اجتماعی مشکلات زیادی از جمله اعتیاد، خشونت، طلاق و مسائل بیکاری مطرح است که سلامت را تحت تاثیر قرار می دهند که با سیاستهایی که در حوزه کنترل مواد مخدر اعمال شده است و همچنین فعالیت های فرهنگی که در این زمینه ها صورت گرفته روند اعتیاد به مواد مخدر و محرک ثابت مانده است که در گام بعدی کاهش میزان مصرف مواد در دستور کار قرار دارد.

ایدنی تصریح کرد: امروزه در اقشار جوان میزان بروز اعتیاد به مواد مخدر و محرک با افرادی که میانسال و سالمند هستند در حال تغییر است و این تغییرات ناشی از بسیاری از سیاست هایی است که در سطح جهانی و ملی انجام می شود.

رئیس دانشگاه در پایان گفت: یکی از عوامل بروز رفتارهای پرخطر، تصادفات رانندگی و افزایش شیوع بیماریهایی مانند ایدز و عفونت هایی مانند هپاتیت ها مصرف سوء مواد محرک است که این مصرف ناشی از غفلتی است که در زمینه کنترل این مواد انجام شده زیرا در سالیان گذشته بیشتر تمرکز بر روی موادی بوده که عمدا بطور کلاسیک مخدر تعریف میشدند و جا دارد که در سیاست گذاری های کشوری توجه ویژه ای هم در پیشگیری از مصرف و همچنین کنترل و درمان عوامل ناشی از مواد محرک در کشور شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد