دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      عیدباستانی نوروز 99بر همگان مبارک باد      سال 1399 سال جهش تولید در کشور      
کد خبر: ۱۲۹۱۷
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۱
سرپرست پلیس فتا خوزستان با اشاره به آغاز خریدهای نوروزی بر لزوم دقت در زمینه استفاده درست از کارت اعتباری شخصی هنگام خرید از فروشگاه‌ها تاکید کرد.


به گزارش بدر پرس سرهنگ شاهین حسنوند اظهار کرد: با توجه به فرارسیدن نوروز و افزایش خرید و مراجعه مردم به بازار، افزایش دقت در استفاده از کارت‌های اعتباری در فروشگاه‌ها الزامی است.
 
وی ادامه داد: نکته نخست این‌که هنگام مراجعه به فروشگاه‌ها، برای پیشگیری از سرقت از کارت‌های اعتباری در حین پرداخت وجه، خود خریداران از طریق دستگاه پوز(کارت‌خوان) فروشگاه‌ها، رمز کارت اعتباری‌شان را وارد کنند.
 
حسنوند افزود: همچنین ضروری است که خریدار از اعلام رمز خود با صدای بلند به فروشنده هنگام پرداخت وجه از طریق کارت‌خوان فروشگاه خودداری کند.
 
وی گفت: یکی از نکات مهمی که خریداران باید به آن توجه کنند، بررسی دستگاه کارت‌خوان فروشگاه مورد مراجعه است؛ قابل توجه است که بدانید دستگاه‌هایی به نام "اسکیمر" با قابلیت کپی کردن کارت‌های اعتباری بانکی وجود دارد و در کنار دستگاه کارت‌خوان نصب می‌شود. اگر کارت اعتباری را در چنین کارت‌خوانی بکشید، یک کپی از کارت خریدار گرفته می‌شود و در اختیار فروشنده خاطی قرار می‌گیرد.
 
سرپرست پلیس فتا خوزستان با بیان این که خریداران در هنگام خرید تلاش کنند حتما دستگاه کارت‌خوان را ببینند، اظهار کرد: فروشنده خاطی با در اختیار داشتن رمز خریدار از قبل و با استفاده از دستگاه اسکیمر که اطلاعات کارت اصلی را بر روی یک کارت خام رایت می‌کند، می‌تواند از کارت خریدار استفاده کند.
 
وی ادامه داد: اگر خود خریدار نمی‌تواند شخصا کارت بکشد و رمز را وارد کند، بهتر است رمز را در کاغذی یادداشت کرده و هنگام استفاده از کارت اعتباری آن را برای وارد کردن رمز در اختیار فروشنده بگذارد و سپس کاغذی که درآن رمز درج شده را پس بگیرد.
 
حسنوند افزود: در هر صورت تا جایی که می‌توانید رمز کارت اعتباری را با احتیاط وارد کنید و در صورتی که راهی جز خواندن رمز برای خریدار ندارید، رمز را آهسته بخوانید زیرا با گفتن رمز کارت اعتباری خود برای دیگران  کلید گاوصندوق خود را در اختیار آنان قرار داده‌اید.
 
وی توصیه کرد: افراد از افشای رمز خود به فروشندگان جلوگیری کنند و تا جایی که مقدور است خود اطلاعات رمز و میزان وجه پرداختی را بر روی دستگاه کارت‌خوان وارد کنند تا تخلفی در زمینه برداشت مبلغ از کارت‌های اعتباری از سوی فروشندگان صورت نگیرد.
 
سرپرست پلیس فتا خوزستان اظهار کرد: خریداران هنگام خرید از فروشگاه‌ها نیز نسبت به معتبر بودن فروشگاه  اطمینان حاصل کرده و از مکانی که مورد اطمینان نیستند، خرید نکنند.
 
وی افزود: علاوه بر دستگاه اسکیمر کارت‌خوان‌ها که موجب کپی کارت اعتباری خریداران می‌شود، دستگاه اسکیمر دیگری به نام اسکیمر ATM وجود دارد که در ورودی دستگاه‌های ATM (خودپردازهای بانک‌ها) نصب می‌شود و هنگام وارد کردن کارت به خودپرداز، یک کپی از کارت اعتباری گرفته می‌شود. باید توجه داشت که تشخیص این نوع اسکیمر برای افراد بسیار سخت است.
 
حسنوند ادامه داد: برای پیشگیری از این تخلف، بانک‌ها موظف شده‌اند که از زبانه‌ای سبزرنگ در محل ورودی کارت‌ها در دستگاه‌های خودپرداز استفاده کنند.
 
وی در خصوص دستگاه اسکیمری که روی خودپرداز بانک‌ها نصب می‌شود، گفت: این نوع دستگاه اسکیمر پیچیده‌تر از اسکیمر کارت‌خوان‌ها است؛ شخص خاطی که آن را نصب می‌کند در زمان استفاده از کارت توسط صاحب کارت حضور ندارد و رمز صاحبان کارت را یا از طریق قرار دادن یک صفحه کلید ویژه روی صفحه کلید اصلی بانک به دست می آورد و یا این‌که در کنار دستگاه‌ ATM یک دوربین کوچک نصب می‌کند و هنگام وارد کردن رمز از سوی مالک کارت اعتباری، اطلاعات آن ثبت و رمز کارت به دست می‌آید.  
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد