دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      عیدباستانی نوروز 99بر همگان مبارک باد      سال 1399 سال جهش تولید در کشور      
کد خبر: ۱۲۹۷۲
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۶

میزگرد "انتخابات، خوزستان و دانشگاه" با حضور حجت‌الاسلام‌و المسلمین سیدمحسن شفیعی رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان، دکترعلی‌حسین حسین‌زاده رئیس دانشگاه جامع علمی‌کاربردی خوزستان و دکتر اسماعیل ایدنی رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز در خبرگزاری ایسنای خوزستان برگزار شد.

انتخابات؛ تنها نهادی که هیچ‌گاه در کشور تعطیل نشد

همچنین در ادامه این میزگرد دکتر اسماعیل ایدنی رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز، در خصوص چگونگی ایفای نقش فعال و هوشمندانه دانشگاهیان درانتخابات، اظهار کرد: در واقع انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری یکی ازنهادهای انقلاب اسلامی است؛ اگر بخواهیم به ساختار ارزش‌هایی که پس از انقلاب اسلامی در کشور نهادینه شد نگاهی داشته باشیم، عرصه ای که علی‌رغم همه مشکلات ومعضلات کشور خواه در شرایط دشوار جنگ تحمیلی یا قبل و پس از آن، هیچ‌گاه تعطیل نشدو در سخت‌ترین شرایط نیز اجراشد، عرصه انتخابات است.

وی با بیان این که انتخابات مراجعه به رأی و نظر مردم به‌عنوان تعیین‌کننده‌ترینعامل در سرنوشت کشور است، گفت: سخن امام (ره) که "مجلس در رأس امور است" و همچنین در آموزه‌های دینی پذیرش حکومت از جانب امام علی (ع) به‌علت اقبال مردم، بیانگر آن است که قوام همه ساختار هم در قانون اساسی و آموزه‌های دینی به حضور، مشروعیت و مقبولیتی است که مردم به حاکمان می‌دهند. در قانون اساسی نیز تمام نهادهای حاکمیتی چه انتخاب رهبری یا مجلس شورای اسلامی و ریاست‌جمهوری، با رأی مستقیم یا غیرمستقیم مردم بر سر کار می‌آیند، زمام امور را به دست می‌گیرند.

مراجعه به آرای مردم؛ از ارزش‌های نهادینه‌شده انقلاب اسلامی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز افزود: در واقع یکی از ارزش‌هاینهادینه‌شده انقلاب اسلامی مراجعه به آرای مردمی است؛ خوشبختانه در این سال‌ها نگاهمردم به انتخابات جدی شده است و آحاد جامعه روز‌به‌روز تأثیرگذاری رأی خود را درسرنوشت‌شان به‌طور عینی و ملموس مشاهده می‌کنند. تجارب و برخی افراط و تفریط‌ ها درسال‌های گذشته به مردم نشان داد که انتخاب افراد با مواضع مختلف می‌تواند چه تأثیراتی را به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم بر زندگی آن‌ها داشته باشد و بدین سبب درانتخابات اخیر ریاست‌جمهوری، مشی اعتدال را انتخاب کردند.

رفع چالش‌های کنونی در گرو حضور مردم و دخالت‌دادن رأی آن‌ها درتصمیم‌گیری

ایدنی با بیان این‌که امروز نیز کشور ما در شرایط خاص و ویژه‌ای قرار دارد،تصریح کرد: این مجلس، اولین مجلس بعد از انتخابات 92 است؛ مجلس نقش بی‌بدیلی درقانونگذاری و نظارت بر دستگاه‌های اجرایی کشور بر عهده دارد و از سوی دیگر امروزکشور با چالش‌های عمده‌ای در حوزه‌های مختلف مواجه است که رفع آن‌ها جز با حضور مردم به‌عنوان صاحبان اصلی نظام و همه فرآیندهای انتخابات و دخالت‌دادن و تأثیرگذاری رأی آن‌ها در تصمیم‌گیری‌ها امکان‌پذیر نیست.

وی خاطرنشان کرد: در واقع رجوع به رأی مردم که در قانون اساسی پیش‌بینی شده است،یک اصل برای حل مشکلات است؛ در تمام بحران‌ها و معضلاتی که کشور با آن مواجه بودهاست همواره حضور مردم خطرات و دشمنی‌ها را بر کشور کاهش داده است و توانسته مشکلات را رفع کند؛ امروز نیز چالش‌های بسیاری در حوزه اجرایی وجود دارد و کشور با مشکلات اقتصادی خاص، بحران‌های زیست‌محیطی مانند گردوغبار به‌خصوص در خوزستان، مسائل کم‌آبی و مشکلات حوزه سلامت مواجه است.

لزوم نقش‌آفرینی دانشگاهیان در تعریف ملاک‌ها و معیارهای انتخاب برای مردم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز با بیان این‌که به‌طور طبیعی رأیهوشمندانه مردم می‌تواند کمک شایانی در رفع مشکلات این حوزه‌ها داشته باشد، افزود: نقش دانشگاهیان در این زمینه به‌عنوان یکی از گروه‌های مرجع اجتماعی که مورد استنادجامعه قرار می‌گیرند و جامعه در داوری‌ها، باورها و قضاوت‌های خود به آن‌ها تأسیمی‌کند و رأی و نظر آن‌ها را در تصمیم‌گیری خود دخالت می‌دهد و مورد احترام جامعه هستند، نسبت به عامه مردم بسیار خطیرتر است.

ایدنی تشویق و فراخوانی مردم به حضور پرشور در انتخابات به‌عنوان یک حق و ویفه را اولین نقش دانشگاهیان عنوان کرد و گفت: باتوجه به این‌که جامعه دانشگاهی ازگروه‌های مرجع اجتماعی است، این فراخوانی در مقایسه با تبلیغات عادی تأثیرات بسیار بیشتری دارد؛ دومین حیطه اثرگذاری و نقش‌آفرینی دانشگاهیان در انتخابات احصا و تبیین فاکتورها و مؤلفه‌های کلان در انتخاب و رأی دادن برای مردم است که نمایندگان باید مصادیق آن معیارها را داشته باشند.

وی ادامه داد: با توجه به این‌که دانشگاه‌ها در حوزه‌های مختلف کلان اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی فعالیت دارد، می توانند راهنمای خوبی برای تبیین و تعریف ملاک‌ها و معیارها و نه الزامأ مصادیق برای آحاد جامعه باشند.

بخشی‌نگری و تقلیل مطالبات به سطح منطقه‌ای؛ یک آسیب اساسی

همچنین در این میزگرد دکتر اسماعیل ایدنی، در خصوص مطالبات دانشگاهیان از مجلسشورای اسلامی، با اشاره به این‌که نگاه و طرح مطالبات به‌صورت عوام‌گرایانه برایکسب رأی مطرح می‌شود اما از منظر نخبگان این مطالبات می‌تواند فراتر باشد، گفت: یکیاز معضلات اساسی که پتانسیل رأی آوری بالایی نیز می‌تواند داشته باشد، بخشی‌نگری وتقلیل مطالبات به سطح منطقه‌ای است در حالی‌که کارکرد مجلس به‌طور اخص باید ملیباشد زیرا در سیاست‌گذاری‌های کلان جامعه، تصمیم‌گیری‌ها، قانونگذاری‌ها، تقسیمبودجه و درآمد کشور و بازتوزیع اعتبارات تصمیم‌گیرنده نهایی مجلس است.

وی افزود: آنچه مهم است نگاه کلی نماینده به مسائل کلان اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جامعه است و طرح مسائل و مطالبات گاهأ شهرستانی، بخشی یا استانی نباید آننگاه ملی نماینده در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌های کلان کشور را تحت‌تأثیر قراردهد اما متأسفانه امرور پناه‌پردن به شعارهای منطقه‌ای تعیین‌کننده است که گاه ممکناست با سیاست‌های کلان کشور در تعارض و مشکل‌ساز باشد.

انتظار نخست جامعه دانشگاهی؛ نگاه کلان مجلس به توسعه همه‌جانبه کشور

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز با اشاره به سند چشم انداز 1404، عنوان کرد: انتظار نخست جامعه دانشگاهی نگاه کلان نمایندگان مجلس به توسعه همه‌ جانبه کشور است؛ بر اساس این سند کشور باید در سال 1404 در تمام شاخص‌های منطقه در جایگاه نخست قرار گیرد بنابرین باید بدانیم که شعارها‌ی داده شده تا چه میزان در راستای این سیاست‌های کلان است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز با بیان این‌که انتظار داریم کهنمایندگان به معضلات اصلی مردم توجه کنند، گفت: اکنون در حوزه‌های مختلف معضلاتی وجود دارد که باید حل شوند و به آن‌ها نگاه ویژه‌ای شود؛ باید مسایل معیشتی و اقتصادی به‌خوبی دیده و تصمیم‌گیری‌های مجلس در جهت رشد و توسعه اقتصادی جامعه باشد؛ توجه به سرمایه‌گذاری‌های کلان برای حصول رشد اقتصادی و بحران‌های زیست‌ محیطی از دیگر انتظارات است.

کاندیدهای مجلس نگاه خود درباره معضلات زیست‌محیطی را شفاف بیان کنند

ایدنی خاطرنشان کرد: تغییر، جابه‌جایی و دستکاری اکوسیستم‌ها، جابه‌جایی آب‌ها وعدم پرداخت حق‌آبه‌ها موجب شد که امروز مردم بخش وسیعی از جنوب غرب کشور با بحرانریزگردها مواجه باشند؛ بسیاری از مناطق پایین‌دست در جابه‌جایی آب‌ها دچار مشکلاتیشدند. و اکنون نه فقط نمایندگان استان بلکه کل کشور باید یک نگاه کلان و ملی برایحل این معضلات داشته باشند زیرا بخش مهمی از این معضلات حاصل دستکاری‌های انسان در اکوسیستم‌ها در کشور‌های همسایه است. اکنون مسائل زیست‌محیطی و بحران ریزگردها یکمسأله اساسی است که سلامت مردم را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و ما انتظار داریم که کاندیدهای مجلس نگاه خود را در این زمینه به‌طور شفاف و روشن بیان کنند.

وی با بیان این‌که در حوزه سلامت عقب‌افتادگی‌های بسیاری در مناطق محروم به‌ویژه حاشیه مرزها وجود دارد، گفت: معتقدم در این خصوص باید یک نوع تبعیض مثبت اعمال شود زیرا نه تنها از بعد مسائل اجتماعی بلکه مسائل سیاسی و امنیتی نیز حائز اهمیت است وباید عقب‌افتادگی‌های این مناطق به‌خوبی جبران شود .

لزوم بسترسازی توسعهNGOها برای تضمین سلامت اداری و اجتماعی

ایدنی با تصریح بر این‌که کار مردم را باید به مردم واگذار کرد، افزود: بایدزمینه‌سازی برای حضور پررنگ‌ تر مردم در فعالیت های اجتماعی به‌خصوص سازمان‌های مردم‌نهاد انجام شود؛ این سازمان‌ها نهادهای بسیار خوبی برای نظارت بر دستگاه‌هایاجرایی هستند و هرجا حضور پررنگ‌تری داشته باشند، فساد اقتصادی در دستگاه اداری کمتر است؛ بنابراین نمایندگان مجلس باید برنامه‌ای برای بسترسازی و زمینه‌سازیتوسعه NGOها به‌عنوان ساز و کاری برای تضمین سلامت اداری و اجتماعی داشته باشند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز با بیان این‌که چالش‌های فرهنگی و اجتماعی خاصی در کشور وجود دارد، گفت: اکنون در بسیاری از مناطق حاشیه شهرها آسیب‌های اجتماعی وجود دارد که ناشی از چالش‌های فرهنگی است؛ در این زمینه بایدکارهای بنیادی محتوایی و نه شکلی در مسائل فرهنگی انجام شود تا به این سمت حرکت کنیم که خروجی‌ها بهبود یابد؛ اصالت به شکل در زمینه تشکیل ساختار مهم است اما بایداز آن فراتر رویم تا بتوانیم محتوا را بهبود دهیم و فرآورده‌های فرهنگی مناسب داشته باشیم.

حل چالش‌های فرهنگی کشور مستلزم قوانین حمایتی خوب است

هیچ‌ نیرویی درون ساختار نظام با انتخابات قهر نکرده است

ایدنی تصریح کرد: باتوجه به این‌که مجلس جایگاه قانونگذاری است باید در زمینه معضلات فرهنگی فکر اساسی شود؛ معضلات فرهنگی در یک جامعه پایه‌های عمیقی دارند وباید به‌صورت ریشه‌ای حل شوند و حل ریشه‌ها نیز نیازمند قوانین حمایتی خوب است. موضوع دیگر این است که به‌هیچ عنوان نباید دچار افراط و تفریط شویم. خوشبختانه امروز تمام نیروهایی که درون ساختار نظام هستند، علی‌رغم تمام گلایه‌های احتمالی،مردم را به مشارکت در انتخابات تشویق می‌کنند و هر کس دل در گرو نظام دارد با انتخابات قهر نکرده است؛ شاید دوره بی‌بدیلی در طول دوران پس از انقلاب است که هیچنیرویی درون ساختار نظام و انقلاب با انتخابات قهر نکرده است.

وی ادامه داد: این موضوع یک عقلانیت سیاسی خاصی را نشان می‌دهد که همه به این نتیجه رسیده‌اند که افراط و تفریط راه به جایی نمی‌برد و حتی اگر فکر می‌کنیم مطالبات ما ممکن است به‌طور کامل محقق نشود اما مسیر پیگیری آن این است که به هرشیوه‌ای می‌توانیم نمایندگان را به احقاق مطالبات تشویق کنیم و با مطالبه‌گرایی به مجلس بفرستیم که بتوانیم یک اصلاحات بسیار خوب در قانون‌نویسی و قانونگذاری کشور داشته باشیم.

لزوم تثبیت بُعد نظارتی مجلس برای مصون ماندن از دادوستدهای سیاسی

دکتر اسماعیل ایدنی در این میزگرد گفت: آنچه از مجلس انتظار می‌رود این است که در درجه اول نقش اساسی و فلسفه وجودی خود را ایفا کند که 2 حیطه بسیار مهم این وظایف قانونگذاری و نظارت است؛ می‌خواهیم این دو وظیفه در جامعه نهادینه شود که تمام دستگاه‌های اجرایی بدانند مصون از نظارت مجلس نیستند و اگر این فرهنگ در جامعه نهادینه شود بسیاری از مشکلات اجرایی حل خواهد شد.

وی با بیان این‌که مشکل این است که بحث نظارت‌ها در ادوار مختلف شدت و ضعف پیدامی‌کند، اضافه کرد: موضوع نظارت باید نهادینه، سازوکار آن طراحی و در جامعه تثبیت شود در این صورت کمتر در معرض کش‌ و قوس‌ها و داد و ستدهای سیاسی قرار می‌گیرد. بنابراین بعد نظارتی مجلس باید تقویت شود. در بعد قانونگذاری نیز نباید مسائلروزمره مدنظر مدنظر قرار گیرد. بسیاری از قانونگذاری‌هایی که اکنون به معضلاتی تبدیل شده‌اند، و بعضأ بر خلاف سیاست‌های کلان و اسناد بالادستی است، ناشی از تصمیمات مقطعی بوده است.

اجتناب از تصمیم‌گیری‌های مقطعی و توجه به مسائل روزمره در قانونگذاری

ایدنی تصریح کرد: نگاه مجلس باید این باشد که بر اساس استراتژی و راهبرد اصلی کشور، چه میزان از قانونگذاری‌ها در این راستا بوده است، این مسأله باید رصد و پایش شود و میزان انحراف از آن و همچنین لطمات و آثار سوء این برنامه‌ها به اقتصاد و راهبرد کلان جامعه لحاظ شود.

وی با بیان این‌که دومین موضوع نگاه کلان در قانونگذاری در راستای اهداف و سیاست‌های کلان کشور است، اظهار داشت: اکنون نیاز داریم که برخی گشایش‌ها درحوزه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی کشور ایجاد شود که این امر به‌ عنوان یک مطالبه عمومی در فضای جامعه مطرح است.

ضرورت ایجاد شرایط حضور برابر در صحنه برای تمام افراد در ساختار نظام

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز با بیان این‌که ما در معرض تهدیدهای مختلفی هستیم، گفت: در مواجهه با تهدیدات مهم‌ترین قدرت، قدرت ناشی از سرمایه اجتماعی یک جامعه است و سرمایه اجتماعی نیز هنگامی شکل می‌گیرد که وحدت، همدلی و هماهنگی میان آحاد مختلف آن افزایش یابد. برای توسعه سرمایه اجتماعی باید بسترهای همدلی و هماهنگی افزایش داده شود و این امر نیز منوط به آن است که شرایط حضور برابردر صحنه جامعه برای تمام افرادی که دل در گرو نظام، توسعه اجتماعی ایران و رشدهمه‌جانبه کشور دارند، فراهم شود.


ایدنی خاطرنشان کرد: مجلس می‌تواند زمینه‌ساز آن باشد که این فرصت را برای همه آحاد جامعه فراهم کند؛ در حوزه مسائل بهداشت و درمان نیز اولویت‌های مطالبات ازمجلس آینده رسیدگی به مسائل زیست‌محیطی و سلامت است و در افق 1404 نیز باید به بالاترین سطح سلامت برای افراد جامعه در میان کشورهای منطقه دست یابیم بنابراین انتظار می رود سمت و سوی تصویب قوانین در مجلس دستیابی و هرچه نزدیک‌تر شدن به اهداف سند چشم‌انداز باشد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد