دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      عیدباستانی نوروز 99بر همگان مبارک باد      سال 1399 سال جهش تولید در کشور      
کد خبر: ۱۳۲۲۵
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۴ - ۲۳:۲۸
معاون عمرانی استاندار خوزستان عنوان کرد:
معاون استاندار خوزستان گفت: در این استان همه معضلات زیست محیطی به صورت یک بسته کامل وجود دارند و تنها با مدیریت و برنامه ریزی می توان بر آنها غلبه کرد.
به گزاش بدر پرس، احمد سیاحی در آئین گشایش اولین کنفرانس بین المللی ریزگردها در تالار مطهری دانشگاه چمران اهواز اظهار کرد: بحث ریزگردها با شعار حل نمی شود و وقتی امسال ۵۳ درصد افزایش بارندگی داشتیم عده بسیاری گفتند مشکلی از بابت ریزگردها نداریم.

وی با انتقاد از بی توجهی به سلامت مردم با اجرای طرح های صنعتی بدون در نظر گرفتن الزامات زیست محیطی افزود: رونق اقتصادی باید در یک جامعه اتفاق بیفتد تا رفاهیاتی را برای مردم ایجاد کند ولی همه باید در راستای حفظ و حراست از محیط زیست مردم باشد.

معاون عمرانی استاندار خوزستان تصریح کرد: نمی توانیم در استان شاهد رونق اقتصادی بالایی باشیم اما مردم گله مند باشند. موضوعات زیست محیطی در خوزستان بسیار نگران کننده و وضعیت محیط زیست در این استان با بقیه کشور متفاوت است و مردم واقعیات را متوجه می شوند.

سیاحی با اشاره به کمبود آب در اصفهان و مشکل در تالاب گاوخونی تنها، آلودگی هوا در تهران، کمبود آب در سیستان و بلوچستان و بروز گرد و خاک در آن و خشک شدن دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی ادامه داد: اینها هر کدام تنها یک مشکل برای هر استان است ولی در خوزستان همه این مقولات و یک بسته کامل از مشکلات زیست محیطی وجود دارد.

وی با بیان اینکه تأسیسات ایجاد شده روی رودخانه ها صدمات جدی به اراضی مردم و آب شرب مصرفی آنها زده است، گفت: در اثر نبود مدیریت صحیح، حق آبه تالاب ها را نتوانستیم تامین کنیم و در نهایت تالاب های هورالعظیم و شادگان به کانون گرد و خاک تبدیل شدند.

معاون عمرانی استاندار خوزستان بیان کرد: صنایعی هم که در استان داریم از آتش زدن مزارع نیشکر و خاکستری که روی خانه ها، سر و صورت مردم  می ریزد تا کارخانه هایی که ایجاد شدند اما بوی آنها مردم را اذیت می کند الزام می کند که به خوزستان خاص نگاه شود.

ریزگردها بدتر از سیل و زلزله

سیاحی عنوان کرد: یکی از سخت ترین و پیچیده ترین مشکلات زیست محیطی، مشکل ریزگردها است که از زلزله و سیل هم سخت تر است. سیل که می آید تاسیساتی را که در مسیر خود قرار دارد، تخریب می کند اما اینها ساخته می شود ولی با پدیده ای مواجه هستیم که بسته ای عملیاتی برای حل آن حداقل در کوتاه مدت وجود ندارد و یا اینکه همه الزامات مناطق در اختیار ما نیست.

وی با اشاره به اینکه خوزستان ۹ درصد اراضی آبی را دارد، یادآور شد: ۲۹ درصد کانون هایی که در معرض فرسایش بادی هستند در استان قرار دارند و برای همین است که باید موضوع را به صورتی  جدی در خوزستان پیگیری کنیم.

معاون عمرانی استاندار خوزستان با بیان اینکه ۹۲ درصد کانون های تولید ریزگرد در خارج از کشور است، اظهار کرد: مطالعات هواشناسی از سال ۸۴ تا ۹۳ نشان می دهد که ۸۴ درصد منشا ریزگردها خارجی، ۹.۵ درصد منشأ داخلی و  و ۶.۳ درصد هم منشأ داخلی – خارجی است.

معاون عمرانی استاندار خوزستان با تاکید بر اینکه این استان ملی است و باید به آن هم ملی نگاه شود، اظهار کرد: نتیجه این کنفرانس باید این باشد که بدانیم در دنیا چگونه با این پدیده مقابله شده است.

تاثیر مالچ پاشی در کاهش ریزگردها

وی تصریح کرد: تاکنون متوجه نشده ایم که چند کانون تولید ریزگرد وجود دارد و روش پوشش و درصد تاثیر این نوع عملیات در ارتباط با کاهش ریزگردها مشخص نیست ولی مالچ پاشی واقعا در کاهش ریزگردها تاثیر دارد.

سیاحی بیان کرد: دنبال اقدامات کوتاه مدت هستیم و سازمان های ذیربط باید برنامه کوتاه مدت را به ما اعلام کنند. باید برنامه ریزی کنیم که چه فعالیتی را انجام دهیم تا مردم احساس کنند مسئولان در کنار آنها هستند.

معاون عمرانی استاندار خوزستان با بیان اینکه می توانیم از ظرفیت های سازمان های بین المللی برای حل معضل ریزگردها استفاده کنیم، اظهار کرد: تشکیل کمیته راهبری حل مشکلات زیست محیطی خوزستان جزو درخواست های ما است. نگاه ما به این کنفرانس نگاه کاربردی است و باید چند سال به نام مسائل زیست محیطی و الزامات آن نامگذرای شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد