دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      
کد خبر: ۱۳۲۵۱
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۳
مسئول دبیرخانه کانون های مساجد خوزستان، بر ضرورت توجه بیشتر به مناطق روستایی و محروم تاکید کرد و اظهار داشت: یکی از ظرفیت ها و پتانسیل های بسیار خوب کانون های مساجد عضویت قریب به ۴۵ هزار نفر نفر در این مراکز است.
حسین براتی، مسئول دبیرخانه کانون های مساجد خوزستان، با تبریک بیست و سومین سالگرد تاسیس کانون های مساجد کشور، گفت: با توجه به شدت هجمه فرهنگی دشمن به جمهوری اسلامی در سال ٧٠، مقام معظم رهبری هشداری را در این خصوص اعلام فرمودند که منجر به اخذ اقداماتی در حوزه
 وی افزود: در همان سال شورای عالی انقلاب فرهنگی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ماموریتی پیرامون راه اندازی مراکز فرهنگی در سطح مساجد کشور ابلاغ کرد تا مباحث قرآنی، فرهنگی و کتابخانه ای را در سطح مساجد رونق بخشند و معروف به مصوبه ٣٠٢ شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص ایجاد کانون های فرهنگی هنری مساجد شد.
 وی اضافه کرد: بعد از آن خوشبختانه این مصوبه به همه استان ها تسری یافت و در سطح خوزستان هم اقداماتی ایجابی سامان گرفت که ماحصل آن امروز در بیست و سومین سالگرد این مصوبه، ایجاد یک هزار کانون فرهنگی هنری در سطح مساجد استان است و ثمراتی داشته که موجبات جذب جوانان و نوجوانان و خواهران و برادران به مساجد و پایگاه های دینی شده است.
 براتی، ابراز امیدواری کرد: هر روز که از این جریان می گذرد شاهد رشد و بالندگی و تعالی کانون های مساجد باشیم و این توفیق همچون سابق برای خادمان این حوزه وجود داشته باشد که بتوانند وظایفی که برای این بخش پیش بینی شده، به معنای حقیقی محقق کنند.
 وی تصریح کرد: امسال هم به همین مناسبت از ناحیه ستاد عالی کانون های مساجد کشور آیین نامه ای برای نکوداشت این مناسبت در سطح کشور ارسال و به طبع تمهیداتی در سطح استان اندیشیده شد و پیش بینی های لازم صورت گرفته است.
 وی ادامه داد: در این راستا جلساتی با کارشناسان کانون های مساجد ادارات فرهنگ و ارشاد شهرستان ها برگزار و آیین نامه ابلاغ شد و توضیحات و هماهنگی های لازم جهت انجام برنامه هایی که در جهت معرفی هر چه بهتر و بیشتر کانون های مساجد باشد، صورت گرفت.
 مسئول دبیرخانه کانون های مساجد خوزستان، خاطر نشان کرد: امسال هم ١٨ اسفند برنامه ای استانی به صورت مرکزی در سطح اهواز انجام می شود و با حضور مسئولان استانی و کشوری، از منتخبان کانون های فرهنگی هنری مساجد استان تقدیر خواهد شد.
 وی در بخش دیگری از سخنان خود به برنامه های دبیرخانه کانون های مساجد که طی سال جاری برگزار شده، اشاره کرد و اذعان داشت: بر اساس تفاهم نامه ای که ابتدای هر سال با مجموعه بالادستی خود_ ستاد عالی کانون های مساجد_ منعقد کردیم، وظایفی برای ما پیش بینی می شود که متناسب با آن، برنامه هایی را در طول یکسال تنظیم و اقدامات لازم را صورت داده ایم.
 وی اظهار کرد: نگاه خوبی که در این تفاهم نامه وجود داشت، توجه به مساجد روستایی بود و امسال موفق شدیم بیش از ٦٠ درصد از کانون هایی را که بنا بود در سطح استان راه اندازی شود را در مناطق روستایی ایجاد کنیم و همچنین بخش عمده ای از خدمات خود در حوزه کتابخانه ای و اهدای تجهیزات را به این مساجد و مراکز گسیل داشته باشیم و توزیع خوبی در مناطق روستایی صورت گرفت.
 براتی، عنوان کرد: سعی کردیم فعالیت های مختلفی در حوزه مراکز دیجیتال، کانون های تخصصی، مساجد مستقر در مصلی ها و دانشگاه ها را با همکاری بخش عمومی و مردمی انجام دهیم که موجبات جذب جوانان و نوجوانان به مساجد و کانون های فرهنگی هنری را در پی داشت.
 وی با تاکید بر اینکه سال آینده نیز توجه به مناطق روستایی و ارتقای کیفی برنامه ها جهت جذب جوانان و نوجوانان به سمت مساجد در دستور کار ما قرار می گیرد و همین رویه را دنبال می کنیم، یاد آور شد: رویدادها و برنامه های مختلفی در سطح ملی، منطقه ای و استانی توسط دبیرخانه های کانون های مساجد در سطح کشور تعریف و جشنواره ها و دوره های آموزشی متنوعی پیش بینی شده بود که سعی کردیم با فراخوان های واصله، مشارکت خوبی را از حضور کانون های مساجد استان در این برنامه ها داشته باشیم و موجبات اخذ مقامات، جوایز و مدارجی را برای ما فراهم کردند.
 وی با بیان اینکه در طرح آسمانی ها ویژه اوقات فراغت کانون های مساجد، برخی مدیران فعالیت های مناسبی را پیش بینی کردند و علاقه مندان نیز با عضویت در این مراکز توانستند از این برنامه ها بهره مند شوند، ابراز کرد: بر اساس استعلامی که از کانون های فرهنگی هنری استان صورت گرفت، قریب به ٤٥ هزار نفر عضو این مراکز هستند و ظرفیت و پتانسیل بسیار خوبی است که کانون های مساجد به لحاظ کمی دارند و از برنامه های فرهنگی، دینی، ورزشی، علمی و آموزشی اعضا بهره مند هستند.
 معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، بیان کرد: با پشتوانه مردمی که دبیرخانه کانون های مساجد دارد توانستیم در کمیته های مختلف ملی، منطقه ای و استانی مثل کمیته مساجد، ستاد شئونات فرهنگی، جشن های مردمی رضوی دهه کرامت و... عضو شویم و در جهت شناساندن و معرفی شایسته ظرفیت عظیم کانون های مساجد اقداماتی را داشته باشیم.
 وی اظهار داشت: در اجرای طرح سطح بندی کانون های مساجد که یکی از طرح های شاخص و مورد توجه ستاد عالی کانون های مساجد کشور است نیز توانستیم با مشارکت خوب کانون های مساجد و ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ها، این کار را که به لحاظ زمانی وقت زیادی را می گرفت با قوت انجام دهیم و در حال حاضر به طور مشخص مطلع هستیم که هر کانون در استان دارای چه رتبه و امتیازی است و آمادگی داریم مرحله دوم این طرح که در آینده انجام می شود را دنبال کنیم.
 مسئول دبیرخانه کانون های مساجد خوزستان، خاطر نشان کرد: همچنین برنامه هایی را طی سال جاری با حمایت ستاد عالی کانون های مساجد کشور و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و مشارکت و همکاری ادارات شهرستانی در سطح منطقه ای و استانی پیش بینی کردیم که با استقبال خوبی روبرو شد و موفق به انجام آنها شده ایم.
 وی گفت: مرحله استانی مسابقات قرآنی مدهامتان، سوگواره منطقه ای دلنوشته های عاشورایی که به میزبانی شهرستان لالی و مشارکت بسیار خوب مسئولان این شهرستان انجام شد، جشن انقلاب که در یکی از مساجد و مراکز روستایی در شهرستان باغملک با حضور مسئولان شهرستان و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ویژه ایام دهه فجر صورت پذیرفت از جمله این برنامه ها است.
 وی افزود: برنامه در محضر صحیفه سجادیه ویژه ایام ماه محرم نیز یکی دیگر از فعالیت های بسیار فاخر و ارزشمندی بود که با همکاری ائمه جمعه، حوزه های علمیه، ادارات فرهنگ و ارشاد شهرستان ها و کانون های مساجد منتخب در ١٤ شهرستان در جهت معرفی هر چه بیشتر زبور آل محمد(ع) صحیفه سجادیه شکل گرفت که از همه کسانی در این خدمت مشارکت داشتند تقدیر و تشکر می کنیم.
 براتی، در پایان ضمن تبریک مجدد به مناسبت ١٨ اسفند که توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور در تقویم کشور به ثبت رسمی رسیده و از همه بزرگوارانی که در این یکساله در خدمت رسانی به کانون های فرهنگی هنری مساجد همواره حامی و مشوق کانون های مساجد بوده اند تقدیر و تشکر کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد