دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      عیدباستانی نوروز 99بر همگان مبارک باد      سال 1399 سال جهش تولید در کشور      
کد خبر: ۱۳۲۸۳
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۴
سومین جایزه کتاب سال خوزستان، صبح یکشنبه ١٦ اسفند ماه با حضور آیت الله شفیعی نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان، مهندس خبیر معاون سیاسی اجتماعی استاندار، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان ، جمعی از فرهیختگان ، نویسندگان و دوستداران کتاب در تالار مهتاب اهواز،برگزار شد.
همایون قنواتی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، در این مراسم با بیان اینکه بین دومین تا سومین جایزه کتاب سال ١٠ سال فاصله افتاده است، گفت: استمرار این جریان فرهنگی می تواند به بالندگی و ارتقای علمی و اندیشه روز جامعه کمک کند.

 وی افزود: امسال به مبارکی و میمنتی که اهواز پایتخت کتاب کشور انتخاب شد فعالیت هایی در این حوزه انجام شد که مراسم جایزه کتاب سال از جمله این برنامه هاست، همچنین پیش از این نیز جشنواره هایی در حوزه کودک و نوجوان، مسائل فرهنگی و ترویج کتاب برگزار شده بود.

 وی اضافه کرد: امسال به واسطه فعالیت هایی که در حوزه کتاب و کتابخوانی صورت گرفت رتبه استان خوزستان در کشور در بخش تولید کتاب از ٢١ به رتبه ١٠ رسید و این مرهون تلاش فعالیتی است که اهل فرهنگ و کتاب در استان انجام داده اند و امیدواریم با رفع موانع این اتفاق را بهبود بخشیم.

 قنواتی، با اشاره به اینکه در سال جاری به غیر از شهرستان ها تنها در اهواز، ٥٤ نشست ادبی و رونمایی کتاب برگزار شد، تصریح کرد: یکی از مشکلات استان خوزستان در حوزه چاپ و نشر کتاب، این است که نویسندگان و ناشران برخی کتاب های خود را در استان های دیگر به چاپ می رسانند.

 وی با بیان اینکه این مقدار دو برابر کتاب هایی است که در خوزستان چاپ می شود و این امر سرانه تولید کتاب استان را پایین می آورد، عنوان کرد: اقداماتی در این راستا صورت گرفته است، به عنوان مثال سال گذشته در خرید کتاب که رشد ١٠ برابری داشت، مبنای خرید خود را آثاری قرار دادیم که در استان تولید و چاپ می شود.

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، ادامه داد: در حوزه چاپ کتاب، صنعت چاپ ما یک حلقه مفقوده ای دارد که با جایگزین کردن تکنولوژی های پیشرفته می توانیم آن را مرتفع کنیم و همچنین هزینه چاپ در خوزستان را باید نسبت به استان های دیگر کاهش دهیم.

 قنواتی، خاطر نشان کرد: خوزستان در تولید اندیشه و کتاب پیشگام است و بسیاری از آثار ارزشمند کشور از نویسندگان استان است، همچنین در حوزه ترجمه و متون فارسی به عربی و عربی به فارسی، آثار بسیار خوبی از نویسندگان خوزستانی موجود است.

 وی ابراز کرد: بنا داریم بنیاد ترجمه را در استان ایجاد کنیم که البته برخی از فعالان این حوزه اقداماتی در این خصوص انجام داده اند ولی با ناشران خارج استان کار می کنند که باید این اتفاق را در خوزستان تقویت و با تولید بیشتر و تعامل و گفتگو که متاثر از فرهنگ هاست به کاهش بخشی از آسیب های فرهنگی کمک کنیم.

آیت‌الله سیدعلی شفیعی، نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری، نیز در این آیین با اشاره به آیه‌ای قرآنی گفت: وای بر کسانی که چیزی را به دست خودشان می‌نویسند و آن را به خدا نسبت می‌دهند. 

او ادامه داد: کلمه کتاب، کتابت، کاتب، مکتوب، مکاتبه، استکتاب و واژه‌های دیگری که مشتقات کتاب هستند همه به یک اصل یعنی نوشتن بازمی‌گردند اما نه هر نوشتنی بلکه نوشتنی که تثبیت شود. خاصیت و ویژگی نوشتن تثبیت و ثبات آن است تا آن نوشته برای قرن‌ها و دهه‌های بعدی بماند و محتوای خود را حفظ کند و دست به دست به نسل‌های آتی منتقل شود. 

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری توضیح داد: در آیه‌ای قرآنی می‌خوانیم ای مسمانان روزه بر شما نوشته شده همانند آن چه بر اُمم پیش از شما نوشته شده است. در این آیه مقصود از کتابت نوشتن نیست. مقصود از کتب تثبیت مطلب است به شکلی که رسوخ پیدا کند و از بین نرود. 

 وی ادامه داد: قداستی که برای کتاب وجود دارد در مطلبی است که به قلم می‌آید. کتابت اگر از جانب خدا بیاید می‌توانیم بگوییم خدایی است و خدا هم حافظ آن است اما اگر کسی چیزی بنویسد و به خدا نسبت بدهد ویل و وای خداوندی بر او مترتب می‌شود. 

شفیعی با اشاره به این که اهمیت کتاب و کتابت از ثبات مطالب است بیان کرد: فایده كتابت این است که انسان‌ها می‌توانند بسیاری از مسایل علمی و غیرعلمی را به دست آورند و برای آینده مورد استفاده قرار دهند. 

او گفت: اگر کتابی دیر یا زود به صحنه بیاید نویسندگان کتاب نباید ناامید شوند چراکه بالاخره جای خود را پیدا خواهد کرد. امیدواریم خداوند همه کتاب‌نویسان و محققان را مزید توفیق عنایت کند و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی را که طلایه‌دار آن است موفق کند و مدیر کل فعلی که هم‌اکنون مدیریت این اداره را بر عهده دارد تا جایی که امکان دارد به کتاب اهمیت دهد. 

همچنین فرج‌الله خبیر، معاون سیاسی استاندار خوزستان، بیان کرد: برگزاری مراسم کتاب سال خوزستان و انتخاب برگزیدگان این حوزه و همه کسانی که در زمینه‌های مختلف قلم می‌زنند و موضوعات مختلف را به رشته تحریر درمی‌آورند بسیار ارزشمند است. برای همین امیدوارم تاخیری در برگزاری دوره‌های بعدی کتاب سال نباشد و هر ساله مراسم جایزه کتاب سال خوزستان در موقعیت‌های زمانی و مکانی مشخص روی دهد. 

او گفت: مطمئنا کسانی که قلم می‌زنند فرقی با دیگران خواهند داشت. فرق اساسی این است که آن‌ها این توانمندی، ظرفیت و استعداد را دارند تا آن چه را که به آن می‌اندیشند و تجربه خودشان است و همچنین دانش و یافته‌های خودشان را به صورت نوشته درمی‌آورند و به دیگران انتقال دهند. 

خبیر اظهار کرد: بسیار خوشحالیم که در سال ١٣٩٤ شهر اهواز با همت بسیاری به عنوان پایتخت کتاب ایران انتخاب شد و متأسف‌ایم که اهواز کاندیدای پایتخت جهانی کتاب نشد. 

او تاکید کرد: باید فضایی مناسب را در تولید و نشر کتاب و کتابخوانی در استان فراهم کنیم چون گرایش مردم به کتابخوانی بسیاری از ناهنجاری‌ها را می‌تواند کاهش دهد. جامعه‌ای که با کتاب حشر و نشر دارد با دیگر جوامع متفاوت است. 
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد