دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      عیدباستانی نوروز 99بر همگان مبارک باد      سال 1399 سال جهش تولید در کشور      
کد خبر: ۱۳۳۲۰
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۳
بخشنامه جدید گمرک:
در بخشنامه جدید گمرک آمده است که ورود و ترخیص انواع میوه به استثنای میوه‌های گرمسیری که دارای مجوز ثبت سفارش از سازمان توسعه تجارت و وزارت جهادکشاورزی و سازمان قرنطینه هستند، امکان پذیر نخواهد بود.

به گزارش بدر پرس، «اگر اقتصاد کشور را از درون مقاوم کنیم برای اشتغال جوانان، بیکاری و دیگر مشکلات اقتصادی نیز راه‌حل‌های مناسبی پیدا می‌شود. کشور با این عظمت انسان خجالت می‌کشد که میوه خارجی وارد می‌شود. پرتقال و سیب ایرانی روی درخت مانده، آنوقت پرتقال خارجی وارد می‌کنند. منابع را به سمت تولید هدایت کنید نه واردات.» این بخشی از بیانات مهم رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار فرماندهان و جمعی از پرسنل نیروی هوایی و پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی بود.

 پس از این هشدارهای موکد، مسئولان اجرایی مجددا به فکر مقابله با این میوه های خارجی افتادند که عمدتا قاچاق و فاقد استانداردها و شرایط بهداشتی کافی هستند اما هنوز هم سرنخ ها و شیوه های ورود این میوه ها به داخل کشور، جای بررسی و پیگیری بیشتر دارد.

 چند روز قبل بود که گمرک ایران با صدور بخشنامه ای با الزامی کردن اخذ مجوز قبلی ترانزیت محموله های گیاهی اعلام کرد که تا اطلاع ثانوی عبور خارجی انواع میوه فقط با تودیع ضمانت نامه بانکی معتبر میسر است و از ارسال محموله های یاد شده به مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی جلوگیری خواهد شد.

 اما به نظر می رسد در تشریح این بخشنامه جدید، نکات مهمی از قلم افتاده است چراکه بررسی های صبحانه نشان می دهد بخشنامه گمرک، حاوی دستورات مهم دیگری است که مسئولان و رسانه ها باید از انها مطلع باشند. بر اساس این دستورالعمل، تاکید شده است که پذیرش درخواست های حمل یکسره یا ترانشیپمنت میوه های وارداتی تا اطلاع ثانونی ممنوع خواهد بود.

 همچنین مقرر شده است انجام تشریفات ارزیابی محمولات وارداتی میوه، با دقت انجام شده و الزاما کل محموله از طریق دستگاههای پرتونگاری (X-RAY) مورد معاینه دقیق قرار گیرد. همچنین اعلام شده است که ورود و ترخیص انواع میوه به استثنای میوه های گرمسیری که دارای مجوز ثبت سفارش از سازمان توسعه تجارت و وزارت جهادکشاورزی و سازمان قرنطینه می باشند، امکان پذیر نخواهد بود.

 به نظر می رسد این مجوز ورود میوه های گرمسیری نیز با اصل هشدارهای رهبر انقلاب مبنی بر لزوم جلوگیری از ورود میوه های خارجی به کشور، همخوانی نداشته باشد و مشخص نیست تداوم ورود چنین محصولاتی با چه منطقی برقرار است.

 در عین حال، گمرک اعلام کرده است که جهت انجام تشریفات گمرکی مربوطه، الزاما فهرست کل بار (مانیفست)، بارنامه و گواهی قرنطینه کشور مبدا ارائه شده و به ضمیمه اظهارنامه ها قابل رویت باشد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد