عیدباستانی نوروز 1400  و بهار طبیعت بر همگان مبارک باد .با آرزوی از بین رفتن ویروس کرونا      
کد خبر: ۱۳۹۸۴
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۵ - ۰۳:۲۵
استاد بزرگ شطرنج خوزستان:
پویا ایدنی یکی از مفاخر ورزش استان خوزستان است که توانسته در سن 20 سالگی به عنوان استاد بزرگی شطرنج دست پیدا کند،
پویا ایدنی یکی از مفاخر ورزش استان خوزستان است که توانسته با درخشش درمسابقات مختلف جهانی و در سن 20 سالگی به عنوان استاد بزرگی شطرنج دست پیدا کند، عنوانی که تا پیش از این در استان خوزستان،کسی موفق به بدست آوردن این عنوان نشده بود،برای آشنایی بیشتر با این قهرمان ارزنده،این هفته به سراغش رفتیم. توجه شما را به صحبتهای قهرمان شطرنج خوزستان جلب می کنم.
لطفا آقای ایدنی خود را بیشتر برای خوانندگان معرفی کنید؟
متولد شهریورماه سال 1374 در اهواز هستم.شطرنج را از 6 سالگی آغاز کردم و از هشت سالگی نیز به صورت رسمی زیرنظر مربی حرفه ای تحت تعلیم قرار گرفتم.هم اکنون نیز در رشته دارو سازی دانشگاه شهید بهشتی مشغول به تحصیل هستم.
تاکنون چه افتخاراتی را کسب کردید؟
قهرمانی زیر18 سال درسال 2013،کسب عنوان استاد بزرگی شطرنج،نایب قهرمانی دانش آموزی جهان در رده سنی زیر13 سال،کسب مقام سوم آسیا در رده سنی زیر 14 سال،نایب قهرمانی جهان در رده سنی زیر16 سال درسال 2011 مهمترین افتخاراتی است که بدست آوردم.
خانواده چه نقشی در موفقیت های شما داشته است؟
تمامی افتخارات خود را مدیون خانواده ام هستم.آنها با حمایتشان کمک کردن تا من به اهداف خود دست پیدا کنم.پدر من هموار درمسابقات همراه ویاور من بوده است. من هیچگاه از سوی ایشان فشاری برای شرکت درمسابقات و کسب عنوان احساس نکردم.متاسفانه فدراسیون کوچکترین همکاری برای انتخاب مربی انجام نداد ومن با حمایت خانواده خود موفق شدم با مربیان مختلفی کار کنم.
تاکنون با چه مربیانی کار کردید؟
اولین مربی ام آقای فرهاد کلانتر بوده است وپس از آن آقایان خطیب زاده،محمد دلجو،باجرانی،هاملت تومانیان،  استاد بزرگ امیر باقری و رسول ابراهیم اف کار کردم،درحال حاضر فرصت نمی کنم که با یک مربی کار کنم.
مهمترین مشکلات پیش روی قهرمان شطرنج خوزستان برای پیشرفت هرچه بهتر چیست؟
برای پیشرفت باید زمان وامکانات مناسب داشت.متاسفانه درحال حاضر نه مربی تمام وقت دارم ونه یک حمایت کننده مالی خوب واز طرف فدراسیون هم حمایت نمی شوم.من وخانواده ام به تنهایی داریم هزینه می کنیم.تمام موفقیتهای که در5 سال اخیر برای کشور بدست آوردم با هزینه شخصی بوده است و فدراسیون کوچکترین کمکی را نکرده است.اگر بخواهیم منطقی فکر کنیم دراین شرایط امکان رسیدن به ریتینگ بالاتر را ندارم.
درآینده در چه مسابقاتی شرکت می کنید؟
تا تابستان درگیر درس هستم اما برای حفظ آمادگی سعی می کنم در یک مسابقه خارجی در عید وقهرمانی دانشجویان جهان در فروردین ماه شرکت کنم.
هدف اصلی وبزرگ پویا ایدنی چیست؟
هدفم این است که در6 سال آینده بین 10 تا 20 نفر اول دنیا قرار گیریم.بیشترین مشکلم تحصیل در رشته داور سازی است.برایم سخت است که در طول ترم در مسابقات مختلف شرکت کنم.پس از ترم 4 آزمون جامع علوم پایه دارم که پس از سپری کردن با موفقیت این آزمون از دانشگاه مرخصی خواهم گرفت.
تا چهار سال آینده می خواهم ریتینگم را به بالای 2700 برسانم.برای موفقیت در شطرنج تنها توانایی ورزشکار ملاک نیست،بلکه امکانات،مربی وهمچنین ساپورت مالی باید به صورت کامل مهیا باشد.
شیرین ترین وتلخ ترین خاطره ورزشی شما؟
شیرین ترین خاطره قهرمانی زیر 18 سال جهان بود که توانستم از 11 بازی 5/8 امتیاز کسب کنم و توانستم به عنوان اولین ایرانی زیر 18 سال در دنیا مقام کسب کنم و نورم استاد بزرگی بگیرم.بی شک تلخ ترین خاطره به مسابقات المپیاد بزرگسالان جهان در سال 2012 بر می گردد که اگر مقابل حریف مکزیکی مساوی می کردم در سن 18 سالگی به استاد بزرگی می رسیدم.وی چهار بازی قبلی خود را باخته بود ولی در آن مسابقه خیلی خوب بازی کرد.در بازی های زیر 18 سال اسلونی هم در دور آخر نیاز به یک تساوی داشتم تا دوم شوم اما بازی برده با مهره سفید را باختم.
محبوبترین قهرمان از دید شما؟
بدون شک فیشر.فیشر محبوب و مظلوم بود.کسی بود که شطرنج را به دنیا نشان داد و توانست تک و تنها شوروی را شکست دهد.اینکه بتوانی در یک مسابقه یک استاد بزرگ را 6 بر صفر شکست دهی کار کوچکی نیست.بعد از فیشر بود که شطرنج در دنیا رو آمد و حتی کارپف گفته بود که بزرگترین حسرت زندگی من این بود که با فیشر بازی نکردم.
اگر دوباره متولد شوید و قدرت و اختیار انتخاب داشته باشید آیا بازهم سراغ شطرنج می روید؟
صد در صد. من با شطرنج بزرگ شدم. معمولا بچه ها در سن پایین دنبال چیزی هستند که بتوانند توانایی های خود را به دیگران نشان دهند.شطرنج با روحیات من سازگار است.یادم می آید شبهای امتحان کلاس چهارم دبستان مادرم وقتی در اتاقی که درس می خواندم به من سر میزد میدید که مشغول درس خواندن هستم و به محض اینکه می رفت سریع از زیر پتو کتاب شطرنج بازی می کردم و مطالعه می کردم.
با تشکر از وقتی که به ما دادید و در این مصاحبه شرکت کردید.اگر صحبت پایای دارید بفرمایید
فقط امید دارم شرایط فدراسیون بهتر شود.دو سال هست که برای ما مربی نمی آورند و فقط انتظار موفقیت دارند.به این دلایل شاید در تیم ملی بازی نکنم.به هر حال از دعوتی که کردید سپاسگزارم و خیلی خوشحالم که این فرصت به من داده شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد