دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      عیدباستانی نوروز 99بر همگان مبارک باد      سال 1399 سال جهش تولید در کشور      
کد خبر: ۱۳۹۸۷
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۵
نخستین جلسه شورای اداری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در سال ٩٥ ، صبح چهارشنبه ١٨ فروردین ماه در سالن اجتماعات با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، دکتر مهرعلیزاده عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز ، استاد پیش بین از اساتید دانشگاه، روسای ستادی و روسای ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ها برگزار شد.
همایون قنواتی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در این جلسه ضمن تقدیر از تلاش جامعه فرهنگی و هنری استان برای اجرای برنامه ها سال ٩٤ گفت: امیدوارم با استفاده از تجارب سال گذشته بتوانیم به ارتقاء فعالیت های فرهنگی و هنری استان کمک کنیم و موثر‌تر عمل نمائیم.
وی افزود: سال گذشته بدلیل کمبود بودجه و اعتبار سختی های زیادی را متحمل شدیم اما امیدوارم امسال با نویدی که مسئولان کشوری داده اند، سال بهتری باشد.
قنواتی در ادامه گفت: باید با برنامه ریزی پیش برویم  و در این راستا توجه به برخی از مسایل بسیار ضروری است.
وی به چابک سازی سیستم های اداری اشاره کرد و گفت: با توجه به این که تکنولوژی فراگیر شده است و اکنون عصر تبادل اطلاعات در کمترین زمان است باید در جهت ایجاد اتوماسیون اداری و دولت الکترونیک پیش برویم و برخی از کارها را به بخش خصوصی واگذار کنیم.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در ادامه به تهیه بانک های اطلاعاتی در بخش‌های مختلف اشاره کرد و گفت: باید در شهرستان ها و استان نسبت به تهیه بانک های اطلاعاتی در حوزه های مختلف فرهنگی و هنری و آماری اقدام شود و این بانک اطلاعاتی به راحتی در دسترس قرار گیرد.
وی همچنین به استفاده از سرمایه گذار بخش خصوصی در انجام کارها و واگذاری فضاهای فرهنگی و هنری، تشکیل اتاق فکر و دعوت از فرهیختگان و صاحب نظران و استفاده از نظرات آن ها در برنامه ریزی و اجری برنامه ها، تجلیل از مفاخر و بزرگان و نام آوران در شهرستان ها و رایزنی و هماهنگی با دیگر دستگاه ها در انجام کارها و کمک هایی که می توان انجام داد، تاکید کرد.
در ادامه جلسه دکتر پیش بین استاد دانشگاه در این جلسه به اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: اگر کشوری مورد تهاجم قرار گیرد و تحریم شود آن هم تحریمی این چنینی که بر کشور ما تحمیل شد ودر طول تاریخ جهان بی نظیر بوده است، آن کشور باید به فکر راهی باشد و باید ببیند که چه کاری می تواند انجام دهد.این یک واقعیت است و وقتی ما با چنین واقعیتی روبرو می شویم باید از علم اقتصاد مقاومتی استفاده کنیم.
وی افزود: اگر بخواهیم اقتصاد مقاومتی را به سرانجام برسانیم باید با فساد و رانت خواری مقابله کنیم. یکی از راه های مبارزه با فساد اقدام عملی روی آن است.
دکتر پیش بین به پیش نیاز های دیگر اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: توجه و استفاده از تجربیات اندیشمندان در سیاست گذاری ها و برنامه ریزی ها نیز یکی دیگر از پیش نیاز های اقتصاد مقاومتی است و باید برای این کار همه نیروهای متخصص را دور هم جمع کرد.
این استاد دانشگاه، جلوگیری از اسراف را نیز یکی دیگر از پیش نیاز ها اعلام کرد و گفت: نه تنها باید از ریخت و پاش ها در ادارات دولتی جلوگیری کرد، بلکه باید حتی در خانواده ها نیز این اتفاق بیفتد و این وظیفه فرهنگ و ارشاد اسلامی است که فرهنگ صرفه جویی و جلوگیری از اسراف را آموزش دهد.
وی در پایان گفت: با اجرای این پیش نیازها و اجرای اقتصاد مقاومتی که می توانیم از حقوق اجتماعی خودمان دفاع و با تهاجم مقابله کنیم.
دکتر یداله مهرعلی زاده نیز در ادامه این جلسه ضمن بیان پیشینه برنامه های پنج ساله توسعه اقتصادی کشور در پیش از انقلاب و پس از آن، منشور فرهنگی دکتر جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را یکی از بهترین برنامه ها عنوان کرد و گفت: مساله ای که باعث شد مقام معظم رهبری امسال را سال « اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نامگذاری کنند این بوده است که از مقوله شعار خارج شویم و به عمل برسیم که در همین راستا نیز منشوری که دکتر جنتی در بخش فرهنگ ارائه دادند یکی از بهترین برنامه ها بود.
دکتر مهرعلی زاده به بخشی از منشور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد و گفت: بر اساس این منشور، اصول گفتمان فرهنگی اعتدال بر پایه گسترش اعتماد فرهنگی، گسترش امید فرهنگی، پذیرش تنوع فرهنگی، توجه به توانمندی های انسانی حوزه فرهنگ، توسعه سرمایه انسانی و سرمایه های فرهنگی، گسترش و تعمیق گفت و شنودهای فرهنگی، پذیرش اصل نقش حمایتگری دولت به جای تصدیگری و کارگزاری، عدالت فرهنگیو مدارا و تساهل فرهنگی بنا شده است.
وی افزود: برنامه ریزی فرهنگی با برنامه ریزی اقتصادی بسیار متفاوت است. چون عمیق ترین اختلاف نظرها در بخش فرهنگ وجود دارد. ما هنوز پارادایم فرهنگی مان مشخص نیست. دولت هایی که سرکار می آیند گاهی به خودشان اجازه می دهند پارادایم هایی را که نظام قبول دارد را به هم بزنند و به زیرساخت ها آسیب برسانند.
وی ادامه داد: اگر برنامه پنج ساله ششم بخواهد تنظیم شود باید نگاه ویژه ای به بخش فرهنگ شود چون بحث فرهنگ یک مقوله خاص نیست بلکه با مجموعه ای از فرهنگ، آداب، سنن عجین شده است و بسیار حساس است.
این استاد دانشگاه چمران در ادامه گفت: در بخش فرهنگ دو دیدگاه کاملا جداگانه وجود دارد که برخی مهندسی فرهنگی را قبول ندارند و در مقابل گروهی برنامه ریزی و سیاست گذاری فرهنگی را یک ضرورت می دانند.
وی افزود: اگر بخواهیم برنامه پنج ساله فرهنگی برای استان تدوین کنیم باید چشم اندازی از فعالیت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را داشته باشیم که بر اساس آن در استان و شهرستان ها نیز اقدام کنیم. امیدوارم بتوانیم با تلاش و هماهنگی و تشکیل کارگروه هایی در مناطق چند گانه استان نسبت به تدوین برنامه اقدام نماییم.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد