عیدباستانی نوروز 1400  و بهار طبیعت بر همگان مبارک باد .با آرزوی از بین رفتن ویروس کرونا      
کد خبر: ۱۴۰۹۳
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۲
روزگذشته رييس جمهوري درمورد ضرورت تامين مسكن براي خانوارهاي ايراني و تاكيدات حضرت‌امام(ره) براي ايجاد مسكن براي نيازمندان و افراد ناتوان كه قادر به تامين سقفي براي زندگي خود نيستند، صحبت‌هايي را مطرح كرد كه بازهم جان كلام ايشان بر محور حضور بخش خصوصي براي دست گيري از دولت و ملت قرار داشت. اما با توجه به اهميت و ضرورت مسئله مسكن براي داشتن يك زندگي ساده لازم است مطالبي را عنوان نماييم.
روزگذشته رييس جمهوري درمورد ضرورت تامين مسكن براي خانوارهاي ايراني و تاكيدات حضرت‌امام(ره) براي ايجاد مسكن براي نيازمندان و افراد ناتوان كه قادر به تامين سقفي براي زندگي خود نيستند، صحبت‌هايي را مطرح كرد كه بازهم جان كلام ايشان بر محور حضور بخش خصوصي براي دست گيري از دولت و ملت قرار داشت. اما با توجه به اهميت و ضرورت مسئله مسكن براي داشتن يك زندگي ساده لازم است مطالبي را عنوان نماييم.

سه نيازابتدايي انسان از بدو خلقت شامل خوراك، پوشاك و مسكن بوده است كه حذف هريك از اين موارد،آرامش زندگي را از بشر مي‌گيرد و اگر حيات انسان را تهديد نكند، سخت ترين مشقت‌ها را براي وي به همراه خواهد داشت. لذا باتوجه به اين حساسيت و ضرورتي كه درمورد اهميت مسكن مطرح شده ‌است، بايد ديد عملكرد ما در اين حوزه چگونه بوده و چه دستاوردي را براي ملت به بار آورده‌ايم.

درابتدا بد نيست اشاره كوتاهي به تسهيلاتي كه براي مسكن درنظر گرفته شده اشاره‌اي داشته باشيم. درحال حاضر با توجه به قدرت خريد پايين مردم، بازار مسكن دچار ركود شده و قطعا بايد با سياست‌هاي حمايتي موجب خروج ازركود و توانايي مردم براي خريد مسكن شد. يكي از اين تسهيلات دادن وام به متقاضيان خريد مسكن مي‌باشد. اما با نگاهي به ميزان سپرده‌گذاري، سود تسهيلات و نحوه بازپسگيري وام‌ مسكن، عملاً شرايط را براي بخش‌هاي ضعيف جامعه غيرقابل دسترسي مي‌نمايد.

اين درحالي است كه دربسياري از كشورها، دولت به عنوان متولي امورات مردم خانه‌هايي را ايجاد مي‌كند تا خانواده‌هايي كه قادر به تهيه مسكن نيستند، بتوانند حداقل يك سرپناه براي خود فراهم سازند. جالب است بدانيد كه سود تسهيلات دركشورهايي همچون ژاپن زير يك درصد، آمريكا 3.5 درصد، در كشور تركيه و همسايه ما نرخ بهره وام مسکن براي بازپرداخت اقساط تنها 0/75 درصد است، درهند با جمعيت ميلياردي سود وام مسكن 4/5 درصد است، و اتحاديه اروپا نيز به صورت جمعي در پرداخت‌هاي بالاي 20 سال زير 8 درصد سود تعيين كرده‌اند. حال دركشورما سود تسهيلات مسكن 13 درصد عنوان شده است، اما در زمان سررسيد(نهايتاً12ساله) شما در قبال 80 ميليون تومان وام مبلغي نزديك به 180 ميليون تومان بايد پرداخت كنيد!

نكته ديگر سياست‌ها و برنامه‌هايي است كه از سوي دستگاه اجرايي براي خانه دار شدن مردم در نظر گرفته مي‌شود. متاسفانه در امر سياست گذاري مسكن، يكي از ضعيف ترين كشورهاي منطقه هستيم. كشورهايي به مراتب از ايران ضعيف‌تر و با جمعيت بالاتر توانسته‌اند تا حد قابل توجهي نياز مسكن مردم خود را برطرف سازند. مسكن مهر اوج سياست‌هاي حمايتي براي خانه دار شدن مردم بود كه متاسفانه شكست بزرگي بر بخش مسكن و به طور كلي اقتصاد كشور وارد ساخت.

تامين هزينه هاي ساخت مسكن مهر از منابع بانك مركزي يكي از دلايل بروز تورم افسار گسيخته در سال‌هاي گذشته بوده است. ساخت و سازهايي كه بدون مطالعات كارشناسي شده صورت پذيرفت، و در فضاي غبارآلود و ابهام انگيز نظارت‌ها به دست پيمان كاراني سپرده شده كه حداقل‌هاي استاندارد ساختمان سازي را رعايت نكردند، چنان شده كه امروز بيش از 5 هزار واحد ازاين پروژه با وجود تكميل شدن، خالي از سكنه بوده و رغبتي براي زندگي درآنها وجود ندارد و مالكان به دنبال فروش اين واحدهاي بي كيفيت مي‌باشند.

عدم پايبندي به تعهدات منعقد در قراردادهاي تكميل پروژه‌ها با مردم، بي اهميتي به موضوع پيگيري قراردادها و عدم فراهم سازي حداقل‌ها براي يك زندگي، تنها بخش كوچكي از مشكلاتي است كه اين پروژه عظيم براي خانه دار شدن مردم دنبال مي‌كرد.

البته جمع وجور كردن مسئله مسكن مهر بسيار سخت و پيچيده است و شايد درآينده‌اي نچندان دور مباحث و مسائل قضايي بيشتري از اين پروژه مشاهده نماييم، اما در حال حاضر تكميل اين پروژه و تحويل آنها پس از ماه‌ها و سال‌ها به مردم در اولويت سياست‌هاي مسكن دولت قرار دارد.

رييس جمهوري چاره كار براي خانه دار شدن مردم را، ورود بخش خصوصي به عرصه ساخت و ساز مسكن عنوان كرده‌اند، اما واقعيت اين است بخش خصوصي داخلي و خارجي هيچگاه در بازاري كه ثبات و رونق ندارد وارد نخواهد شد و اگر هم پا به ميدان بگذارند همچون نمونه‌هايي كه در مسكن مهر شاهد آن بوديم، براي تامين منافع خود، منافع مردم را پايمال مي‌كنند. لذا اين مسيرهاي پرتنش راه مناسبي براي خانه دار شدن مردم نيست.

بهترين راه براي خانه دار شدن مردم تسهيل روند خريد يا ساخت مسكن مي‌باشد. اجراي طرح‌هاي همچون مسكن اجتماعي و يا صندوق پس انداز جوانان، اعطاي تسهيلات مناسب با درآمد و توان اقشار متوسط و ضعيف كه درآمدشان كمتر از سود و پرداخت اقساط وام مسكن مي‌باشد، سرمايه‌گذاري با سود تضمين شده براي مشاركت عموم و سپردن كار به بخش خصوصي متعهد با ايجاد فضاي رقابتي و نظارتي، استفاده ازالگو وتجربه كشورهاي موفق درامر سياست گذاري مسكن و... . شايد اجراي اين سياست‌ها در حيطه عمل با توجه به امكانات محدود و توان مالي كشور مقدور نباشد، اما هرچقدر جامعه را درميان مشكلات تامين مسكن رها كنيم و دستگيري نكنيم، تبعات و معضلات اجتماعي بزرگتري گريبان گير كشور و ملت خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد