دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      عیدباستانی نوروز 99بر همگان مبارک باد      سال 1399 سال جهش تولید در کشور      
کد خبر: ۱۴۱۱۱
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۵ - ۲۰:۵۸
در حاشیه فساد اخیر شورا و شهرداری تبریز؛
دستگیری های اخیر در مجموعه شورای شهر و شهرداری تبریز، مهم ترین بحرانی بوده است که شورای شهر چهارم و صادق مجفی در بیش از ۲,۵ سال عمر مدیریتی خود تجربه کرده اند.

به گزارش بدر پرس، دستگیری های اخیر در مجموعه شورای شهر و شهرداری تبریز، مهم ترین بحرانی بوده است که شورای شهر چهارم و صادق مجفی در بیش از ۲,۵ سال عمر مدیریتی خود تجربه کرده اند.


ورود جدی نهادهای نظارتی به مقوله تخلفات در مدیریت شهری که همزمان با تشکیل حرف و حدیث های مسائل مالی و لابی گری های غیرقانونی پیرامون آن بوده و است، اولین قربانی خود را در اسفند سال گذشته در جریان دستگیری یک عضو  شورا و یک معاون شهردار تبریز گرفت و پس از آن بود که گمانه زنی های فراوانی درباره این جریان آغاز و تداوم یافت.
با دستگیری دومین و سومین عضو شورا، صورت مسئله به گونه ای تغییر یافت که این بار گمانه زنی ها از نفرات در شرف دستگیری در شهرداری و خصوصا شورای شهر خبر میداد.
اما  کم بودند رسانه هایی که به تبار این جریان و آینده این دستگیری ها بپردازند.


بزای بررسی پیشینه دستگیری ها  در قالب عناوین «هتل تبریز» و «برج بلور»، به سراغ جعفر مدبر عضو شورای شهر رفتیم تا روایت وی را از ظهور و افول فساد در شهرداری و شورای شهر بشنویم؛ آنچه می خوانید گفتگوی صریح و بی پرده ما با این عضو شورا می باشد.کشف فساد و تخلف اخیر در بدنه شهرداری و شورای شهر، حکایت از فسادی شبه نهادینه در این مجموعه دارد مه برای سالها در این سازمان ریشه دوانیده است، نظرتان درباره این دستگیری های اخیر چیست؟شهرداری به عنوان یک بنگاه بزرگ اقتصادی که پروژه های مختلف و بزرگی را در طول سال طراحی و اجرا می کند، در کنار اقدامات مثبت و سازنده به دلیل هزینه و درآمد مالی کلان، زمینه های بروز و ظهور فساد بوده و است.


به دلیل وجود این زمینه ها در سورای و آنگونه که من در این دوره به عنوان یک عضو شورای شهر احساس کرده ام، جدیتی برای برخورد با این مسائل و مفاسد احساس نمی شود که می تواند دلایل مختلفی از جمله مصلحت اندیشی و یا مصالح مدیریتی باشد.


تاکنون فضایی در مجموعه شهرداری برای اینکه متخلف احساس خطری کند، به وجود نیامده است. بحث دستگیری های اخیر شهرداری و شورای شهر که اخیر همچون مین جنگی منفجر شده است، در واقع مؤید برخی تخلفات در بدنه شهرداری همچون رشوه و یا زیرمیزی هایی بود که در حال عادی شدن در بدنه مدیریتی این سازمان عریض و طویل بود.


از سوی دیگر، به دلیل خدمات وسیع شهرداری در عرصه های عمرانی، فرهنگی، اجتماعی و... که هیچ یک از نهادها و سازمان ها قابل مقایسه با آن نیستند، زحماتی از سوی نیروها و پرسنل پاک و خدوم در این سازمان انجام می شوذ که قابل کتمان نیست، اما به هر دلیل این زمینه های فساد در بدنه شهرداری وجود دارد.


در واقع نمی دانم که نقش مدیریت اجرایی استان در این مسئله چه بوده و هست ولی آنچه در این میان قابل احساس است، ورود جدی دستگاه های نظارتی، امنیتی و قضایی در این پرونده است که تا به حال نشان داده اند در این مقوله جدی هستند و این حرکت تداوم دارد تا انشاالله یک اصلاحاتی در سیستم انجام شده و خلاهایی که تا به حال در این سیستم بوده است، هشداری جدی برای اصلاح باشد.


ممکن است در این زمینه تحلیل های سیاسی و جناحی مطرح باشد که آنها نیز به مرور زمان مشخص می شوند و اکنون نمی توان در این باره اظهار نظر قطعی نمود ولی طبیعتا با این نوع تخلفات بایستی بسیار هوشمندانه و دقیق برخورد شود که هم از این طزف باعث ناامیدی و لطمات اقتصادی در توسعه شهر تبریز نشود و از سوی دیگر، سلامت مجموعه زیرسوال نرود تا خدایی نکرده تعدادی فرصت طلب خیال کنند با این فضاها می توانند صاحب منافع کلان شوند.


این جریان دستگیری ها در مجموع گام مهمی در سلامت سیستم و تائیدی بر عملکرد نظام مقدس جمهوری اسلامی در برخورد با مفاسد اقتصادی است.در بررسی دستگیری های اخیر در شورا و شهرداری به یک حلقه مفقوده در این زمینه پی میبریم که بسیاری در تحلیل های آن را از یاد می برند و آن، بحث مشهور «برج بلور» است. تحلیل شما از این جریان چه بوده و است؟


سابقه این جریان و ارتباط با مدیران و اعضای شورای شهر به بحث مشارکت در پروژه باغلارباغی بازمیگردد.

در آن سال فردی که بعدها در دفتر موسوم به مشاوران و شورای شهر سمت گرفت، با واسطه گری میخواست در خصوص سرمایه گذاری در مجتمع تفریحی باغلارباغی با شهرداری قراردادی را امضا کنند، در آن زمان برج بلور رسما به عنوان دفتر مشاوران شورای شهر رسمیت نیافته بود و به جای آن، جلساتی در هتل تبریز با دعوت از برخی از اعضای شورا جلساتی را در آنجا برگزار می کردند و براساس اطلاع ما در آن زمان، تذکرات و برخوردهای جدی با آن مسئله صورت گرفت که اگر پروژه ای مطرح است محل تصمیم گیری درباره آن، هتل تبریز نیست.

بعدها بحث «برج بلور» را به عنوان دفتر مشاوران شورای شهر تبریز رسمیت دادند که در  جریان نیز، نه همه اعضای شورا بلکه تعدادی از این اعضا به دفتر مربوط رفت و آمد داشتند که بنده نیز شنیده ام که فیلم آنان نیز موجود است.

خوشبختانه علی رغم رفت و آمد تعدادی از اعضا، فرصت سواستفاده ای مهیا نشد.


خود شما چطور؟به دفتر موسوم به مشاورین رفته اید؟
به صراحت عرض میکنم که بنده تا به حال نه تنها به هتل تبریز بلکه به برج بلور و دفتر مشاورین رفت و آمدی نداشته ام که الحمدلله جرات نیافته اند با ما ارتباط برقرار کنند، شاید بیش از حد از ما ناامید بودند و یا لطف خدا در حق بود.

واقعیت مسئله این است که زمینه جلسات و بحث های محفلی و ارتباط با سرمایه گذاران از جلسات هتل تبریز آغاز شد و بنده اطلاع دقیق دارم تعدادی از عزیزان شورای شهر نه به این جلسات دعوت شده اند و نه خودشان بدانجا رفته اند. بالاخره اسناد موجود است و نهادهای مربوطه در جریان هستند.یکی دیگر از اعضای شورای شهر در مصاحبه چندماه پیش خود با تبریزبیدار، خبر از دعوت تعدادی از پیمانکاران شهرداران مناطق به دفتر مشاورین داده بود، در این باره هم کمی توضیح دهید.


بنده هم در حدی میدانم که تعدای از پیمانکاران و مدیران شهری به دفتر مذکور رفت و آمد داشتند و شاید به طمع آن جریان و ارتباطات آن ها به تبانی و نفوذ در بدنه مدیریتی شهرداری برای باز کردن جای پا برای خود فکر می کردند.

قطعا پای برخی از پیمانکاران و مدیران شهری نیز در این میان دیده می شود.آینده این دستگیری ها را چگونه می بینید؟ آیا شورای شهر چهارمین و پنجمین صندلی خالی در جلسات را خواهد دید؟!


ما هم مثل شما منتظر هستیم چه پیش می آید(خنده) آنگونه که تاکید شده و گفته می شود با تداوم بررسی ها، احتمال این مسئله وجود دارد و انتظار ما نیز این است که این مسئله به نتیجه برسد و هرکسی که مشکلی دارد عیان شود و ختم به این جریان نشود.


یکی از مهم ترین مشملات ما در این قضایا به ضعف نظارت باز میگردد و مردم نیز توقع نظارت گسترده را از نظام و مسئولین دارند که در نظام اسلامی این دست تخلفات رخ ندهد و این بحث زنگ خطری برای کسانی است که همچنان فرصت طلبانه درصدد برخی خیانت ها و سو استفاده هستند.علی رغم اقدام به جا و برخورد کاملا صحیح نهادهای قانونی، دو مسئله وجود دارد که در اذهان عمومی جای حرف و حدیث را باز گذاشته است؛ اولین مسئله این است که چرا نهادهای نظارتی پس از این مدت زمان به سراغ افراد مزبور رفته اند آیا از اول نمی دانستند که چنین مشکلاتی وجود دارد؟ دومین مسئله نیز اینکه دستگیری های اخیر در لایه ضعیف ترین افراد این حلقه انجام شده و به اصطلاح افراد دانه درشت تاکنون در حاشیه امن قرار گرفته اند. پاسخ و ارزیابی شما از این مسائل چیست؟


آنچه مشخص است اینکه از مدت ها پیش بر روی این پرونده، یک کار پیچیده اطلاعاتی انجام شده بود و خودتان نیز می دانید برای به سرانجام رساندن این مسئله پیچیده و تخلفات احتمالی که  آشکارا نیست، زحمات فراوانی در طول ماه ها و حتی یک سال انجام شده است. از سوی دیگر اعتماد ما به سیستم های نظارتی همچنان برقرار است و بدین صورت نیست که خدایی نکرده افرادی در قالب طعمه مطرح باشند و یا با افرادی خرده پا برخورد شود و با دانه دذشت ها برخوردی نشود.


ما اکنون به دقت عمل این عزیزان و برخورد ریشه ای این عزیزان دستگاه های مربوطه اطمینان داریم و خوشبینانه امیدواریم ریشه این مسائل خشکانیده شود و با هر فرد متخلفی در هر سطحی برخورد شود تا سلامت محیط خدمات رسانی در مجموعه مدیریت شهری را تضمین نماید.


در مجموع علی رغم اینکه این دستگیری ها باعث ناراحتی ما از لطمه دیدن جایگاه شورای شهر تبریز که یکی از افتخارات در نظام اسلامی است شده، ولی در کل این نوع برخوردهای قانونی نشانگر سلامت سیستم اداری کشور برخورد قاطعانه نظام با تخلفات می باشد.


به نظرم مردم باید در انتخاب اعضای شورای شهر بیش از پیش دقت به خرج داده و خدمتگزار و فرصت طلب را از همدیگر تمییز دهند.۳ هفته دیگر انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار می شود، با توجه به وجود برخی انتقادات پیرامون انتخاب مردم براساس عکس در شورای شهر، معیارهای مدنظر شما برای یک کاندیدای مجلس چیست که ما در آینده بار دیگر نشنویم که فلان نمایتده مجلس نیز دستگیر شده و به تخلفات وی رسیدگی می کنند؟


بنده به عنوان کسی که مردم شریف و متدین تبریز با خسن اعتماد خود به حقیر بنده را به عنوان عضو شورای شهر انتخاب کردند، پیشنهاد من این است که مردم با شناخت رای دهند و با تصمیم دیگران رای ندهیم، بلکه خودمان هستیم که باید به دور تصمسم گیری های گروه های سیاسی خودمان تصمیم گیری کنیم و خودمان بین خدمتگذار با فرصت طلب تفاوت قائل شویم.


ما باید به دنبال کسانی برویم که دغدغه آنان دغدغه های نظام و مقام معظم رهبری است که اعتقاد و التزام عملی به آرمان های انقلاب و رفاه و آسودگی و سربلندی مردم را در پیش رو قرار داده اند.


ما آنجایی ضربه خوردیم که با پدیده های نوظهوری همچون نوشتن مقاله، چاپ عکس و چهره توانستند بر رای مردم تاثیر بگذارند و اگر غفلت کرده و بدون بصیرت به پای صندپق های رای بزوسم احتمال به خطا و اشتباه انداختن ما وجود دارد.

از این بابت به مردم عرض میکنم که در مقطع فعلی دوست و دشمن به رای مردم تبریز و حوزه انتخاباتیه چشم دوخته اند که انتخاب آنان کیست؟

بابد پیرو منویات و خواسته های مقام معظم رهبری بوده و با بصیرت در جهت تحقق منویات ایشان خصوصا در انتخابات قدم برداریم
برچسب ها: شورای شهر ، تبریز ، فساد
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد