عیدباستانی نوروز 1400  و بهار طبیعت بر همگان مبارک باد .با آرزوی از بین رفتن ویروس کرونا      
کد خبر: ۱۴۱۶۶
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۱
رئیس اتاق بازرگانی ایران با اعلام آمار جدید و متفاوتی از مرکز آمار از ورود ۱۵۰ نفر در هر ساعت به بازار کار خبر داده و گفته است هم‌اکنون بیش‌از ۵میلیون بیکار داریم. این در حالی است که مرکز آمار در آخرین گزارش خود از اشتغال سال ۹۴، درصد بیکاری را ۱۱درصد و تعداد بیکاران کشور را ۲‌میلیون ‌و ‌۷۲۹ هزار نفر اعلام کرد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران با اعلام آمار جدید و متفاوتی از مرکز آمار از ورود 150 نفر در هر ساعت به بازار کار خبر داده و گفته است هم‌اکنون بیش‌از 5میلیون بیکار داریم. این در حالی است که مرکز آمار در آخرین گزارش خود از اشتغال سال 94، درصد بیکاری را 11درصد و تعداد بیکاران کشور را 2‌میلیون ‌و ‌729 هزار نفر اعلام کرد.
 
به گزارش وارش نیوز، جوان نوشت: هر ساعت 150 نفر به بیکاران اضافه می‌شودبه گزارش جوان، محسن جلال‌پور گفت: برای حفظ وضعیت موجود به ایجاد 150 فرصت شغلی در هر ساعت و برای از بین بردن بیکاری به ایجاد 300 شغل در ساعت تا پنج سال آتی نیاز داریم، در این بین جلال‌پور در حالی نسبت به اوضاع بازار کار هشدار داده است که از نقش بخش خصوصی که وی این بخش را نمایندگی می‌کند و 83 درصد از بازارکار را در اختیار دارد صحبتی به میان نیاورده است، با این حال نرخ بیکاری در طول مدت فعالیت دولت یازدهم (92 تا 94) به ترتیب 10/4، 10/6 و 11 درصد بوده است.

محسن جلال‌پور رئیس اتاق بازرگانی ایران طی مطلبی در صفحه اینستاگرامش نسبت به اوضاع بازار کار کشور هشدار داد و نوشت: در حالی که عدد بیکاران کشور بیش از 5 میلیون برآورد شده، آگاهی از اینکه هر ساعت حدود 150 نفر به جمعیت بیکاران افزوده می‌شود، نگرانی را صدچندان می‌کند. با این وجود اگر در هر ساعت، 150 نفر کار پیدا کنند، تازه توانسته‌ایم سطح موجود را حفظ کنیم. وی در ادامه با اشاره به اینکه اگر در سال 95 بتوانیم هرساعت ١٥٠ شغل ایجاد کنیم عملاً تنها توانسته‌ایم از رشد و افزایش بیکاری جلوگیری کنیم، مرقوم داشت: اگر بخواهیم طی پنج سال آینده بیکاری رابه عدد صفر نزدیک کنیم، باید دو برابر این میزان یعنی 300 شغل در ساعت و پنج شغل در هر دقیقه ایجادکنیم. با این وضعیت که سیاست و سیاستمداران، هر روز مسئله جدیدی در کشور ایجاد می‌کنند، بعید است چنین توفیقی داشته باشیم. خدا کند سیاسیون ما به خود آیند و به آینده انقلاب و نظام و کشور فکر کنند.

در این بین رئیس اتاق ایران که خود یکی از مسئولان اقتصادی کشور به شمار می‌آید وبه نوعی بخشی از اقتصاد را نمایندگی می‌کند که این بخش(بخش خصوصی) 83 درصد از بازار کار ایران را در اختیار دارد، باید در زمینه اشتغال به جای هشدار دادن، بخش خصوصی را برای اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی بسیج کند، اما با این حال هشدار این مسئول اقتصادی در رابطه با شرایط بازار کار هشداری بجا و درست است که نمی‌توان به آن ایرادی وارد کرد.
 
چقدر فرصت شغلی نیاز داریم؟   

هر ساعت 150 نفر به بیکاران اضافه می‌شود، هر سال برابر با  8 هزار و 760ساعت می‌شود که اگر در هر ساعت 150 نفر به بازار کار ورود کنند، در سال بالغ بر یک میلیون 314 هزار فرصت شغلی باید برای حفظ وضعیت موجود که تقریباً نرخ بیکاری دو رقمی 10تا 12درصد است، ایجاد شود، از سوی دیگر بازار کار با تقاضای انباشت شده از سال‌های گذشته رو به رو است که هم‌اکنون نرخ بیکاری را در حدود 11 درصد انعکاس داده است با احتساب ورودی‌های جدید بازار کار و متقاضیان و بیکاران گذشته به ادعای رئیس اتاق بازارگانی باید تا پنج سال آتی سالی 2 میلیون و 628 هزار فرصت شغلی خلق شود که ایران در هیچ سالی موفق به ایجاد این میزان فرصت شغلی نشده است.
    
ایجاد یک میلیون شغل 100هزار میلیارد تومان پول می‌خواهد

در این بین اگر هزینه سالانه ایجاد هر فرصت شغلی را 100میلیون لحاظ کنیم به این نتیجه می‌رسیم که برای ایجاد هر یک میلیون فرصت شغلی باید 100هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شود که این میزان سرمایه‌گذاری در شرایط کنونی کشور امکانپذیر نیست.

طبق آمارهای رسمی مرکز آمار از بازار کار و شاخص‌های بازار اشتغال بیانگر آن است که از ابتدای سال 92 یعنی سالی که دولت حسن روحانی سکان اقتصادی کشور را برعهده گرفت تا انتهای سال 94 پیوسته نرخ بیکاری در کشور افزایش یافته است.

براساس این گزارش، نرخ بیکاری در طول مدت فعالیت دولت یازدهم (92 تا 94) به ترتیب 10/4، 10/6 و 11 درصد بوده است، البته باید در نظر داشت که نرخ مشارکت اقتصادی از طول مدت بررسی (92 تا 94) به ترتیب 37/6، 37/2 و  38/2 درصد رسیده است (گفتنی است نرخ مشارکت نسبت جمعیت فعال (شاغل و بیکار 10 ساله و بیشتر) نسبت به کل جمعیت در سن 10 ساله و بیشتر ضرب در 100).

براساس اعلام مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری در سال 94 با 4/0 درصد افزایش نسبت به سال قبل به 11 درصد رسید و نرخ مشارکت اقتصادی هم با یک درصد افزایش از 37/2 درصد به 38/2 درصد رسید، در این میان اگرچه براساس نتایج آمار بیکاری سال مرکز آمار، اکثر استان‌ها با افزایش بیکاری نسبت به سال 93 روبه‌رو هستند و همچنان 7/2 میلیون نفر در کشور با بیکاری رسمی روبه‌رو هستند، اما سخنگوی دولت با اشاره به رشد ورودی‌ها به بازار کار، افزایش نرخ بیکاری را الزاماً به معنی رشد بیکاری نمی‌داند، در مقابل منتقدان با اشاره به افت نرخ رشد اقتصادی از 3 درصد در نیمه ابتدایی سال 94 به 0/7 درصد در پایان 9‌ ماهه این سال مدعی هستند که رکود در اقتصاد تعمیق شده است که افت روند نرخ رشد اقتصادی به خوبی گویای افت تولید و شرایط بد بنگاه‌ها و اشتغال در کشور است.
   
نزول نرخ رشد اقتصادی

گفتنی است به ادعای دولت نرخ رشد اقتصادی سال 94، منفی 2/2 درصد و نرخ رشد سال 93 در حدود 3 درصد و نرخ رشد اقتصادی 9 ماهه ابتدایی سال 93 به ادعای مرکز آمار تنها 0/7 درصد بوده است که نشان از عدم توفیق دولت در بخش اقتصادی دارد و بالطبع افت رشد اقتصادی بر وضعیت بنگاه‌ها و اشتغال اثر مستقیم دارد. در این میان اخیراً نوبخت اعتراف کرده است که از 36 هزار بنگاه اقتصادی 7 هزار بنگاه اقتصادی در حالت راکد قرار دارند، در حال حاضر اگرچه نوبخت اشاره‌ای به وضعیت سایر بنگاه‌های اقتصادی نداشته است، اما سایر بنگاه‌های اقتصادی نیز بی‌شک شرایط خوبی را تجربه نمی‌کنند و مقوله تعدیل نیرو هر روز در رسانه‌های مختلف به چشم می‌خورد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد