دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      
کد خبر: ۱۴۲۰۲
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۷:۴۳

به گزارش بدر پرس، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز، تفاهم نامه سه جانبه مشترک بین اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز با اتاق های اصناف و تعاون اهواز منعقد گردید.
در شروع جلسه رئیس اتاق بازرگانی اهواز گفت: زمانی که بخش خصوصی با تعامل و همکاری هم جانبه در کنار هم قرار گیرند قطعا تاثیر گزاری بیشتری در روند پیشبرد اهداف توسعه ی اقتصادی خواهند داشت. 
وی افزود: تحقق اقتصاد مقاومتی زمانی صورت می پذیرد که نظام پولی و بانکی کشور به ویژه استان خوزستان را هدفمند گردد. قوانین بیمه و مشکلاتی که در پی آن وجود دارد را باید به طور کامل شناسایی و به رفع آن ها پرداخت. همچنین مشکلات ساختار بانکی در استان را باید مورد بررسی قرار داد. متاسفانه سیستم بانکداری خوزستان دارای اشکالات بسیاری است  که بخش خصوصی را دچار  مشکلات عدیده ای نموده است.
شهلا عموری در ادامه گفت: یک میلیون و دویست هزار بنگاه  در نظام توزیع فعالیت دارند یعنی 90درصد بخش بازرگانی را به خود اختصاص داده اند، 650هزار بنگاه کوچک و  کتوسط در بخش  خدمات فنی و 800هزار بنگاه در بخش خدمات پس از فروش  فعالیت دارند. اگر هر کدام از این بنگاه هابتوانند برای یک نفر فرصت شغلی ایجاد نمایند حدود  دو میلیون نفر وارد بازار کار خواهند شد و این می تواند تاثیر بسزایی  در رفع معضل بیکاری کشور داشته باشد. 
رئیس اتاق بازرگانی اهواز اظهار کرد: با توجه به اینکه اتاق اصناف اهواز دارای واحد دانشگاهی است، واحدهای تولیدی موفق استان نیازمند به نیروهای متخصص، می توانند با تخصیص بودجه  زمینه را برای تحصیل افراد مستعد و توانا در زمینه های تولیدی در دانشگاه فراهم سازند و پس از اتمام دوره آموزشی از نیروهای متخصص آموزش دیده در واحدهای خود استفاده نمایند. با اجرای این طرح تمامی واحدهای تولیدی دارای نیروهای متخصص آموزش دیده خواهند بود. همچنین با نیاز سنجی می توان افراد را با توجه به تخصصشان آموزش داد و برای تمام افراد بیکار در کشور فرصت های شغلی مناسب ایجاد نمود.
عموری در ادامه تصریح کرد: یکی از اهداف اتاق بازرگانی اهواز ارائه آموزش به افرادی است که کارت بازرگانی دریافت کرده اند، تا این افراد بتوانند در واحد دانشگاهی اتاق اصناف پرورش و از تجربیات اساتید بهره مند شوند.
رئیس اتاق بازرگانی اهواز تاکید کرد: قصد داریم در سال جاری با همکاری اتاق اصناف و اتاق تعاون  معضلات موجود در استان را شناسایی و با تعامل سه جانبه مشترک به رفع آن ها بپردازیم. در صورت امکان دبیرخانه مشترکی بین سه اتاق تشکیل گردد و جلسات بین سه اتاق به صورت دوره ای برگزار شود، قطعا با تشکیل دبیرخانه پیگیری ها بیشتر خواهد شد. همچنین در هر جلسه از مسئولین استانی دعوت به عمل آید و در هر جلسه به بررسی یک موضوع خاص پرداخت. 
وی در ادامه افزود: اگر بتوانیم در طول سال جاری حداقل پنج هدف را  در استان شناسایی و پیگیری نماییم و این پیگیری ها خروجی مفید داشته باشد لااقل بخش خصوصی استان توانسته کاری در پیشبرد اقتصادی استان انجام دهد.
در ادامه جلسه رئیس اتاق اصناف اهواز اظهار کرد: خوشبختانه امروز ارتباطات و تعاملات بین اتاق اصناف و بازرگانی بیشتر از قبل می باشد.
وی در ادامه افزود: اهمیتی که برای این اقدام ارزشمند می توان قائل شد این است که اولا بایستی بخش خصوصی جایگاه خود را بهتر بشناسد و اگر کم لطفی یا کم توجهی از سوی بعضی از دستگاه های اجرایی در خصوص جایگاه و اهمیت بخش خصوصی مشاهده می شود باید بتوانیم با انسجام و تعامل با یکدیگر  با قدرت بیشتری  به مطالبه حقوق  اعضای  سه اتاق بپردازیم.
ممبینی تصریح کرد: اتاق اصناف اهواز در بسیاری از بخش ها همانند اتاق بازرگانی پیشتاز بوده است و انتظار می رود تعاملات بیشتر بین اتاق ها سبب پیشتازی در اجرای اهداف توسعه ای استان گردد.
وی گفت: مرکز آموزش علمی کاربردی اصناف برای اولین بار در سال 1392 در بخش اصناف اهواز تاسیس گردید. و هم اکنون در حدود 1000 دانشجو در رشته های مختلف تجاری مرتبط با بازار در حال تحصیل هستند. با توجه به قوانین بانکی بوجود آمده می طلبد که تمامی بنگاه های کوچک از یک نظام مالی شفاف، معتبر و قانونمند برخوردار باشند که این امر با ایجاد دوره های آکادمیک تجاری و بازرگانی محقق می گردد.
وی افزود: می توان با ایجاد هسته های مطالعاتی راه کارهای مورد نیاز دولت برا ی خروج از رکود را ارائه داد. یعنی  استان خوزستان با توجه به شرایط ویژه اقتصادی و بازرگانی که دارد می تواند در تمامی زمینه های تولید و تجاری مشکلات و راه کارهای حل آن ها را شناسایی و راه حل مناسب را به تمامی واحدهای تولیدی و تجاری کشور ارائه دهد.
رئیس اتاق اصناف اهواز عنوان کرد: اصناف نقش مهمی در اشتغال دارند. در کشور حدود سه ملیون واحد صنفی در حال فعالیت هستند که تقریبا حدود نه میلیون فرصت شغلی را در کشور ایجاد کرده اند. خوشبختانه در طول دوسال گذشته با مدل هایی که ارائه شد برای اولین با ر در کشور در استان خوزستان شهرک های صنفی در خارج ازمحدوده شهر برای استقرار واحدهای صنفی احداث گردید. هزینه احداث این شهرک ها کاملا از بخش خصوصی تامین گردید.
درادامه رئیس اتاق تعاون اهواز اظهار کرد: قطعا انتظارات در رشد و توسعه اتفاق نمی افتد مگر این که همگرایی و هماهنگی لازم بین بخش خصوصی جهت بررسی و شناسایی مشکلات و ارائه راه کارهای موثر در رفع آ ن ها وجود داشته باشد. 
وی گفت: انعقاد این تفاهم نامه می تواند به شناسایی و رفع هر چه بهتر مشکلات اقتصادی موجود در استان کمک نماید و می توان گام موثری ار در جهت ارتقای سطح اقتصدی خوزستان برداشت.
در راستای توسعه ارتباطات و همکاری سه جانبه، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز،                    اتاق اصناف اهواز و اتاق تعاون استان خوزستان تفاهم نامه مشترک به شرح مفاد ذیل منعقد گردید:
1- همکاری در خصوص ارتقاء آموزش اعضای اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی اهواز  و اتاق تعاون استان خوزستان با معرفی رسمی دو رئیس اتاق بازرگانی و اتاق تعاون و اعطای تخفیف ویژه جهت تحصیل در رشته های مرتبط در دانشگاه اصناف.
2- همکاری و  برنامه ریزی در جهت ایجاد رشته های جدید و مرتبط با تجارت ، صنعت و سرمایه گذاری در دانشگاه اصناف.
3- استفاده از امکانات دانشگاه از جمله اساتید و کلاسها جهت برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی اهواز  و اتاق تعاون استان خوزستان.
4- مشارکت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز، اتاق اصناف اهواز و اتاق تعاون استان خوزستان جهت حضور در نمایشگاه های اختصاصی و بین المللی خارج از کشور جهت معرفی توانمندیهای سرمایه گذاری و اقتصادی شهرستان اهواز و استان خوزستان.
5- مشارکت در برگزاری مراسم روز اهواز در کشورهای مختلف و همچنین مشارکت در برگزاری مراسم  روز کشورهای مختلف در اهواز.
6- همکاری و مشارکت در خصوص پذیرش هیأت های تجاری از خارج از کشور جهت جذب سرمایه گذار و اعزام هیأت تجاری به خارج از کشور جهت کسب و انتقال تکنولوژی و فن آوری.
7- همکاری و مشارکت در برگزاری مناسبت های ملی مانند روز ملی اصناف، روز ملی صادرات، روز ملی صنعت و هفته تعاون.
8- برگزاری کمیسیون های تخصصی مشترک در زمینه شناسایی قوانین مخل کسب و کار به منظور ارائه به شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان خوزستان.
9- برگزاری نشست های مشترک هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی اهواز و هیأت رئیسه اتاق تعاون استان خوزستان و اتاق اصناف اهواز.
10- مشارکت در برگزاری همایش ها و سمینارهای مشترک استانی
11- مشارکت در طرح های پژوهشی و مطالعات مشترک استانی
12- تشکیل کارگروه مشترک بین سه اتاق جهت بررسی مسائل و مشکلات مبتلابه بازرگانان، اصناف و تعاونی ها در بخش های مختلف صنعتی، تولیدی، توزیعی، تشکل ها و تعاونی ها. 

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد