کد خبر: ۱۴۲۱۹
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۷
معاون وزیر نیرو گفت : رکورد ورود آب به مخزن سد دز در سیلاب های اخیر شکسته شد.
علیرضا دائمی  افزود: در این سیلاب ها 8 هزار متر مکعب در ثانیه آب وارد مخزن سد دز شد که در حیات 50 ساله این سد بی سابقه بوده است.

وی گفت: حداکثر آبی که پیش از این وارد مخزن سد دز شده بود حدود 7 هزار متر مکعب بر ثانیه بود و این سد باعث جلوگیری از سیلاب عظیم در منطقه شده است.

دائمی افزود : سیلاب اخیر که ناشی از بارندگی های اخیر در استان های خوزستان ، چهارمحال و بختیاری و کهکیلویه و بویراحمد بوده ، عظیم و تاریخی بوده است.

وی گفت: خوشبختانه با سدهای ساخته شده در منطقه مانند سدهای دز ، کرخه و کارون حجم عظیمی از این سیلاب مهار شد و شرایط بهبود یافته است.

دائمی با بیان اینکه سازمان هواشناسی احتمال بارش شدید را از امشب در منطقه جنوب غرب کشور پیش بینی کرده است ، افزود : مسئولان استان و مدیریت بحران با هشدار به مردم آماده مقابله با سیلاب های احتمالی هستند.

وی با بیان اینکه تاکنون چندین میلیارد متر مکعب آب در سیلاب اخیر آزاد شده است ، گفت: بخشی از این آب ها در مخازن سدهای منطقه ذخیره و بقیه در حال تخلیه است.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو با اشاره به سرمایه گذاری در بخش سدسازی افزود: باید شرایط پایدار و تاب آوری در مقابل حوادث طبیعی ایجاد شود.

 
0:54


دانلود فیلم
 
* سال آبی خوبی داشتیم 

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو با اشاره به بارش های اخیر در کشور گفت: خوشبختانه سال آبی خوبی داریم و بارش ها بیشتر بوده است.

علیرضا دائمی افزود: این بارش ها مخازن سدهای ما را پر یا نیمه پر کرده است و  کشاورزی ما دوره بهاری خوبی دارد.

وی با اشاره به اینکه این بارش ها در جنوب غرب کشور در دوره بهاره بسیار خوب بوده است ، گفت: در استان خوزستان که از قطب های کشاورزی کشور با 500 هزار هکتار زمین زراعی ذخیره سازی  آب در سدها خوب بوده است.

دائمی افزود: اعتبارات و برنامه هایی که برای احداث مخازن و سدها می شود در پیشگیری از سیلاب های اخیر موثر بوده است.

وی گفت: سد کرخه به خاطر خشکسالی های اخیر چهار سال مداوم ورودی آب نداشت اما خوشبختانه امسال آب مخزن آن در حال سرریز شدن است.

*سفر وزیر نیرو به دزفول 

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو با اشاره به سیلاب های اخیر در استان خوزستان گفت: وزیر نیرو  عصر امروز به دزفول سفر خواهد کرد.

وی  افزود : سازمان هواشناسی برای امشب در منطقه جنوب غرب کشور بارندگی شدید پیش بینی کرده است که انتظار می رود این بارندگی ها سبب سیلاب در ورودی های سد دز شود.

دائمی با بیان اینکه سیلاب های اخیر باعث مشکلاتی برای مردم منطقه شده است ، گفت: با مدیریت مسئولان استانی و بحران منطقه در صدد کاهش اثار مخرب این سیلاب بر مردم منطقه هستیم.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد