دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      
کد خبر: ۱۴۲۹۶
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۴
محمود رحمانی گفت: جلسه نمایش فیلم مستند "آب، آتش، خاک" با حضور استاندار خوزستان درخور ملاحظه بود.
این فیلم‌ساز ـ اظهار داشت: این در حالی است که من به مدیران کلان خیلی خوش‌بین نبوده‌ام چراکه به دلیل گرفتاری‌هایشان به کارهای فرهنگی نمی‌رسیدند. همچنین به دلیل خاطرات تلخ گذشته که از آن‌ها در دولت قبل سراغ دارم به آن‌ها خوش‌بین نبودم.

وی افزود: ما به عنوان جریان‌های مستقل از دولت تدبیر و امید حمایت کرده بودیم اما از آن‌ها قطع امید کردیم چون به حمایت آن‌ها دل خوش نبودیم. تا این اندازه سطح انتظاراتمان را پایین آورده بودیم چرا که خیلی از مواقع از ساختن فیلم‌های آزاد، مستقل و شریف منع می‌شدیم.

این مستند‌ساز درباره موضوع فیلم مستندش ادامه داد: فیلم مستند "آب، آتش، خاک" درباره طرح ٥٥٠ هزار هکتاری خوزستان است. برای ساختن فیلم مستند این پروژه از من دعوت شد ولی هنگام دعوت با بدبینی وارد شدم که باید به ما هم حق بدهید بدبین باشیم چون هشت سال طوفانی را پشت سر گذاشتیم و در آن دوره تمام وعده‌ها یا شروع نشد یا به سرانجام نرسید و یا اصلاً پروژه‌ای در کار نبود. 

رحمانی اظهار کرد: طرح ٥٥٠ هزار هکتاری قرار بود در دولت گذشته شروع شود اما در سال ٩٢ با روی کار آمدن دولت جدید این پروژه که تعطیل شده بود با پیگیری‌های استاندار خوزستان و جهاد نصر در یک سال و نیم گذشته به بیشترین پیشرفت خود با ٥٥ درصد و به سرانجام رسید. همچنین حمایت‌های دکتر امید حاجتی، مدیر برنامه‌ریزی و بودجه استاندار خوزستان، در ساختن این مستند بسیار تأثیرگذار بود. 

او خاطرنشان کرد: در پژوهش‌هایی که انجام دادم با به سرانجام رسیدن این پروژه مشکل ارتزاق مردم و کشاورزان خوزستان و بایر ماندن زمین حل خواهد شد. در این مستند به تاریخ هم گریزی زده می‌شود و جنگ را هم روایت می‌کند. همچنین از بین رفتن زمین‌ها در آن دوران به تصویر کشیده شده است. مطمئناً با پیگیری‌های شخصی دکتر مقتدایی و بودجه‌ای که از صندوق ارزی به این پروژه اختصاص داده شده به زودی به سرانجام خواهد رسید.

وی اضافه کرد: تاکنون پنج یا شش فیلم درباره این پروژه ساخته شده که به آرشیو رفته‌اند و دلیل آن هم نگاه تبلیغی و یک جانبه‌گرایانه تولیدکنندگان است اما مستند "آب، آتش، خاک" کار تبلیغی نیست. نگاه من مستقل بود و توانایی شرکت در جشنواره‌های مختلف فیلم را هم دارد و مهم‌تر از همه ماندگاری این فیلم است. 

این فیلم‌ساز بیان کرد: در دیداری که با آقای مقتدایی داشتیم نگاه استاندار خوزستان به فیلم و مستند جالب بود و کمتر دیده بودم که مدیر کلانی تا این اندازه به سینما آگاه و شناخت خوب داشته باشد و از تأثیر سینما و سینمای مستند بداند. در پایان جلسه هم از فیلم "آب، آتش، خاک" دفاع کرد. اما چرا استانداری که تا این اندازه آگاه است وضعیت فرهنگ ما باید این گونه باشد؟

رحمانی اظهار کرد: به واسطه خاطرات تلخ گذشته درخواستی از استاندار نداشتم اما اکنون باید به استاندار طرح بدهیم چراکه وی در جلسه گفت که به من طرح و ایده بدهید تا عمل کنم. من از همکارانم در حوزه فرهنگ و هنر می‌خواهم که به استاندار طرح و ایده بدهیم و این ادعای استاندار را امتحان کنیم. حوزه فرهنگ حوزه علمی است و تأثیرات فراوانی در جامعه برای آگاهی مردم دارد. صحبت‌های دکتر مقتدایی از جنس سیاست نبود و نشان‌دهنده آگاهی او است اما چالش ما این است که چرا وضعیت فرهنگ ما این‌گونه است؟ باید باور کنیم که شرایط فرهنگی استان خوب خواهد شد.

این فیلم‌ساز درباره مستند "آب، آتش، خاک" گفت: تولید این مستند با مدت زمان ٤٠ دقیقه به پایان رسید اما برای ارایه به جشنواره‌ها کوتاه‌تر خواهد شد. تولید این فیلم هفت تا هشت ماه به طول انجامید. سرتاسر خوزستان را برای فیلم‌برداری آن گشتیم و تصاویری از تمام استان خوزستان در این مستند داریم. به پدیده‌هایی مانند ریزگردها و مشکلات استان و حتی جنگ هم اشاره شده است.

عوامل تولید مستند "آب، آتش، خاک" عبارتند از: محمود رحمانی (نویسنده و کارگردان)، محمدرضا تیموری (مدیر فیلم‌برداری)، آرش اسحاقی (تدوین)، طلا آزادروش (صداگذار)، ناصر طهماسب (گوینده متن)، علی ثابتی‌راد (مدیر تولید)، فرزان کیان‌منش (مدیر برنامه‌ریزی)، خسرو نشان (مشاور هنری) و احمد مطیعی (مشاور فنی و مهندسی).
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد