عیدباستانی نوروز 1400  و بهار طبیعت بر همگان مبارک باد .با آرزوی از بین رفتن ویروس کرونا      
کد خبر: ۱۴۳۱۰
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۸:۰۲

به گزارش بدر پرس، دکتر ایدنی رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در نشست خبری هفته سلامت که امروز (29 فروردین ماه) در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز برگزار شد، بیان کرد: مسئله سلامت مسئله ای کاملا فرابخشی است و روز به روز تاثیر مدیریت صرف خدمات بهداشتی و درمانی بر ارتقا سلامت محدودتر می‌شود. هدف نهایی نظام سلامت را باید سلامت افزایش طول عمر با کیفیت تعریف نمود. با تمرکز بر نظام های سلامت به این نتیجه می رسیم که مقوله های تاثیر گزار بر حوزه سلامت کاملا فرابخشی هستند. مسائل سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و محیط ریست همگی بر سلامت و طول عمر با کیفیت افراد جامعه تاثیر مستقیم دارند. 
دکتر ایدنی افزود: باید تمامی نهادهای اجرایی، حاکمیتی و مردمی با مشارکت و همکاری هر چه بیشتر در روند توسعه کیفی سلامت در جامعه تلاش نمایند تا بتوان به هدف اصلی نظام سلامت یا  همان افزایش طول عمر با کیفیت، دست یافت.
وی در ادامه گفت: توسعه پایدار فقط با مدیریت توسعه انسانی امکان پذیر است. توسعه انسانی مبتنی بر حفظ سلامت افراد جامعه می باشد پس تمامی سیاست گذاری های خرد و کلان دولت باید سلامت محور باشد. در تصمیم گیری ها باید پیوست های سلامت کاملا لحاظ شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: بسیاری از تصمیم گیری های کلان کشور ممکن است توسعه اقتصادی داشته باشد اما تبعات منفی آن نظیر مساله ریزگردها، بحران‌های تنفسی و تصادفات جاده‌ای بر سلامت افراد جامعه بزرگترین دغدغه نظام سلامت است.
ایدنی در ادامه اهداف مهم هفته سلامت را تشریح نمود:
1- فرهنگ سازی و اطلاع رسانی در راستای ارتقای سلامت و اصلاح روش زندگی
2- اهمیت سلامت در برقراری توسعه پایدار
3- نیازمتند به مشارکت طلبی مردم و همکاری عمومی در راستای توجه به نقش سلامت
4- مشارکت و همکاری های بین بخشی در دستگاه های استان ارتقاء یابد.
5- نقش موثر سازمان های مردم نهاد در حفظ کیفیت سلامت جامعه
6- بیان چالش ها موجود در حوزه بهداشت و درمان و بررسی اتقادات سازنده و شفاف سازی در خصوص دست آوردهای حوزه سلامت
7- تکریم و تقدیر از فعالان حوزه سلامت
8- مشخص شدن نقش و تاثیر گذاری عوامل موثر در حوزه سلامت توسط مدیران حوزه سلامت استان
دکتر ایدنی با توجه به اینکه امسال سال غلبه بر دیابت نام گذاری شده است، تاکید نمود: بیماری دیابت جزء بیماری های غیرواگیردار خاموش است که در طول چند سال اخیر بیش از نیمی از مردم جامعه را با خود در گیر نموده است.
وی گفت: از سال 1390 تا 1400 پیش بینی شده است که تعداد مبتلایان به بیماری دیابت دو و نیم برابر افزایش خواهد داشت. این یعنی تعداد بیماران مبتلا به نارسایی کلیه افزایش می یابد و در نتیجه نیاز به پیوند کلیه و دیالیز در کشور رو به افزایش خواهد بود. که نظام سلامت کشور نیازمند به افزایش تجهیزات پزشکی، بیمارستان های تخصصی و فوق تخصصی و پزشکان خواهد بود. که این ارتقاء کمی و کیفی در حوزه سلامت جهت کنترل و پیشگیری بیماری دیابت نیازمند مشارکت بیشتر خیرین، مدیران و مسولین اجرایی است.  

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد