دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      
کد خبر: ۱۴۳۴۶
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۸
مدیرعامل صنایع دستی استان خوزستان گفت:خوزستان در توسعه صنایع دستی در طول این چند سال جهشی بی نظیر داشته است. اگر با همین شتاب صنایع دستی در استان خوزستان توسعه یابد و همه مسولین از این صنعت بزرگ حمایت نمایند سه سال دیگر صنایع دستی خوزستان به جایگاهی ویژه و مهم در کشور دست خواهد یافت.


به گزارش بدر پرس، مدیرعامل اتحادیه صنایع دستی خوزستان در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار اکونیوز گفت: اصلی توسعه نیافتگی صنایع دستی خوزستان 8 سال جنگ تحمیلی است . تا قبل از شروع جنگ تحمیلی صنعتگران خوزستانی هم پای صنعتگران تبریزی به کار گلیم بافی مشغول بودند اما با وقوع جنگ اکثریت شهرهای استان به اشغال دشمن درآمد و اکثر صنعتکاران خوزستانی به شهرهای دیگر نظیر شیراز، تبریز و مشهد مهاجرت و در آن جا مشغول به کار شدند و امروز با گذشت سه دهه از مهاجرت، خودشان را دیگر خوزستانی نمی دانند، جنگ باعث شد که صنایع دستی خود را کامل از دست دهیم تا اینکه بعد از گذشت سال ها به صورت خیلی کم رنگ و جسته و گریخته کار صنایع دستی دوباره به استان خوزستان بازگشت.

وی گفت: مشکل کمبود بودجه در اتحادیه سبب شد تا با ادارات دولتی قراردادی مبنی بر خرید کالاهای صنایع دستی منعقد گردد و از تمام صنعتکران خوزستانی خواسته شد تا با ارائه صنایع دستی خود به اتحادیه را به عنوان واسطه ای برای فروش کالاهای هایشان برگزینند. و به این ترتیب پل ارتباطی میان تولید کننده صنایع دستی و مصرف کننده ایجاد شد که البته این کار مشقت بسیاری را در طی این سال ها به همراه داشته است.

صالح خواه تصریح کرد: . بدین ترتیب امکان حمایت مالی صد در صد از صنعتگران خوزستانی ایجاد شد و دست دلالان صنایع دستی از بازار کوتاه و میزان تولیدات کالاهای صنایع دستی افزایش و نوسان قیمت ها در بازار تحت کنترل مستقیم اتحادیه قرار گرفت.

رئیس اتحادیه صنایع دستی خوزستان گفت: بیشترین صادرات صنایع دستی خوزستان به کشورهایی نظیرایتالیا، آلمان، اوکراین، انگلستان و لهستان انجام می گیرد. اولین صادرات اتحادیه لباس های محلی بختیاری بود که به کشور انگلستان صادر شد، همچنین به ایتالیا و آلمان صادرات محصولات چرمی خوزستان انجام می گیرد.

صادرات صنایع دستی درآمدزایی قابل توجهی برای استان خوزستان دارد و در سال 1393 در زمینه صادرات در کشور مقام اول را کسب نمود.

وی عنوان کرد: امروز صنایع دستی خوزستان بویژه چرم دوزی در کل کشور شناخته شده است و می توان این ادعا را داشت که در حوزه صنایع دستی حرفی برای گفتن وجود دارد. خوزستان در توسعه صنایع دستی در طول این چند سال جهشی بی نظیر داشته است. اگر با همین شتاب صنایع دستی در استان خوزستان توسعه یابد و همه مسولین از این صنعت بزرگ حمایت نمایند سه سال دیگر صنایع دستی خوزستان به جایگاهی ویژه و مهم در کشور دست خواهد یافت.

صالح خواه افزود: در حوزه صنایع دستی متاسفانه بخش دولتی بویژه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و اتحادیه در رونق، توسعه و برندسازی صنایع دستی استان هیچگونه حمایت ریالی نکرده است.

رئیس سازمان صنایع دستی خوزستان در ادامه افزود: در سال 1394 هزار و هفتصد نفر از شهر، روستا و عشایر استان تحت پوشش رایگان اتحادیه صنایع دستی خوزستان جهت آموزش صنعتگری قرار گرفتند. هزینه مربیان را اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری متقبل شد و مکان آموزش را اتحادیه به صورت رایگان در اختیار علاقمندان قرار داد.

صالح خواه تصریح کرد: صنایع بزرگی نظیر فولاد، نفت، ملی حفاری و سایر ابر کارخانجات استان خوزستان با توجه به قدرت زیادی که دارند اما تاثیر زیادی بر امور زندگی مردم روستا و عشایر ندارند اما گردشگری و صنایع دستی بیشترین تاثیر را بر زندگی عشایری و روستایی استان خوزستان در زمینه توسعه اقتصادی و معیشتی آن ها خواهد داشت. باید در این دو حوزه بیشترین سرمایه گزاری ها جهت رونق اقتصادی هر چه بیشتر استان خوزستان صورت گیرد. با این سرمایه گزاری ها تمامی روستاهای خوزستان تبدیل به قطب گردشگری کشور خواهند شد.


      
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد