عیدباستانی نوروز 1400  و بهار طبیعت بر همگان مبارک باد .با آرزوی از بین رفتن ویروس کرونا      
کد خبر: ۱۴۳۹۰
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۷
در شورای اداری خوزستان چه گذشت:
پیش بینی طغیان رودخانه ها و بارش شدید باران از قبل شده بود و بیشتر موضوع مورد بحث درباره رودخانه کرخه و دز مدنظر است.

شاپور محمدی معاون اقتصادی وزیر اقتصاد در شورای اداری استانداری خوزستان با تاکید بر لزوم بهبود محیط کسب و کار گفت: در این خصوص با بانک جهانی مکاتباتی داشته ایم و مواردی که به ناحق رتبه کشور را قرار داده بود اصلاح کردیم. در تعیین رتبه کشور در کسب و کار اینگونه نیست که گزارشگری خوبی انجام دهیم که تاکنون اقدامات خوبی انجام شده است و این اقدامات در برخی استان ها نیز دنبال می شود.
وی افزود: بسیاری از شاخص های بهبود کسب و کار در خارج از قوه مجریه است و دولت به تنهایی نمی تواند این شاخص ها را بهبود بخشد. اکنون رتبه کشور در جهان از ۱۸۲ به ۱۵۲ ارتقا یافته است.
معاون اقتصادی وزیر اقتصاد عنوان کرد: اکنون رتبه اخذ مجوز ساخت و ساز کشور در جهان ۱۶۹، تجارت فرامرزی ۱۶۷ و حمایت از سرمایه گذار ۱۵۵ است؛ بنابراین می توان گفت بسیاری از شاخص ها باید بهبود یابد.
محمدی با اشاره به اینکه بسیاری از مجوزها برای بهبود کسب و کار باید اصلاح شوند، تصریح کرد: سامانه ای تعریف شده و در آن تمام مجوزها را بررسی می کنیم. ما به دنبال آن هستیم که مجوز دادن ها به سرعت انجام و مجوزهای اضافه پاک شود. باید در استان ها سقف شرکت ها و بررسی صلاحیت سرمایه گذاران خارجی در اولویت باشد. بهبود کسب و کار به معنای آن نیست که به همه بله گفته شود، بلکه باید بررسی ها به سرعت انجام و هر پاسخی که باشد به سرعت اعلام شود.
وی ادامه داد: تاکنون از ۲۰ هزار مجوز در زمینه کسب و کار توانستیم ۴ هزار مجوز را حذف کنیم.  اگر مجوزی را می توان در یک هفته صادر کرد، هیچکدام از مجوزها را حذف نمی کردیم اما برخی مجوزها یک سال زمان می برد و پای برخی مجوزها ۱۶ امضا وجود دارد.
معاون اقتصادی وزیر اقتصاد عنوان کرد: تقاضا این است که هماهنگی و همکاری بین دستگاه ها در استان برای صدور مجوز وجود داشته باشد و در خصوص بهبود کسب و کار در نظام اداری مراجعات کمتر شود. همچنین عدم سلامت اداری کاسته شود و سرعت نیز افزایش پیدا می کند.
محمدی با بیان اینکه برخی از قوانین وقت گیر هستند، عنوان کرد: به دنبال شناسایی قوانین مختلف .هستیم. برخی از قوانین در حوزه اقتصادی بسیار مخل هستند و از انجام کارها جلوگیری می کند قانونی وجود دارد که پیمانکاری که هنوز پول خود را از دولت دریافت نکرده، باید ارزش افزوده را پرداخت کند که این موجب دشواری در کسب و کار می شود. تمام قوانین مخل در یک سایت جمع آوری شده است.
 

نظام اداری ایران وضعیت چندان مطلوب ندارد
در ادامه احمد میدری معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: بهبود محیط کسب و کار یکی از مسائل مهم در حوزه کاهش فقر است، اگر  کشوری بخواهد در این حوزه موفق شود باید بتواند سیستم اداری خود را متحول کند.

۲۰۱۶-۰۴-۲۰_۲۳-۲۴-۱۱وی افزود: رتبه ایران طی دو سال اخیر ۳۴ واحد ارتقا پیدا کرده و از رتبه ۱۵۰ بین ۱۸۹ کشور به رتبه ۱۱۸ از نظر نظام اداری دست پیدا کردیم.

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: واقعیت این است که نظام اداری ایران نه چندان مطلوب است. با اهتمام مسئولان امر و همچنین مصوبه های مختلف هیئت وزیران در این زمینه  تغییرات زیادی را ایجاد کردیم ولی این تغییرات بیشتر در تهران محسوس بوده است.

میدری بیان کرد: در استان های کشور تغییری صورت نگرفته و یا مورد اندازه گیری قرار نگرفته است. در حقیقت ممکن است تغییراتی رخ داده باشد ولی هنوز هیچ استانی را سنجش نکرده ایم.

وی عنوان کرد: استان خوزستان را به عنوان استان پیشران در اجرای طرح تحول نظام اداری انتخاب کردیم و اقدامات بهبود بخش هم را در استان انجام خواهیم داد. در این حوزه بیشتر مطالبه گر هستیم و در واقع خواهان این هستیم که سیستم اداری با هزینه کمتری کارهای خود را انجام بدهد.

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ارتباط با سیل خوزستان گفت: در حال حاضر استان خوزستان در وضعیت خاصی قرار گرفته و مردم از سیل صدمه دیدند که بابت این مسئله اظهار تأسف کرده و با آنها همدردی می کنم. از استاندار خوزستان هم که مسائل را به خوبی کنترل کردند تا مردم آسیب های کمتری ببینند، تشکر و قدردانی می کنم.

میدری تأکید کرد: با شرایط فعلی که در خوزستان  ایجاد شده نباید تلقی شود که خوزستان نیاز به سد بیشتری دارد و این برداشت غلط نباید در تهران دامن زده شود. به هر حال جلوگیری از سیلاب راهکارهای متعددی دارد که شاید سد بدترین نوع آن باشد.

وی با اشاره به اینکه خوزستان محیط کسب و کار خوبی دارد و هزینه های محیطی در آن تنها ۹ رصد  است، گفت: برخلاف کاری که در ایران برای خصوصی سازی بنگاه ها انجام دادیم در برخی کشورها مانند چین محیط کسب و کار را اصلاح کردند که بهتر هم جواب گرفتند.

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: واقعیت این است که نظام اداری ایران نیازمند بازنگری جدید است. بنابراین باید این بازنگری را با دقت هرچه تمامتر داشته و مشکلات موجود را برطرف کنیم.

میدری تصریح کرد: بنگاه های کوچک در محیط کسب و کار بیشتر آسیب می بینند و همچنین در نظام اداری هم خیلی کمتر از بنگاه های بزرگ قادر به حل مشکلات خود هستند.

 

پیش بینی طغیان رودخانه ها و بارش شدید باران از قبل شده بود

همچنین احمد سیاحی معاون عمرانی استاندار با اشاره به اینکه برای ارائه گزارش سیلاب در خوزستان در این جلسه حداقل یک ساعت زمان لازم است، اظهار کرد: پیش بینی طغیان رودخانه ها و بارش شدید باران از قبل شده بود و بیشتر موضوع مورد بحث درباره رودخانه کرخه و دز مدنظر است.۲۰۱۶-۰۴-۲۰_۲۳-۲۵-۲۲

وی افزود: در مدت زمان کوتاهی ۱۷۰ میلی متر در حوزه آبریز سد دز بارندگی داشتیم. دبی ورودی عادی سد دز ۳۰۰ مترمکعب در ثانیه بود ولی در این ایام هفت هزار و ۹۰۰ مترمکعب در ثانیه وارد مخزن سد دز شد.

معاون عمرانی استاندار خوزستان تصریح کرد: ۲.۶ میلیارد مترمکعب آب پشت سد جمع شده بود و برای همین نیز مجبور به هدایت آب به پایین دست شدیم.

سیاحی بیان کرد: به تدریج آن دبی ورودی ۳۰۰ مترمکعب در ثانیه به سد دز کاهش پیدا کرده و تا چهار هزار و ۵۰۰ مترمکعب رسید.

وی عنوان کرد: جمعا ۷۳ روستا در استان خوزستان در شهرهای مختلف استان از جمله اهواز، اندیمشک، شوشتر، شوش و دزفول با سیلاب درگیر شدند. در خوستان مجموعا چهار هزار و ۵۵۴ روستا داریم و نزدیک به یک و نیم درصد از این آمار به صورت مستقیم با سیلاب درگیر شدند.

معاون عمرانی استاندار خوزستان یادآور شد: ۳۰ روستای استان به صورت مستقیم دچار آبگرفتگی در خانه های مسکونی شدند و متأسفانه هنوز دو روستا در دزفول، دو روستا در اهواز، سه روستا در شوش و سه روستا در شوشتر درگیر سیلاب هستند.

سیاحی با اشاره به تأثیرگذاری سدها در کاهش سیلاب گفت: امروز دبی ورودی به مخزن سد دز ۸۵۳ مترمکعب و خروجی آن هم به همین میزان است. هم اکنون دو میلیارد و ۶۷۷ میلیون مترمکعب ذخیره آب در سد دز است.

وی ادامه داد: نگرانی جدی در اهواز داشتیم که پیش بینی می شد دبی ورودی آب به رودخانه کارون بین چهار تا پنج هزار مترمکعب در ثانیه برسد.

معاون عمرانی استاندار خوزستان در ارتباط با وضعیت تالاب ها گفت: ورودی تالاب هورالعظیم در گذشته ۲۰ مترمکعب در ثانیه بوده ولی امروز به ۱۰۰ مترمکعب در ثانیه افزایش پیدا کرده است. چهار هزار هکتار از تالاب بام دژ نیز اکنون به زیر آب رفته است.

سیاحی ابراز تأسف کرد: متأسفانه این سیلاب ها تاکنون به صورت تقریبی ۴۸۲ میلیارد تومان تنها در بخش کشاورزی به مردم استان خوزستان خسارت وارد کرده است. برخی از تأسیسات در حریم رودخانه ها هستند و وقتی حریم رودخانه ها رعایت نشود قاعدتا آسیب هایی را هم خواهیم دید.

وی اظهار کرد: ۱۴ اردوگاه موقت برای اسکان اضطراری مردم مختلف در نقاط مختلف استان راه اندازی کرده و تمام تلاش خود را به کار گرفتیم تا تلفات جانی نداشته باشیم، هرچند که خسارت داشتیم ولی برای امدادرسانی ها و خدمات رسانی به مردم تنها از امکانات استانی و نه ملی استفاده کردیم.

 

هماهنگی برای تسهیل کارها در استان در حد اعلا وجود دارد

در پایان عبدالحسن مقتدایی استاندار خوزستان با اشاره به اهمیت بهبود کسب و کار گفت: با توجه به موفقیت این طرح در برخی کشورها و همچنین در تهران به دنبال آن بودیم که این اتفاق در استان نیز حاصل شود.

وی افزود: هماهنگی برای تسهیل کارها در استان در حد اعلا وجود دارد و تلاش می کنیم تحول اداری به یک ساختار و در قالب یک ساختار تبدیل شود.

استاندار خوزستان عنوان کرد: اکنون بهبود کسب و کار در استان قطعی و به عنوان یک مصوبه شورای اداری استان کارها شروع خواهد شد.

وی ادامه داد: می توان برای شروع، مواردی را با هماهنگی دستگاه های معدودی و در برخی شهرستان ها آغاز کرد. با توجه به شرایط موجود استانداری آمادگی بسیاری در این خصوص دارد.

مقتدایی خاطرنشان کرد: در گذشته مقاومتی در خصوص اتوماسیون اداری وجود داشت. در خصوص تحول اداری نیز مقاومت خواهند بود اما ما برای آموزش و انتقال تجربه و انجام هر کار دیگری آمادگی داریم تا این موضوع به سرانجام برسد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد