دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      عیدباستانی نوروز 99بر همگان مبارک باد      سال 1399 سال جهش تولید در کشور      
کد خبر: ۱۴۴۱۳
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۷
مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی خوزستان اظهار کرد: رمز ماندگاری واحدهای تولیدی که علی رغم بحران ها، تحریم ها و کاهش مصرف توانسته اند در بازار به رقابت بپردازند فقط حفظ زیر ساخت کیفی محصولات است. یعنی می توان اینگونه عنوان کرد که واحد تولیدی برای مانایی در بازار بایستی کیفیت محصولات خود را هر سال نسبت به سال قبل ارتقاء بخشد.

به گزارش بدر پرس، مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی خوزستان در گفتگو با خبرنگار بدر پرس گقت: یکی از دغدغه های اصلی مردم در هنگام خرید کیفیت کالاست. امروزه وجود کالاهای تقلبی و بی کیفیت در بازار باعث بروز نگرانی های در مردم شده است. بررسی کیفیت و کالا وظیفه سازمان استاندارد می باشد. مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی خوزستان معتقد است که استاندارد یک فرهنگ است و با بازرسی های صرف نمی شود  حقوق مردم را برای همیشه زنده نگهداشت. در همین رابطه با وی گفتگویی انجام دادیم که با هم می خوانیم.

وی افزود: در شرایطی که این دستگاه دارای مجموعه ای از وظایف ذاتی است، یکی از وظایف مهم آن ترویج استانداردهاست. یعنی در همان قانون مصوبی که اداره کل استاندارد را موظف به بازرسی و نمونه برداری از واحدهای تولیدی می نماید یکی از بندهای مهمش ترویج استانداردهاست. به عبارتی بهتر اشاعه فرهنگ استانداردسازی یکی از بندهای مهم قانون استاندارد می باشد.

وی در ادامه گفت: در شرایطی که اعتبارات سازمان استاندارد بحران زده است، انجام فعالیت های اساسی در الویت اول و پرداختن به  بخش ترویج، فرهنگ سازی و ارتباط با صدا و سیما در الویت های بعدی قرار می گیرد.

دهدشتی زاده عنوان کرد:به مرور زمان برنامه های ترویجی در حال کاهش و انجام سایر فعالیت هایی که از حساسیت های ویژه ای برخوردارند در الویت قرار می گیرد. مثلا در بازار طلا وقتی با نگرانی و تردید مشتریان در خصوص سنجش عیار و اوزان طلا مواجه می شویم عملا فعالیت بیشتری را در این حوزه از سازمان استاندارد مطالبه می شود.

مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی خوزستان اظهار کرد: رمز ماندگاری واحدهای تولیدی که علی رغم بحران ها، تحریم ها و کاهش مصرف توانسته اند در بازار به رقابت بپردازند فقط حفظ زیر ساخت کیفی محصولات است.  یعنی می توان اینگونه عنوان کرد که واحد تولیدی برای مانایی در بازار بایستی کیفیت محصولات خود را هر سال نسبت به سال قبل ارتقاء بخشد.

وی اذعان کرد: متاسفانه در جامعه ما این فرهنگ سازی بوجود نیامده که اگر در بازار با کالای بی کفیت و غیر استاندارد مواجه شدیم موضوع را به یک نهاد دولتی ذی ربط گزارش دهیم تا به صورت علمی و قانونی به آن رسیدگی شود. زیرا وظیفه شهروندی ایجاب می کند در مورد کالا هاو محصولات غیر استاندارد موجود در بازار واکنش نشان داده و به واحد استاندارد گزارش دهیم.

دهدشتی زاده گفت:در سال گذشته مهمترین دغدغه سازمان استاندارد مبحث اوزان و مقیاس بود بر مبنای این طرح 4060 ترازو از میان 150 هزار ترازوی موجود مورد بررسی قرار گرفت. پرداختن به صحت عملکرد ترازو یکی از مهمترین الویت های اداره کل استاندارد است زیرا مردم در این مورد نگرانی های خاصی دارند. سال گذشته با ورود به این مبحث کل ترازوهای طلا فروشی های استان خوزستان مورد بررسی و آزمایش قرار گرفتند و در صورت نیاز کالیبره شدند.عدم کالیبره بودن ترازوهای طلافروشان زیان مالی بسزایی را برای فروشنده و خریدار به دنبال خواهد داشت. 

وی در ادامه افزود:در حال حاضر بازار طلای استان از لحاظ وزن و عیار تحت کنترل اداره کل استاندارد قرار دارد. و به مردم خوزستان اعلام می کنم هر مصرف کننده ای اگر راجع به وزن و عیار طلای خریداری شده خود نگرانی دارد به اداره استاندارد گزارش دهد تا موضوع مورد بررسی قانونی قرار گیرد. 

مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی خوزستان عنوان کرد: استاندارد یک فرهنگ است و با این بازرسی ها نمی شود حقوق مردم را برای همیشه زنده نگهداشت. اگر استانداردسازی تبدیل به یک فرهنگ عمومی شود هر شخص موظف می گردد تا امور محوله خود را به درستی انجام دهد. آزمایش کیفی کالا توسط واحدهای تولیدی جزء قوانین کشوراست و هر تولید کننده بایستی روزانه محصولات خود را آزمایش و نتایج را برای اداره کل استاندارد ارسال نماید.

وی گفت:استان خوزستان در خصوص استانداردسازی و تدوین استانداردها در کشور رتبه دوم را بعد از استان تهران به خود اختصاص داده است که این برتری ناشی از تعاملی است که اداره کل استاندارد خوزستان با دانشگاه هاو بخش صنعت استان دارد. 

وی اظهار کرد:سال گذشته 210 تدوین استاندارد در صنعت فولاد، کاغذ، لوازم بهداشتی توسط ادازه کل استاندارد خوزستان برای کل کشور انجام شد. قابل ذکر است در سال گذشته از 25هزار استاندارد تدوین شده در کشور 10درصد آن متعلق به خوزستان می باشد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد