دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      عیدباستانی نوروز 99بر همگان مبارک باد      سال 1399 سال جهش تولید در کشور      
کد خبر: ۱۴۴۲۳
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۴
دکتر مرتضی افقه گفت و گو با بدر پرس:
دکتر مرتضی افقه یکی از اقتصاددانان برجسته می گوید: اگر شاخص های اقتصادی و اجتماعی را مرور کنیم مردم به لحاظ معیشتی و رفاه در تنگنای شدید قرار دارند. بنایراین اولویت اول نمایندگان مجلس دهم باید معیشت و رفاه جامعه باشد.

به گزارش بدر پرس، "دکتر مرتصی افقه" یکی از اقتصاددانان برجسته کشور در گفتگو با خبرنگار اکونیوز گفت: بر اساس قانون، نمایندگان مجلس توان تاثیر گذاری زیادی بر امور کشور، استان و شهرستان های محل خود دارند. براین اساس، اگر چه وظیفه اصلی نمایندگان مجلس قانونگذاری است اما از طریق تأیید وزرا دولت و نیز نظارت و سؤال و استیضاح از مجریان و مسئولین دولتی، به صورت غیر مستقیم در امور اجرائی نیز دخالت دارند. به علاوه، نمایندگان مجلس به صورت عرفی و (و نه بر اساس قانون) در تعیین استانداران، فرمانداران و سایر مدیران کل و روسای ادارات استان و شهرستان های خود دخالت می کنند. بنابراین با توجه به دامنه وسیع اختیارات عرفی و قانونی، عملکردشان بر فعالیت های اقتصای اجتماعی کشور بسیار تأثیر گذار است. بنابراین می توان ادعا نمود که اوضاع نابسامان فعلی تا حد قابل ملاحظه ای متاثر از سوء عمل اغلب نمایندگان مجلس از گذشته تا به امروز می باشد.

در ارتباط با نمایندگان استان خوزستان در مجلس، شواهد نشان میدهد که اغلب نمایندگان دوره های پیشین مجلس عملکرد بسیار ضعیفی داشته اند. در طی نه دوره گذشته به جز یکی دو دوره، به ندرت می توان نمایندگان با بینش توسعه ای و عملکرد برجسته از حیث تأثیرگذاری مثبت بر پیشرفت استان یافت. به عبارت دیگر، در اغلب ادوار، نمایندگان خوزستان، عملکردی ضعیف و منفعلانه در مقابل مسئولین مرکز از خود نشان داده اند. همچنین، به دلیل دخالت نمایندگان در تعیین مسئولین ضعیف برای استان خوزستان می توان گفت که عملکرد آن ها در استان خوزستان در مجموع، ضعیف و منفی بوده است.

نبود احزاب قوی و تأثیر گذار در کشور باعث می گردد تا به جای حزب، افراد خود را در معرض انتخاب قرار دهند. به دلیل عدم نظارت برکارایی و عملکرد نمایندگان از سوی مردم پس از انتخاب، بسیاری از کاندیداها جرات می کنند که در دوره مبارزات انتخاباتی شعارهای نشدنی و غیرقابل انجام را طرح کنند، زیرا می دانند بعد از انتخاب امکان نظارت مردم بر پیگیری شعارهایشان وجود ندارد. اغلب شعارهای کاندیداها نیازهای اقتصادی و معیشتی مردم را برجسته نموده ولی این شعارها به دو دلیل به نتیجه نمی رسد:
1- خیلی از این شعارها با ساختارهای موجود کشور ناسازگار و بنابراین غیر قابل اجرا هستند. 
2- نمایندگان منتخب اغلب دانش و توان لازم برای به نتیجه رساندن شعارهایشان را ندارند.

توسعه جامعه و کشور به حدی پیچیده است که از تخصص و توان اغلب کاندیداهای منتخب خارج است. برای انجام این شعارها نیاز به متخصصین واقعی وجود دارد که متاسفانه تا کنون نمایندگان خود را نیازمند به گرفتن مشاوره تخصصی ندیده اند. به همین دلیل استان خوزستان طی سه دهه گذشته اگر نگوییم پس رفت داشته، پیش رفته قابل ملاحظه ای هم نداشته است.

اگر شاخص های اقتصادی و اجتماعی را مرور کنیم مردم به لحاظ معیشتی و رفاه در تنگنای شدید قرار دارند. بنایراین اولویت اول نمایندگان مجلس دهم باید معیشت و رفاه جامعه باشد. اما نیل به این هدف پیش نیازهای متعددی دارد که نمایندگان باید آن ها را مدنظر داشته باشند. بخشی از این پیش نیازها در روابط خارجی کشور تعریف می گردد و بخش دیگر آن داخلی است. در مجموع کشور به رونق تولید، اشتغال، سازندگی و کاهش فقر نیاز جدی دارد اما برای رونق تولید، کشور به ثبات و آرامش در روابط بین الملل و کاهش تنش های سیاسی داخلی نیازمند است.

در ارتباط با روابط خارجی دولت در طی دو سال گذشته بسترهای سیاسی کاهش تنش با کشورهای دیگر را فراهم نموده است. بنابراین نمایندگان منتخب مجلس دهم بایستی به جد تلاش کنند تا سیاست های انجام شده در دو سال گذشته را با شتاب بیشتری پیش ببرند. در خصوص مسائل داخلی کشور نیز، نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید با مراجعه به متخصصین ذیربط از اقدامات و فعالیت های تنش زای سیاسی پرهیز کنند زیرا همانگونه که ذکر شد رشد اقتصادی، افزایش اشتغال و کاهش فقر و نابرابری تنها و تنها در سایه ثبات و آرامش سیاسی در داخل و خارج امکان پذیر است.

 
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد