دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      
کد خبر: ۱۴۴۲۶
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۳
گفتگو با رئیس بیمارستان شفا دکتر بیژن کیخایی
بیژن کیخایی گفت: هدف غایی نظام سلامت روزیست که موالید تالاسمی ماژور در کشور به صفر برسد. متاسفانه استان خوزستان از این 250 مورد، سهم بالایی را داراست. لازم است فعالیت های بیشتری در این زمینه انجام گیرد .


به گزارش بدر پرس، رئیس بیمارستان شفا اهواز در گفتگو با خبرنگار بدر پرس گفت: خوشبختانه نظام سلامت وزارت بهداشت از سال 1376 ، طرح غربالگری از زوجین را در کشور نهادینه کرد و بعد از آن کاهش شدیدی در موالید تالاسمی ماژور اتفاق افتاد. تا قبل از سال1376، سالانه در حدود 1200 مورد جدید تالاسمی ماژور گزارش می شد اما در حال حاضر این میزان در کشور به 250 مورد در سال  کاهش یافته است. اگرچه این یک موفقیت نسبی است اما باید این عدد به صفر برسد.

بیژن کیخایی در ادامه افزود: هدف غایی نظام سلامت روزیست  که موالید تالاسمی ماژور در کشور به صفر برسد. متاسفانه استان خوزستان از این 250 مورد، سهم بالایی را داراست. لازم است فعالیت های بیشتری در این زمینه انجام گیرد . برای کاهش این آمار نظام سلامت کشور نیازمند مشارکت بیشتر مردم است زیرا در طرح غربالگیری تا زمانی که زوجین نخواهند ، هر چه قدر هم حوزه بهداشت  پوشش صددرصد دهد باز هم کافی نخواهد بود. 

وی عنوان کرد: اگر فردی با تالاسمی ماژور به دنیا بیاید سالانه در حدود 15 تا 20 میلیون تومان هزینه درمانی اوست در صورتی که با یک آزمایش خونی ساده که هزینه ای در حدود 5 تا 10 هزار تومان بیشتر ندارد می توان از تولد نوزاد مبتلا به تالاسمی جلوگیری کرد. 

دکتر کیخایی در خصوص بیماری کم خونی داسی شکل که  میزان آن در استان خوزستان قابل ملاحظه است، اظهار کرد: این بیماری یکی از بیماری های فراموش شده بخش سلامت است. مشکلات بیماران کم خونی داسی شکل کمتر از تالاسمی نیست . اما متاسفانه باید گفت این بیماران تحت پوشش بیمه بیماران خاص نیستند و دفترچه بیمه خاص نداشته و از دفترچه بیمه معمولی استفاده می کنند. کم خونی داسی شکل در کل کشور مشاهده نمی شود و مخصوص برخی از استان های خاص نظیر خوزستان، فارس ، سیستان و بلوچستان ، هرمزگان و بوشهر  می باشد. 

دکتر کیخایی در ادامه گفت: من به نوبه خود تا به حال با 5 وزیر مستقیما صحبت کرده ام و تا به امروز قول هایی جهت حمایت داده شده اما عملی نشده است. 

این بیماری در این اقوام از گذشته به دلیل ازدواج فامیلی وجود داشته و طی گذشت سال ها حفظ شده است. البته بعد از جنگ تحمیلی و مهاجرت اقوام ، این بیماری در کشور انتشار یافت اما پراکندگی و تراکم آن به اندازه استان خوزستان نبوده است .  

رئیس بیمارستان شفا اهواز اظهار کرد: مشکل دیگر بیماری هموفیلی و سایر بیماری های خونریزی دهنده موروثی بودن است . در این بیماری ها نیز ازدواج فامیلی در توسعه و افزایش نقش ویژه ای دارد. بنابراین کسانی که در خانوادهایشان این بیماری وجود دارد، در صورت ازدواج  فامیلی لازم است با پزشک مشورت نمایند.


                   

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد