آن که احسانش زیاد باشد،دوستان وبرادرانش او را دوست بدارند.   امام علی (ع)      
کد خبر: ۲۱۳۴۶
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۸:۵۹
عبدالوهاب چندکاری

پس از عزل عجیب و غریب مقتدایی و تلاش دولت جهت تعیین یک استاندار غیربومی برای استان خوزستان، بواسطه رایزنی لابی های سیاسی استان و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، فردی بومی سکان هدایت استانداری خوزستان را بدست گرفت که لقب جوانترین استاندار کشور برازنده ایشان است.
دکتر غلامرضا شریعتی فرزند بهبهانی استان خوزستان پس از کش و قوس های فراوان استاندار شد؛ اما گویا پذیرش این خواسته برحقِ مردم خوزستان مبنی بر بومی بودن استاندار، به مذاق دولت دکتر روحانی خوش نیامد و این مساله در مراسم معارفه دکتر شریعتی نمود یافت. جایی که برای مراسم معارفه استاندار استراتژیک ترین استان کشور، نه تنها معاون رییس جمهور و حتی وزیر کشور حضور نیافتند، بلکه قائم مقام وزیر کشور که در این مراسم حضور داشت نیز سخنان خود را خلاصه کرد تا از پرواز بازگشت به تهران جا نماند!
بدیهی است توسعه خوزستان باید بدون هیچ چشم داشتی به مرکز و کاملا از درون صورت پذیرد. اما استان خوزستان علاوه بر بی مهری مرکزنشینان، از درون نیز با موانع جدی دست به گریبان است. موانعی خودساخته بر سر راه توسعه استان وجود دارد که رفع آنها نیازمند روندسازی، تصمیمات کلان و
فعالیت های استراتژیکی است که باید توسط استاندار تدوین و در استان جاری شود.

استاندار جوان و موانع راهبردی:
تواضع، فعالیت زیاد و روحیه مردمی دکتر شریعتی کم نظیر و مثال زدنی است. اما همانگونه که این ویژگیها نقطه قوت ایشان است، میتواند تهدیدی برای مدیریت بلندمدت استان باشد؛ زیرا فعالیتهای عملیاتی، جلسات، دیدارها و
بازدیدهای بیشمار و بیش از حد، فرصت تهیه راهکارهای کلان بلندمدت و توان ارائه تصمیمات راهبردی را از ایشان خواهد گرفت؛ و اینگونه است که در حال حاضر یک روح واحد که بر فعالیت دستگاه های اجرایی استان حاکم باشد دیده
نمی شود.
به عبارتی میتوان گفت دکتر شریعتی در کسوت استاندار، گاهی عهده دار وظایف بر زمین مانده نمایندگان مجلس و نهادهای اجرایی می شود؛ و این باعث بروز ضعف هایی در مدیریت راهبردی استان شده است.
از طرفی دکتر شریعتی به واسطه ضعف برخی مدیران زیرمجموعه اش، خود بصورت مستقیم وارد عمل شده و ترجیح میدهد امورات کلیدی برخی ادارات مجموعه استانداری را شخصا پیگیری کند؛ که این موضوع در بلندمدت بدنه مدیریتی و کارشناسی استانداری را تضعیف نموده و میزان تاثیرگذاری آنان در سطح استان را کاهش می دهد. به همین دلیل بهتر است به جای متمرکز شدن اختیارات در حوزه استاندار، مدیرانی که عملکرد و کارایی آنان مورد تایید استاندار نیست با مدیران متخصص و همسو با اهداف کلان تعویض شوند تا پس از تفویض اختیارات و وظایف به معاونین و مدیران کل، از میزان تمرکزگرایی بوجود آمده کاسته شود.
علاوه بر ضرورت تغییر برخی مدیران ادارات کل، در حال حاضر برخی معاونت های استانداری نیز چندین ماه بلاتکلیف بوده و در عمل نیمه تعطیل شده اند.
از جمله معاونت عمرانی که متولی هماهنگی امور قریب به 500 شهرداری و دهیاری و بسیاری پروژه های عمرانی کلان در سطح استان است.
در چنین شرایطی باید پرسید آیا استاندار جوان بدون در نظر داشتن جایگزین هایی برای مدیران ناکارآمد و بدون تکمیل تیم مدیریتی خود پا به این عرصه گذاشته است؟!!

شریعتی و انتخابات 96:
یکی از عواملی که برخی محافل سیاسی برای تغییر استاندار خوزستان عنوان می کردند، انتخابات دوازدهم ریاست جمهوری در سال 96 است. نقطه مشترک این تحلیل ها این است که انتخاب دکتر شریعتی با هدف تاثیرگذاری بر فضای سیاسی استان در راستای بهبود آراء اصلاحات صورت گرفته است. در این مورد باید گفت روحیه مردمی و بازدیدهای دکتر شریعتی از سراسر استان که قابل تقدیر فراوان نیز هست، اگرچه میتواند موجب افزایش مشارکت عمومی در انتخابات پیش رو گردد، اما این افزایش مشارکت عمومی نه تنها به نفع دولت دکتر روحانی نیست، بلکه تهدیدی بالقوه برای آراء اصلاحات و گفتمان اعتدال در خوزستان است. چرا که با توجه به موضوعاتی از جمله اهتمام دولت در زمینه انتقال آب و رخوت در مقابله با مشکلات زیست محیطی استان، رضایت مردم خوزستان از دولت یازدهم مطلوب به نظر نمی رسد. به عبارتی اگر پیش بینی ما درست باشد و یکی از رقبای دکتر روحانی با توجه به نارضایتی مردم خوزستان از دولت یازدهم، در این استان آرا بیشتری کسب نماید، با افزایش مشارکت عمومی مردم در انتخابات این تفاوت آرا بیشتر خواهد شد! ناگفته نماند هیئت ظاهری و
فعالیت های دکتر شریعتی نیز به گونه ای است که بصورت ناخودآگاه جریان اصولگرایی را به ذهن عموم متبادر می سازد و ناخواسته در میان عوام مُبلغ اصولگرایان شده است.
در نتیجه باید گفت جریان اصلاحات و گفتمان نه چندان تعریف شده اعتدال، برای پیشگیری از تکرار شکست در خوزستان باید به اقدامات عملی و جدی متوصل شده و در زمینه انتقال آب، معضلات زیست محیطی و اشتغال جوانان در کوتاه مدت نظر مردم خوزستان را جلب نماید؛ هرچند این امر در این اندک فرصت باقیمانده دور از دسترس بنظر می رسد. سخن آخر اینکه پرداختن مفصل به اهداف دولت از عزل دکتر مقتدایی در این فرصت نمی گنجد، ولی باید دید آیا اهداف سیاسیون خوزستان از جمله کیانوش راد از مطرح نمودن دکتر شریعتی برای احراز عالیترین مقام استان محقق خواهد شد یا خیر؟!!

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد