دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      
کد خبر: ۲۲۶۷۲
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۳

به گزارش بدر پرس، شرکت شیر پگاه خوزستان به عنوان زیر مجموعه هلدینگ صنایع شیر ایران بزرگترین مجموعه تولید کننده لبنیات بومی در کشور باید از صنعت تولید محصولات بومی حمایت کند که متاسفانه در این خصوص باید گفت شرکت شیر پگاه خوزستان به عنوان شرکت تولید کننده محصولات لبنی در طی چندین سال گذشته به جای پرداختن به امر تولید و حمایت از محصولات بومی به امر واسطه گری پرداخته است. با توجه به گستردگی دامداری های خوزستان، طی سال های اخیر شرکت پگاه خوزستان شیر مورد نیاز خود را از دیگر استان ها تهیه می نماید. عدم حمایت از دامداران استان معضل بزرگی است که امروز این قشر از مردم استان را به شدت متضرر نموده است. شرکت شیر پگاه خوزستان حاضر به پرداخت وجوه شیر دامداران خوزستانی نمی باشد اما در عوض با مبلغی بیشتر شیر مرود نیاز خود را از خارج از استان خریداری می کند.

در همین راستا گفتگویی با هدایت الله خادمی نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: مجتمع دامپروری شهرستان ایذه با اشتغال زایی مستقیم 320 نفر متشکل از 23 واحد گاو شیری با ظرفیت مجموع 1150 راس و تولید 560 تن شیر تشکیل شده است که متاسفانه در حال حاضر 3 واحد آن فعال می باشد. همچنین مجتمع پرواربندی گوساله شهرستان ایذه دارای 58 واحد با ظرفیت مجموع 6800 راس دام و تولید 1800 تن گوشت قرمز می باشد که از این مجموع حدود 20 واحد فعال می باشد .

خادمی تاکید کرد: دلیل عمده غیر فعال بودن این واحدهای عدم توجیه اقتصادی طرح های مذکور است. زیرا بالغ بر 60 تا 70 درصد هزینه های واحدهای دامی را تامین مواد غذایی و تضمین خرید تولیدات شامل می شود. که متاسفانه در این خصوص باید گفت: در شهرستان ایذه تولید علوفه گران و خرید تضمینی تولیدات دامی وجود ندارد.

نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: برای تامین مواد علوفه ای نیازمند آن هستیم که زمین های حاصلخیز و دارای پتانسیل شهرستان ایذه آبی شوند که تحقق این امرمستلزم این است از منابع آبی دریاچه سد کارون 3 برای آبیاری زمین های حاصلخیز دشت ایذه استفاده شود. همچنین برای تضمین خرید تولیدات عمده گاو شیرده که شامل شیر می شود لازم است که شرکت پگاه خوزستان به عنوان تنها شرکت دولتی صنایع تبدیلی برای خرید شیر ورود کنند که تا این لحظه شرکت شیر پگاه خوزستان هیچگونه حمایتی از دامداران این شهرستان در این خصوص انجام نداده است و دامداران ناچارند شیر تولید شده را به صورت قرضه با قیمت 900 تا 1100 تومان زیر قیمت مصوب دولتی(1400 تومان) به صورت مدت دار به فروش برساند.

وی افزود: با توجه به عدم توجیه اقتصادی طرح های دامداری شیری موجبات ورشکستگی مجریان طرح ها به فراهم گردیده و کاهش تولیدات لبنی که تاثیراتی منفی بر سلامت جامعه دارد در استان قابل مشاهده است. عدم حمایت شرکت شیر پگاه خوزستان از دامداران خوزستانی و خرید شیر از سایر استان ها سبب کاهش اشتغال زایی در استان و ورشکستگی دامداران را موجب گردیده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد