دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      عیدباستانی نوروز 99بر همگان مبارک باد      سال 1399 سال جهش تولید در کشور      
کد خبر: ۲۲۹۶
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۳ - ۰۹:۴۴
مهندس احمد رضا لاهیجان زاده مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان در جلسه شورای اداری شهرستان هویزه به برخی از تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت حفاظت از محیط زیست اشاره نمود وگفت: بیانات رهبر انقلاب حجت را برهمه ما تمام می کند که در انجام هر پروژه اقتصادی اولویت در اهمیت مسائل زیست محیطی است .
به گزارش بدر به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان: مهندس احمد رضا لاهیجان زاده مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان در جلسهشورای اداری شهرستان هویزه به برخی از تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت حفاظت از محیط زیست اشاره نمود وگفت: بیانات رهبر انقلاب حجت را برهمه ما تمام می کند که در انجام هر پروژه اقتصادی  اولویت در اهمیت مسائل زیست محیطی است .

 وی خطاب به  مدیران شهرستان هویزه گفت: تالاب هورالعظیم یک منبع اقتصادی عظیم در یک زیستگاه غنی برای کشور و استان و سپر طبیعی در مقابله با ریزگردها است وحفظ حق آبه آن را از نان شب برای مسئولین واجب تر دانست که همه برای حفاظت از آن تلاش نمایند.

وی ادامه داد:در برخی مراجع ارزش هر هکتار تالاب را 14 هزار دلار عنوان نموده اند و  اگر ما بتوانیم60 هزار هکتار از 130 هزار هکتار در بخش ایرانی تالاب را با تامین آب احیاءکنیم صدها میلیون دلار برای منطقه ارزش اقتصادی از جنبه های صید ماهی، دام پروری ،کنترل سیلاب ،گردشگری طبیعی، مهار ریزگردها و اشتغال زایی در منطقه فراهم ساخته ایم ولی چون این توانمندی ها را نادیده گرفته ایم  باعث شده تا این منطقه توان پاسخ به نیازهای مردم بومی منطقه نداشته نباشد و شاهد مهاجرت مردم از این منطقه باشیم .

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان با اشاره به تاریخچه از وسعت تالاب گفت: در دهه 50 تالابهای بین النهرین شامل هورالهویزه و تالابهای شمال بصره وسعتی بیش از یک میلیون هکتار به صورت خالص داشت که امروزه تنها 400 هزار هکتار از آن در ایران و عراق باقیمانده است و از  سال  2000 میلادی با خشک شدن این تالابها در عراق ما شاهد  آغاز پدیده ریزگرد ها در  استان ومنطقه  بوده ایم.

لاهیجان زاده حق آبه  5 متر مکعب بر ثانیه را حداقل نیاز آبی تالاب در شرایط خشک سالی و  نیاز آبی این تالاب در خاک ایران 6/1 میلیارد مترمکعب  دانست.وی با اشاره به  نقش تالاب در مهار ریزگرد ها به عنوان یک سپر طبیعی وجلوگیری از افزایش دما در منطقه که با روش های علمی به اثبات رسیده گفت: برای ما ثابت شده است که با خشک شدن بخش هایی از این تالاب  شاهد افزایش دما در این منطقه هستیم .

 ایشان در بخش دیگری از  سخنان خود به فعالیت های نفتی در تالاب اشاره کرد وگفت: جاده هایی که در تالاب توسط شرکت نفت احداث شده تبادلات آبی تالاب را قطع کرده که با پیگیری اداره کل حفاظت محیط زیست و همکاری دادگستری شهرستان در این جاده ها 44 دهنه پل برای تبادلات آبی بین بخش های مختلف تالاب احداث  و یا در حال احداث می باشد.وی همچنین از مسئولین شهرستان خواست تا پیگیر  تخصیص بخشی از در آمد های نفتی برای جبران خسارتهای زیست محیط در منطقه باشند.

 

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان خواستار فعال شدن سازمانهای مردم نهاد جهت مشارکت درحفظ تالاب در منطقه شد و بر حفظ تنوع زیستی تالاب تاکید وخواستار برخورد با صیادانی شد که از روشهای غیرمجاز ،  غیر اخلاقی و ممنوع صید بااستفاده از شوک الکتریکی وسم در صید ماهی استفاده می کنند.

دکتر مرمضی مشاور استاندار در امور محیط زیست نیز در این نشست خشکسالی در کاهش منابع آبی  را بعنوان یکی از پدیده های بر هم زننده تعادل محیط زیست دانست که حاصل عملکرد نا صحیح انسانها بوده  وگفت: ایجاد صنایع بدون در نظر گرفتن مسائل زیست محیطی باعث مشکلاتی در منطقه ای شده که تالابی هزاران ساله در آن قرار دارد که بیش از 25هزار صیاد در آن فعالیت می کردند ودر حالی که امروزه برای تاسیس یک پروش ماهی که در هر هکتار  3 تن تولید نماید هزینه های زیادی می خواهد، این تالاب بدون سرمایه گذاری و فقط با حفظ آن از آلودگی وخشک شدن توان تولید 30 هزار تن وایجاد اشتغال مولد در کنار دامداری ،صیادی وگردشگری را دارد. وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید در ایجاد فرهنگ سازی در بین جوامع محلی گفت: دریاچه ارومیه فقط با داشتن یک گونه میکروسکوپی به عنوان اولویت در دستور کار دولت قرار می گیرد واین نشان از فرهنگ سازی مردم منطقه برای حفاظت از این دریاچه می باشد ولی تالابهای استان با این همه تنوع زیستی وارزش اقتصادی با لا نمی تواند چنین جایگاهی داشته باشد .

در این جلسه آقای سعیدی نیا فرماندار شهرستان هورالعظیم هدف از تشکیل این جلسه را بررسی مشکلات حوزه آب  کشاورزی و چالشهای زیست محیطی تالاب هور العظیم ، فعالیتهای نفتی در منطقه عنوان نمود وگفت: کم آبی  باعث به وجود آمدن مشکلاتی در حوزه کشاورزی منطقه شده است وخواستار جداشدن حق آبه تالاب از سهم آب کشاورزی شد.

ایشان به حمایت همه جانبه از مسائل زیست محیطی شهرستان ، تامین آب پایدار کشاورزی، لایروبی زهکشها و انهار منتهی به تالاب و مدیریت مسائل زیست محیطی فعالیتهای نفتی در منطقه تاکید کرد.

 مدیر کل شیلات استان مغینمی نیز در این جلسه بر اهمیت تالاب در حفظ ذخایر آبزی پروری استان با اهمیت دانست وگفت: این تالاب توان  تولید 15 هزار تن ماهی را بدون صرف هزینه دارد .وی خواستار ایجاد یک سیستم مدیریتی واحد از سوی بهره مندان تالاب با توجه وضعیت سنتی واجتماعی منطقه شد و افزود: برای دستیابی به این مدیریت می توانیم از تجارب سایر کشور ها نیز استفاده نماییم.

 معاون بهره برداری آب سازمان آب وبرق خوزستان نیز با  با تاکید بر رعایت تخصیص حق آبه تالاب گفت این حق آبه 5 متر مکعب برای سالهای خشکسالی بوده این حق آبه در ساهای نرمال بیشتر اختصاص می یابد.وی بررعایت سطح زیر کشت در سالهای خشکسای تاکید کرد وگفت باید از منابع آب بدرستی بهربردارشود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد