آن که احسانش زیاد باشد،دوستان وبرادرانش او را دوست بدارند.   امام علی (ع)      
کد خبر: ۲۳۲۶۹
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۵
سهام خزلی

اغلب شهرهای ایران بازارهای قدیمی و سنتی دارند که رد گذر سال ها بر چهره شان هویداست. در اهواز هم چندین بازار قدیمی وجود دارد که از جمله آن ها می توان به بازار عبدالحمید و بازار کاوه اشاره کرد. بازار عبدالحمید که زمانی نگین اهواز بوده اکنون دیگر رونق چندانی ندارد. این بازار در دوره ی قاجاریه بسیار پر رونق بود و پاتوقی برای انواع خریدها به شمار می رفت. خانه ی دادرس که از دوران قاجار باقی مانده کاروانسرای شیخ خزعل بوده در این بازار واقع است. امروزه متاسفانه عدم رعایت برخی اصول بهداشتی این بازار به تدریج چهره ی جذاب خود را از دست داده است.

بازار کاوه نیز یکی دیگر از بازارهای قدیمی و تقریبا سنتی اهواز است که از قدیم الایام به بازار سبزی شهرت داشت. قدمت این بازار به دوران پهلوی باز می گردد. مسافرانی که به اهواز سفر می کنند حتما از این بازار دیدن کرده و از سوغاتی های مخصوص آن خرید می کنند. انواع رطب و خرما، حلوا ارده و حلوای شکری و انواع ماهی و میگو نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

اما متاسفانه نداشتن یک سیستم صحیح فاضلاب و عدم رعایت اصول بهداشتی، می رود تا چهره ی این بازار قدیمی و چشم نواز را مخدوش کند. توجه ویژه به این موارد و رعایت اصول صحیح دفع زباله توسط  کسبه، بار دیگر چهره ی واقعی این بازار تاریخی را با همان سبزی ها و نوبرانه های دلچسب برای هر بیننده ای تداعی خواهد کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد