دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      
کد خبر: ۲۷۱۶۹
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۴
به نقل از سهام خزلی
به گزارش بدرپرس؛وقتی ابر و باد بازی کودکانه سر میگیرند ، خورشید زیر پلک زمین می خرامد و آب زلال نقره فام در رگ های زمین آهنگ زندگی می نوازد ، رخت نیمدار درماندگی از رخساره رنج دیدۀ زمین کنار میرود.

 اینکه سخاوت گستره آبی بر سر شهرمان می بارد ، یعنی هنوز هم می توان خیره در افق چشم انداز روشنی برای پیکر نحیف کارون ترسیم کرد....

آب مایۀ حیات و رونق بخش زندگی ست .قرن ها پیش هر کجا که آب بود ، آبادانی پدیدار می شد. با گذر از دوره ی غار نشینی انسانها گروه گروه هرجا رودی می یافتند در کنار آن سکنی می گزیدند. کارون یکی از شاخص ترین رودخانه های ایران است . 

پیچ و خم های موجود در مسیر این رود که پر آب ترین و بزرگترین رودخانۀ ایران است ، خوزستان را به جلگه ای بی نظیر تبدیل کرده ، هرچند خشکسالی و به دنبال آن  گسترش بیابان ها ووقوع پدیدۀ گرد و غباراهالی نجیب و شریف خوزستان را به زحمت انداخته  و آنها را درگیر مشکلات متعددی ساخته است.

 در سالیانی دور قابلیت کشتی رانی در کارون رشد و شکوفایی اقتصادی فراوانی برای اهواز رقم زده بود.متاسفانه امروزه رها سازی بی رویۀ پساب های صنعتی ، شهری و کشاورزی باعث آلودگی بیش از حد کارون و مرگ تدریجی اکوسیستم آن شده است. 

کاهش دبی رودخانه و بازگشت آب از سوی دریا موجب افزایش شوری آب شده و معضل آلودگی این رودخانه را تشدید کرده است.  کارون شریان حیاتی خوزستان حاصل خیز ، که امروز بسیار نحیف ، دچار مرگ تدریجی شده ، نیازمند توجه و رسیدگی فوری مسئولین امر است. 

میتوان تدابیری اندیشید که از ورود فاضلاب های شهری و صنعتی به این رودخانه جلوگیری شود. احیای مجدد کارون در کنار زیبا سازی ساحل وسیع این رودخانه ، رونق اقتصادی استان خوزستان را به دنبال دارد . کارون را دریابیم.


برچسب ها: سهام خزلی
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد