دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      
کد خبر: ۲۷۴۰۴
تاریخ انتشار: ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۴
به قلم علی کرد- مدرس دانشگاه
به گزارش بدرپرس :یکی از مسایلی که بعضیها در خوزستان مطرح میکنند و سر زبانها افتاده و ناخودآگاه برخی اصلاح طلبان آن را تکرار میکنند این است که خوزستانیها همانند دوره قبل به روحانی رای نمیدهند و نتیجه گیری آنان از این حرف این است که در زمینه رای آوری، خوزستان برای دکتر روحانی یک تهدید است.فارغ از اینکه بخواهم این تبلیغات مسموم را به کسی یا گروهی نسبت داده و نیت خوانی کنم تحلیلی کوتاه در خصوص وضعیت خوزستان در دوره ی دولت تدبیر و امید خواهم داشت و سپس نتیجه میگیریم که نه تنها خوزستانیها نسبت به دولت و اقداماتش در این استان رضایت دارند و همچنان حامی و پشتیبان دولت روحانی هستند بلکه نسبت به بسیاری از استانها در خصوص رای دادن به روحانی پیشتاز خواهند بود وبرگ زرین دیگری را به تاریخ پرافتخار خود خواهد افزود.

دلیل اصلی رای بالای روحانی در خوزستان قبل از اینکه عملکرد بالا و قابل قبول دولت تدبیروامید باشد ناشی از شعور و عقلانیت بالای خوزستانیهاست.مردم غیور استان خوزستان با اقوام و گویشهای متفاوت اشتراکات زیادی دارند که باعث همگرایی و در عین حال هم افزایی بوده و هست. خصوصیات و ویژگیهای خوزستانیها موجب شده که این استان برای اعتلای کشور و اصلاح طلبان یک فرصت فوق العاده باشد. آنان بخوبی درک میکنند که دولتی که با رویکرد اعتدال و اصلاح طلبی بر سر کار آید یک فرصت طلایی برای آنان و آحاد ملت ایران است. 

در این چهار سال این موضوع را بخوبی درک کردند. اقدامات خوب و چشمگیر دولت از جمله به سرانجام رساندن برجام و افزایش چشمگیر تولید و فروش نفت و آراد شدن بخشی از پولهای بلوکه شدن و شکستن اجماع جهانی علیه ایران اسلامی و نظم و انضباط و شفافیت مالی و پولی و سر وسامان دادن به نجومی بگیران و برگرداندن مبالغ آن به خزانه دولت و عذرخواهی از ملت در عین حالی که این پرداختیها براساس قوانین دولت قبل بود ومهار و کنترل تورم افسار گسیخته، بخشش جرایم بانکی وامهای زیر صد میلیون تومان که عمدتا" اقشار کم درآمد و کشاورزان از آن بهره مند شدند و افزایش چشمگیر محصولات کشاورزی که دولت بصورت تضمینی خرید میکند از جمله محصول استراتژیک گندم و دلگرمی کشاورزان و به تبع آن رسیدن به خود اتکایی تنها بخش کوچکی از اقدامات دولت بود که خوزستانیها نیز از آن بهره مند شدند.

 اما در خوزستان مسایل و مشکلاتی وجود داشت که در این دولت آن مشکلات بیشتر شده و کیست که نداند ریزگردها بیش از یک دهه مهمان ناخوانده این استان است؟ دولت با تمام توان و در حد بضاعت خود دست به اقداماتی زده و تالاب هورالعظیم را آبگیری و اعتباری برای مقابله باریزگردها اختاص داده و تراقیک حضور معاونین و وزرا در خوزستان را شاهد بودیم و رییس جمهور نیز به خوزستان سفر کرد و تمهیداتی اندیشیده شد و بامردم فهیم استان همدردی نمود.

 بیشترین اعتبار را دولت به طرح 550هزار هکتاری که بزرگترین طرح کشاورزی در طول دوران کشاورزی ایران است اختصاص داده و این اعتبار در زمانی تزریق شد که دولت در تنگنای مالی شدید ناشی از کاهش قیمت نفت و بدهیهای قبلی بوده است.مردم استان مسایل را خوب میفهمند و درک و تجزیه وتحلیل میکنند و میدانند دکتر روحانی از دل تفکری برخواست که دغدغه ی اصلی آن حفظ کرامت مردم و حق شهروندی ملت است. 

میدانند که روحانی تفکری را نمایندگی میکند که همانگونه که سلامیت نظام برایش مهم است دغدغه جمهوریت نظام و توجه به رای و خواسته ملت و آزادیهای مصرح در قانون اساسی را دارد.

این استان شایسته توجه بیش از پیش است وچنانچه روحانی رییس دولت دوازدهم باشد باید اقدامات بهتر و بیشتری در این استان داشته باشد اما از یاد نبریم که خوزستانیها و دیگر استانها و بطورکلی ملت بزرگوار ایران زمین باید به همه حقوق خود که در قانون اساسی به آنها اشاره شد برسند. معیشت و اشتغال هم جزیی از یان حقوق است نه همه ی حقوق. مردم خوب میدانند که نمیشود یک اقتصاد بیمار را در یک دوره کوتاه به شکوفایی کامل رساند.

 نمیشود دریک دوره کوتاه و همزمان هم به جنگ تورم رفت و هم رکود را ازبین برد و میدانند که وضعیت بد اقتصادی ناشی از چه سیاستهایی بوده و میدانند که دولت با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم میکرد.

 بنابر این با شناختی که از مردم فهیم استانمان داریم و با شناختی که دکتر حسن روحانی داریم نیک میدانیم که روحانی و خوزستان فرصت متقابل برای هم هستند و این استان با رای چشمگیر خود به روحانی از فضا و فرصت بوجود آمده حداکثر استفاده را خواهد برد و حماسه دیگر خلق خواهند نمود. 
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد