دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      
کد خبر: ۲۸۳۸۴
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۵
به قلم سهام خزلی
به گزارش بدر پرس:اهواز شهری با بناهای قدیمی اما متاسفانه ناشناخته. قدمت چند هزار ساله اهواز بر کمتر کسی پوشیده است ،اما هر کدام از ما که شهروند و زاده این شهر کهن هستیم، چقدر بناهای تاریخی شهرمان را میشناسیم؟

وقتی از استانی دیگر میهمانی داشته باشیم برای معرفی جاذبه های شهرمان کدام مرکز فرهنگی، موزه مردم شناسی یا بنای تاریخی را به او معرفی میکنیم؟ 

برای معرفی شهر و دیارمان همین کافیست که با میهمانانمان به فلان خیابان برویم و با خوراکی هایی اغلب غیر بهداشتی از آنها پذیرایی کنیم؟ این قطعا برای شهری به پرآوازگی اهواز زیبنده نیست. 

دغدغه شهروندی مرا بر آن داشت تا در سلسله مطالبی به کوچه پس کوچه های شهرم سفر کنم و هر بار مکانی که شاید فقط نامش را شنیده باشید، به شما معرفی کنم. خانه دادرس بنایی باز مانده از دوران قاجار در مرکز شهر اهواز است که در خیابان عبدالحمید ، بازار عرب ها، واقع شده. عبدالحمید نام یکی از پسران شیخ خزعل است و نام این خیابان قدیمی و پرآوازه هم از این شخص برگرفته شده.

 این بنا دقیقا پشت قصر شیخ خزعل قرار دارد و خوشبختانه در سال هزار و سیصد و هشتاد و دو در فهرست آثار ملی ثبت شده است. 

خانه دادرس ساختمانی ست در دوطبقه که در طبقه همکف آن پنج اتاق و در طبقه دوم آن سه اتاق وجود دارد. در ساخت آن آثاری از حجاری ، آجر چینی ، ستون و در و پنجره های چوبی بکار رفته است . اما ویژگی منحصر به فرد آن سنگ چینی های بسیار زیبا است.

 این سرا ابتدا محل کاروان سرای شیخ خزعل بوده اما در گذر زمان به میدان تره بار و سپس به بازار خوارو بار فروشان مبدل شده است، به طوری که در اثر بی توجهی بخشی از آن تخریب شده و قسمتی از سقف آن ریزش کرده است. با توجه به قرار گرفتن این خانه باستانی در مرکز شهر اهواز ، میتوان استفاده های بسیار شایانی از آن برد. 

با درایت و توجه مسئولین میراث فرهنگی میتوان با تاسیس یک موزه مردم شناسی ،هم جای خالی چنین مکانی را پر کرد و هم از سرای دادرس ، این بنای با ارزش تاریخی به نحوی شایسته بهره برد. با توجه به نزدیک شدن ایام نوروز و ورود خیل عظیم مسافران نوروزی و اردوهای راهیان نور، هم گردشگران بسیاری جذب میشوند و هم این خانه آبا و اجدادی از خطر نابودی کامل مصون می ماند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد