دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      
کد خبر: ۲۸۸۰۷
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۸
دولت یازدهم در حالی آخرین هفته های عمر خود را سپری می کند و رییس جمهوری در تدارک تشکیل دولت دوازدهم است که مخالفان بر حجم هجمه ها و تخریب های خود علیه آن افزوده اند


به گزارش بدرپرس -دولت یازدهم در حالی آخرین هفته های عمر خود را سپری می کند و رییس جمهوری در تدارک تشکیل دولت دوازدهم است که مخالفان بر حجم هجمه ها و تخریب های خود علیه آن افزوده اند.

 تب انتخابات یک ماهی می شود که فروکش کرده ، اما رفتار و کنش برخی گروه ها و جریان های سیاسی، همچنان فضای رقابت های انتخابات را مجسم می کند. مخالفان تند، در روزهای پایانی دولت یازدهم هم دست از تخریب وهجمه بر نمی دارند ، گویی هنوز پیام مردم در انتخابات 29 اردیبهشت ماه را دریافت و درک نکرده اند.

«حسن روحانی» رییس جمهوری اما با توجه به پیمانی که از سال 1392 با مردم بسته و اهداف و برنامه هایی که در جریان دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری برای خود تعریف کرد، موظف است به صورت کاملا جدی و جهادی در مسیر برآورده کردن مطالبات مردم گام بردارد.

تلاش دولتمردان در چهار سال گذشته به تحقق بخش قابل توجهی از مطالبات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی مردم انجامید، هرچند با توجه یه عمق و ژرفای مشکلات و کارشکنی برخی مخالفان داخلی و خارجی، تحقق کامل خواسته های مردم عملی نشد و بخشی از انجام برنامه های دولت یازدهم به دولت دوازدهم منتقل شد.

مردم اما با آگاهی نسبت به مقدورات و محذورات دولت در جامه عمل پوشاندن به وعده ها، بار دیگر به روحانی اعتماد کردند و زمام اداره امور را برای یک دوره دیگر به او سپردند. مخالفان داخلی اما با نادیده گرفتن خواست اکثریت مردم که در انتخابات اخیر نمود یافت، به سیاق چهار سال گذشته همچنان بر طبل مخالفت با روحانی می کوبند و به نظر می رسد قرار است همین روال را در مواجهه با دولت دوازدهم ادامه دهند.


روحانی و دولت او که این بار با پشتوانه ای قوی تر از چهار سال گذشته سکان اداره کشور را در دست خواهد گرفت و با مطالبات سیاسی و فرهنگی گسترده تر و جدی تری از سوی مردم مواجه است، باید برای مدیریت این تخریب ها و کارشکنی ها تدبیری جدی بیاندیشد. در این خصوص چند نکته لازم به یادآوری است.

1- مجموع مخالفت ها با دولت را می توان در طیفی وسیع از انتقاد تا تخریب و کارشکنی طبقه بندی کرد. نباید همه مخالف خوانی ها را به یک چوب راند. برخی مخالفت ها که در قالب انتقاد مطرح می شوند، حاصل واکاوی و نگاهی موشکافانه منتقدان است که در بازخورد سیستمی موجب بهبود عملکرد دولت می شود. بنابراین دولت باید به انتقادهای منصفانه و سازنده توجه کند و نه تنها در مقام حذف آنها برنیاید، بلکه از نکات مثبت و سازنده آنها بهره ببرد.

هدف همه مخالفت ها اما ارتقای کیفیت عملکرد دولت نیست، رفتارهایی چون نقد غیرمنصفانه، تخریب و کارشکنی مقصودی جز اخلال در کار دولت ندارند.مخالفان تند دولت در چهار سال گذشته با ابزارهای مختلفی چون سیاه نمایی، تهمت زنی، شایعه سازی، توهین، وارونه نمایی و ... در کار دولت سنگ اندازی کرده اند. چنانکه از فضای پسا انتخاباتی می توان دریافت، قرار نیست این گروه در چهار سال آینده دست ار رفتارهای تخریبی علیه دولت بردارند.


دولت اما باید در برابر چنین رفتارهایی بی توجهی نشان دهد. مسوولان اجرایی بدون اینکه خود را گرفتار حاشیه ها کنند و حتی در مقام پاسخگویی و منکوب کردن مخالفان برآیند، باید روی مسوولیت های اصلی خود متمرکز شوند. مهم این است که مردم قاضی نهایی این میدان هستند و کژ رفتاری ها را می شناسند. انتخابات اردیبهشت گذشته نشان داد که مردم فریب رفتارهای غیرمنصفانه مخالفان را نمی خورند.

2- یکی از مهمترین نقدهایی که کارشناسان و صاحبنظران به دولت یازدهم وارد می کنند، ضعف اطلاع رسانی است. بازوی رسانه ای و اطلاع رسانی بالاترین دستگاه اجرایی کشور، طی چهار سال گذشته چنان که باید در معرفی دستاوردهای دولت موفق عمل نکرد. کاستی های دولت در بخش اطلاع رسانی، امکان مانور مخالفان تند دولت در شایعه سازی و وارونه نمایی و تهمت زنی را افزایش داد.
دولت یازدهم دولتی عملگرا است. چنانکه رییس جمهوری در مناظره های انتخاباتی هم بر آن تاکید کرد، دولت عمل می کند، وقتی به نتیجه رسید، از طریق رسانه ها مردم را نسبت به عملکرد خود آگاه می کند. دولت دوازدهم هم باید ضمن حفظ عملگرایی با تقویت بخش های اطلاع رسانی خود، مردم را در جریان برنامه ریزی، تدارک و اجرایی سازی برنامه ها بگذارد و به این ترتیب همدلی و همراهی آنها را پشتوانه عملگرایی خود کند.

3-دولت باید چالش های پیش روی فعالیت رسانه های سنتی و رسانه های نوین را مرتفع کند. در دولت یازدهم بسیاری از رسانه های نزدیک به دولت از سوی برخی نهادها و گروه های خاص در تنگنا قرار گرفتند.

دولت باید به مطالبات سیاسی – فرهنگی مردم در زمینه آزادی بیان و آزادی مطبوعات جامه عمل بپوشاند، چرا که هر چقدر فضای کار رسانه ای بازتر و آزادتر باشد، دولت با مردم تعامل بهتری خواهد داشت و تخریب ها و هجمه ها به صورت آشکارتری خود را نشان می دهد.


گشایش در فضای رسانه ای موجب می شود مردم در فضای شفاف تر و شیشه ای تری مسایل جامعه را رصد کنند و سره را از ناسره تشخیص دهند. مخالفان تندروی دولت در چنین فضایی امکان مانور کمتری دارند و دولت می تواند در فضایی سالم تر به فعالیت بپردازد. ایجاد فضای آزاد رسانه ای از سویی دیگر پاسخگویی دولت و ارتقای کیفی فعالیت مسوولان را هم به دنبال خواهد داشت.
روش های تخریبی که برخی مخالفان علیه دولت پیش گرفته اند، حاصلی جز شیوع دلسردی و یاس در جامعه نخواهد داشت.

 رای 57 درصدی مردم در انتخابات اردیبهشت ماه به روحانی در حالی در پرونده انتخابات کشورمان به ثبت رسید که فعالیت تخریبی مخالفان علیه دولت شدت گرفته بود.

 رای مردم در واقع «نه» به تندروی و بداخلاقی های سیاسی و «آری» به اعتدال و تحمل مخالف بود. کاش مخالفان یک بار برای همیشه، کنش سیاسی خارج از قانون و عرف خود را مورد بازبینی قرار می دادند و همدل و همراه با دولت، در مسیر تامین منافع ملی گام بر می داشتند، تا پیام انتخابات 96، عملیاتی می شد.

منبع:ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد