آن که احسانش زیاد باشد،دوستان وبرادرانش او را دوست بدارند.   امام علی (ع)      
کد خبر: ۲۸۹۵۹
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۸
نویسنده...محسن بابادی...مفسر و تحلیلگر فوتبال ایران
مدتی است که بیش از گذشته به فوتبال خوزستان و مسائل حاکم بر آن دقت نموده ام . (( خصوصا ارتباطات سرد ، محدود و اختلافاتی که مابین مربیان وجود دارد بسیار آزارم می دهد . از وقتی که پای این پول نجس و لعنتی و همچنین منافع مادی گرایانه به فوتبال باز شد ، عواطف ، احساسات و دوستی ها کمرنگ شده و شاهد انواع و اقسام درگیری های لفظی و بعضا فیزیکی ، غیبت و بدگویی های مکرر ، سخن چینی های آنچنانی ، باند بازی و جبهه گیری ، تخریب یکدیگر در نزد بازیکنان ، مربیان و اصحاب رسانه و...از جانب تعداد انگشت شماری از این عزیزان بوده ام .

البته آنان نیز تا حدود زیادی بی تقصیرند . زیرا در جامعه کنونی که بیکاری و تورم بیداد میکند ، کمر شخص بی پول تحت فشار و سیلی های روزگار آنچنان خم شده که نتیجه ای جز شرمساری در مقابل خانواده اش ندارد . (( برایم بسیار تعجب آور و جای سوال است که مربیان شریف و با غیرت خوزستانی چه عشقی دارند که در گرمای جانفرسای 60 درجه و سرمای استخوان سوز بدون چشمداشت به بازیکن سازی می پردازند ؟!! 

این عشق و جانفشانی ها واقعا ستودنی بوده و میبایست دست مربیان زحمتکش فوتبال خوزستان را بوسید. اما متاسفانه،گاها مشاهده می شود که بخاطر گذران زندگی مجبورند دست به مسائلی بزنند که در شان آنان نبوده،آتش خشم مربیان دیگر را نیز بدجوری شلعه ور نموده و متعاقبا مسائل یاد شده بالا و آنچه نباید رخ دهد را نظاره گر باشیم .

بنده حاضرم قسم بخورم که این دسته از مربیان خوزستانی ، ذاتا نه اهل حرمت شکنی ، نه اهل حسادت و آزار مربی دیگر و نه اهل خوردن حق کسی بوده و هستند .
اما این فشار و جبر زمانه است که آنان را به این مسیر اشتباه کشانده است . مگر آنان چقدر صبر داشته و تحملشان در برابر مشکلات چقدر است ؟ اصلا مگر صبر تمامی انسان ها یکسان است ؟ یکی از دلایلش این است که متاسفانه تعداد تیم های خوزستانی همچون آب رودخانه کارون بسیار محدود تر از گذشته شده و تعداد مربیان فنی ، با دانش و کارکشته همچون چشمه ای جوشان رو به افزایش است . از طرفی تعداد تیم هایی که پول می دهند نیز بسیار محدود شده است . لذا این موضوع خود به خود تنش زا و آبستن حوادث گوناگونی می شود . وگرنه در گذشته کجا شاهد چنین مسائلی به این شکل بوده ایم ؟ هر مربی با لقمه نانی که از شغلی کم درآمد کسب می نمود ، می توانست شکم خود ، خانواده و حتی برخی بازیکنان کم بضاعت را سیر نماید .

اما الان چه ؟ با ماهیانه 1.5 میلیون تومان هم نمی توان از پس کمترین هزینه های زندگی برآمد . (( لذا فوتبال خوزستان ، متاسفانه در بسیاری از جاها تبدیل به جنگ قدرت و کشمکش در جذب سرمایه به سمت خود به هر قیمتی شده که این مسئله بسیار مشکل ساز شده است )) .

هر روزه شاهد جر و بحثی لفظی میان 2 یا چند مربی در مورد موضوعی بی ربط و متعاقبا شکافی عمیق مابین این عزیزان زحمتکش هستیم . آن هم مربیانی که بسیار فنی و بعضا با دانش تر از سطح عمومی فوتبال ایران هستند . آیا اگر تیم و پول به اندازه کافی می بود ، باز هم چنین میشد ؟
بخدا قسم خیر .

آنموقع هر مربی با خیال راحت هم به مربیگری می پرداخت و هم مخارج زندگی اش را تامین می نمود .
این حقیر در سرتاسر خاک پهناور ایران قدم نهاده و مربیان اقصی نقاط آن را از نظر گذرانده ام . (( به جرات می توانم بگویم ، بندرت مربیانی توانمند در قواره مربیان رده پایه فوتبال خوزستان مشاهده نموده ام  .

مشکل دیگری که وجود دارد ، شیوه برخورد ناشایست و روابط اجتماعی دور از شان تعداد محدودی از مربیان خوزستان است . (( منظورم آن افرادیست که رفتار و حرف هایشان حالت پرخاشگرانه ، توهین آمیز و تخریبی دارد . اگر بخواهم ساده بگویم ، باید خدمتتان عرض کنم که متاسفانه آن عده محدود ، اصلا شیوه سخن گفتن با یکدیگر را یاد نگرفته اند . در حقیقت فکر می کنند همه چیز با تخریب ، توهین و ...حل می شود . در صورتی که اصلا چنین نیست.

مشکل بعدی این است که برخی مربیان به هیچ وجه چشم دیدن پیشرفت مربی دیگر را نداشته و ندارند . آنان در اثر کوچک ترین پیشرفت وی این احساس و تفکر در ذهنشان بارور می شود که وی خودش را گرفته ، کسی را تحویل نمی گیرد و اصطلاحا ادعایش می شود .
در صورتی که خیلی از مواقع چنین نبوده و شخص مذکور بخاطر تمرکزی که روی کار خویش داشته یا دلایل شخصی دیگری که دارد چنین رفتار می کند .

  مورد بعدی این است که برخی مربیان تمایلی به یادگیری و بکار گیری ذهن خویش جهت خلاقیت و...را نداشته و آنقدر غرق در کار مربیگری می شوند که طی سالیان متمادی در همان جایگاه قبلی خویش قرار گرفته و اگر کسی را ببینند که با تلاش ، توانایی و تکیه بر استعداد خویش در مسیر موفقیت قرار گرفته ، پروژه تخریب وی را علنا کلید می زنند )) . در حالی که میبایست سعی نمایند خودشان را به آن سطح برسانند . اما وقتی خویش را ناتوان می بینند ، چنان می کنند که نباید .

لذا من از همین جا تمامی مربیان عزیز را به خویشتن داری و سعه صدر دعوت نموده و از آنان عاجزانه درخواست میکنم از همین لحظه سعی در برطرف نمودن ایرادات خویش نموده و میل به پیشرفت ، موفقیت ، دوستی و خیر خواهی برای همکاران را تمرین نموده و آن ها را جایگزین عداوت ، کینه توزی ، تخریب ، سخن چینی ، به حاشیه بردن و سعی در حذف همکار دیگر نمایند .
الان که در ایام مبارک و عزیز عید بزرگ فطر قرار داریم ، بهترین زمان برای عملی نمودن این کار بزرگ است .

الحمدلله تماس ، پیام دادن و احوالپرسی با نرم افزار های موجود کاملا رایگان بوده و تنها کمی زیرپا گزاردن غرور ، عشق و احترام به همکار و هم نوع را می طلبد .


نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد