عیدباستانی نوروز 1400  و بهار طبیعت بر همگان مبارک باد .با آرزوی از بین رفتن ویروس کرونا      
کد خبر: ۲۹۵۳۶
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۲
محمدبن جعفربن ابی طالب(الطیار)
محمد بن جعفر طیار پسر برادر وداماد امام علی (ع ) وشوهر حضرت ام کلثوم ، یکی از دختران امام علی (ع )است.پدر او جعفر بن ابیطالب مشهور به طیار یکی از یاران حضرت محمد می باشد ویکی از شهدا در غزوه موته است که به دست رومی ها به مقام شهادت نائل شد وبعد از آن دستهای مبارکش را از تنش جدا کردند.
به گزارش بدر پرس ، محمد بن جعفر طیار در حبشه وزمانی  که پدر بزرگوارش جعفر طیار به همراهی گروهی از مسلمانان ویاران حضرت محمد به فرمان آن حضرت به آن دیار مهاجرت کرده بودند که بعد ها به شهر مدینه بازگشتند.محمد جعفر طیار علاوه بر شایستگی هایی که در روایات آمده وحضرت محمد در مورد او بیان داشته در کمالات وعلوم هم صاحب فضایلی بوده ودر زمان فتوحات صدر اسلام در ایران به دستور حضرت امیرالمومنین علی ع در رکاب امام حسن مجتبی همراه با اصحاب پیامبر جهت پیکار حضور داشته است.
 
محمد بن جعفر طیار در تهاجم به ایران حاضر شد ودر جنگی که در شوشتر رخ داد زخمی شد وبر اثر همان زخم در ۵ کیلومتری شهر دزفول کشته شد وبه خاک سپرده شد .
 
بنا بر انچه که در منابع تاریخی بیان شده عده ای محمد بن جعفر طیار را شریک در قتل مردم در جنگی که در شوشتر رخ می دهد می دانند که در همان جنگ به دست ایرانی ها زخمی شده وهمان جا از دنیا می رود.عبداللطیف خان شوشتری گفته است:در جنگ فتح شوشتر ،محمد بن جعفر طیار به سختی زخمی شده ودر بازگشت به دزفول دعوت حق را لبیک گفته ودر خارج شهر مدفون شده است.
 
آرامگاه محمد بن جعفر طیار
آرامگاه محمد بن جعفر طیار در فاصله ۵ کیلومتری شهر دزفول ،در شهرکی به همین نام قرار دارد.این بقعه در شمال خوزستان می باشدو این بنا مربوط به عصر امیر تیمور گورکانی وپسر او شاهرخ میرزا ساخته شده ودر دوره صفویه وبعد از آن بارها تجدید بنا گردیده است. این بنا در تاریخ ۵ بهمن سال ۱۳۷۸ با شماره ۲۵۵۳ به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده است. 
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد