عیدباستانی نوروز 1400  و بهار طبیعت بر همگان مبارک باد .با آرزوی از بین رفتن ویروس کرونا      
کد خبر: ۲۹۵۵۷
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۵
ایجاد دفتر تجاری در کشور عمان، اعزام هیأت‌های تجاری به این کشور، احداث شهرک‌های صنعتی و صدور ویزای مدت‌دار برای فعالان اقتصادی از جمله راهکارهایی است که باعث توسعه صادرات به این کشور می‌شود
به گزارش بدر پرس ، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز با اشاره به راهکارهای خود در خصوص توسعه صادرات به عمان گفت: ایجاد دفتر تجاری در کشور عمان، اعزام هیأت‌های تجاری به این کشور، احداث شهرک‌های صنعتی و صدور ویزای مدت‌دار برای فعالان اقتصادی از جمله راهکارهایی است که باعث توسعه صادرات به این کشور می‌شود.

صنایع، معادن و کشاورزی اهواز، شهلا عموری در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در استانداری خوزستان اظهار کرد: یکی از دلایل مهم بحث صادرات به کشور عمان این است که کشور عمان نیاز شدیدی به واردات محصولات کشاورزی دارد و کشور ایران می‌تواند این نیاز را جوابگو باشد.

وی با بیان این‌که کشور عمان دارای مرز دریایی با ایران و مزیت همجواری است، افزود: عمان جمعیتی حدود 4.4 میلیون نفر دارد و 15 درصد از واردات جهانی را در سال 2016 به خودش اختصاص داده است و این کشور از دیگر کشورها در رده بالایی قرار دارد.

عموری تصریح کرد: عمان در سطح جهانی از نظر شاخص توانمندسازی تجاری از 136 کشور، دارای رتبه 46 و کشور ایران در رتبه 132 قرار دارد. این کشور پس از 5 سال رشد اقتصادی، در سال 2015 به دلیل کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی با رکود مواجه شده است.

وی با اشاره به این‌که کشور عمان از نظر اقتصادی یک کشور پیشرفته است، گفت: چشم‌انداز رشد اقتصادی عمان در سال 2015 افزایش یافته بود و انتظار می‌رود در سال 2022 رشد اقتصادی این کشور افزایش یابد. سرانه تولید ناخالص داخلی کشور عمان در سال 2016، حدود 16 هزار دلار بوده است و پیش‌بینی می‌شود که در سال 2022 افزایش پیدا کند.

عموری خاطرنشان کرد: بر اساس آمارهای بانک مرکزی بخش خدمات 68 درصد را در عمان تشکیل داده و سهم این بخش‌ در سال 2015 بیشتر بوده است. دیگر ویژگی کشور عمان کسب‌وکار هتلداری است که در سال 2015، رشد مثبتی را داشته است.

وی با اشاره به سهم بالای حمل و نقل در کشور عمان گفت: روند تجارت کالا در عمان در سال 2010 تا 2016 روند روبه رشدی داشته به گونه‌ای که سال 2013 بیشترین واردات را به خود اختصاص داده اما پس از آن، کشور عمان با افت ارزش کالاها مواجه شد.

عموری عنوان کرد: بزرگترین شریک تجاری کشور عمان، چین است که 43 درصد از سهم کالاهای کشور عمان را به خود اختصاص داده و سهم ایران از کالاهای وارداتی به این کشور، 3 درصد است.

عموری با اشاره به روابط تجاری عمان با ایران گفت: از سال 92 به بعد، نوسانات ورود کالا به عمان موجب شد که این کشور با ایران روابط تجاری برقرار کند و بیشترین صادرات ایران به عمان نیز مربوط به آهن، فولاد و حیوانات زنده و گوشت بوده است.

وی با بیان اینکه این کشور طی سال‌های اخیر روابطی با کشورهای دیگر برقرار کرده است، یادآور شد: عمان یکی از مهمترین کشورهای توسعه‌یافته است که باعث جذب سرمایه‌گذاری می‌شود. نرخ تورم در کشور عمان زیر 3 درصد است و این کشور به شدت نیازمند مواد فولادی و صنعتی است که این برای کشور ما یک فرصت تلقی می‌شود.

عموری با اشاره به این‌که کشور عمان 90 درصد از مواد غذایی خود را از بقیه کشورها تهیه می‌کند، گفت: با توجه به مرغوبیت مواد کالایی ایران و علاقه فراوان مردم عمان به کشور ایران، این مزیت برای ایران است که بتواند محصولات خود را به این کشور صادر کند.

وی با بیان این‌که کشور عمان ویژگی و ظرفیت‌های مهمی برای صادرات دارد، گفت: قابلیت دسترسی آسان، کاهش هزینه‌های حمل و نقل، اشتراکات و پیوندهای فرهنگی و وجود ثبات و امنیت اقتصادی بالا از مزیت های ارتباط با کشور عمان است. 
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد