آن که احسانش زیاد باشد،دوستان وبرادرانش او را دوست بدارند.   امام علی (ع)      
کد خبر: ۳۰۰۳۱
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۶
بقلم ؛ سهام خزلی
چهاردهم مرداد ماه سالروز وفات استاد حسین پناهی ست . مرحوم پناهی در ششمین روز از شهریور 1335 در روستای دژکوه از توابع شهرستان سوق استان کهگیلویه و بویر احمد دیده به جهان گشود .
وی پس از اینکه تحصیلات خود را در بهبهان به اتمام رساند به خواست و توصیۀ اکید پدر ، برای تحصیل به مدرسۀ آیت الله گلپایگانی رفت و پس از اتمام تحصیلات برای ارشاد و راهنمایی مردم به زادگاه خود بازگشت اما از آنجا که علایق شخصی و روحیات شاعرانه وی با حرفه ای که به توصیۀ پدر برگزیده بود هم سویی نداشت ، علی رغم مخالفت های شدید خانواده راهی تهران شد و به مدت 4 سال در مدرسۀ هنری آناهیتا به تحصیل علوم هنری پرداخت.

 مرحوم پناهی با گذراندن دوره های بازیگری و نمایشنامه نویسی به کسب مهارت در این فنون پرداخت و فعالیت رسمی خود را با بازی در مجموعۀ تلویزیونی محلۀ بهداشت آغاز کرد اما نویسندگی و کارگردانی نمایشنامۀ دو مرغابی در مه که با بازی بی نظیر خود ایشان همراه بود، نقطۀ عطفی در کارنامۀ هنری زنده یاد پناهی  شد.

  متن قوی نمایشنامه در کنار کارگردانی استادانه و تلفیق  با بازی هنرمندانه حسین پناهی توانست نظر مثبت مخاطبان را به خود جلب کند تا جایی که بارها این نمایشنامه از سیما پخش شد . فیزیک کودکانه و شکننده ، نحوۀ خاص سخن گفتن ، سادگی و خلوصی که از رفتارش می بارید در تلفیق با طنز تلخی که بسیار به آن معتقد بود  ، موجب شده بود که فقط نقش های خاصی را بپذیرد . حسین پناهی را اما بیشتر باید با اشعارش شناخت . 

مضامین بلند در قالب کلمات ساده با بیانی شیوا و روان نشان از نفوذ شاعرانگی درعمق  وجود مرحوم پناهی ست. اولین مجموعۀ شعر حسین پناهی با نام من و نازی در سال 1376 منتشر شد که تاکنون بیش از 16 بار تجدید چاپ و به 6 زبان زندۀ دنیا ترجمه شده است. بازی های روان و بسیار ساده و شکنندۀ مرحوم پناهی در نقش های مختلف مورد قبول همگان بود و کمتر کسی را میتوان یافت که از ایفای نقش هایی که توسط ایشان صورت میگرفت لذت نبرده باشد . 

زنده یاد حسین پناهی در سال 1367 نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای بازی در فیلم مسیر تند باد شد . در سال 1369 هم دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد برای بازی در فیلم سایۀ خیال به ایشان تعلق گرفت . سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد هم برای بازی در فیلم مهاجران در سال 1371 نصیب ایشان شد . 

مرحوم حسین پناهی در چهاردهمین روز از سال 1383 در سن 48 سالگی به دلیل عارضۀ قلبی در منزل مسکونی خود بدرود حیات گفت و در زادگاه خود در کنار مزار مادرش آرام گرفت .یادش گرامی
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد