آن که احسانش زیاد باشد،دوستان وبرادرانش او را دوست بدارند.   امام علی (ع)      
کد خبر: ۳۰۱۵۱
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۰
رئیس مجلس شورای اسلامی :
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کشورمان در مسائل اقتصادی با چالش‌هایی روبرو است، گفت: برای رفع این مشکل نیاز به همکاری رسانه‌ها به منظور ایجاد عزم ملی در راستای حمایت از تولید ملی است
به گزارش بدر پرس، "دکتر علی لاریجانی" رئیس مجلس شورای اسلامی به مناسبت گرامیداشت روز خبرنگار عصر امروز (چهارشنبه، 18 مرداد ماه) با خبرنگاران پارلمانی دیدار و گفت وگو کرد.

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه خبرنگاران همکاری موثری برای ارائه اطلاعات به مردم دارند، گفت: در خصوص ارائه اطلاعات نباید گاهی اوقات برخی مشکلات اوقات خبرنگاران را تلخ کند و فعالان این عرصه باید صبور باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تردیدی نسبت به جایگاه و تأثیرگذاری خبرنگاران در راستای تصمیم گیری‌ها در کشور وجود ندارد، افزود: قدر و منزلت کار خبر کمتر از بخش حکمرانی نیست و ضلع مهمی برای سامان دادن به امور تلقی می‌شود.

وی با بیان اینکه اطلاع‌رسانی در بخش‌های مختلف اعم از اقتصاد، سیاست، فرهنگ و ... اهمیت دارد، افزود: البته شاید مسائل اقتصادی برای برخی مهم باشد و برای برخی دیگر سایر حوزه ها اما باید عنوان کرد کشورهایی که جنس مردم سالاری دارند در خصوص ارتباط با مردم باید سامان داشته باشند.

رسانه ها باید به اولویت‌های کشور توجه کنند

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه رسانه‌های مکتوب و دیداری در حضور 73 درصدی مردم در انتخابات نقش و تأثیر جدی داشتند، ادامه داد: البته رسانه ها باید به اولویت‌های کشور توجه کنند زیرا برخی امور جذابیت‌های آنی داشته ولی معلوم نیست برای مردم خاصیتی به همراه داشته باشد؛ شاید گاهی اوقات تصویری را شکار کنیم  و سرگرمی برای مردم فراهم شود اما مسئولیت افراد مقابل چنین مسائلی چیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کشورمان در مسائل اقتصادی با چالش‌هایی روبرو است و این چالش‌ها به هم تنیده است، گفت: با توجه به اینکه کابینه جدید معرفی شده اما قرار نیست این کابینه، انقلابی در مسائل اقتصادی ایجاد کند مگر اینکه همکاری در همه حوزه‌ها وجود داشته باشد از این رو باید اراده ملی ایجاد شود به عنوان مثال اگر در شرایط فعلی عنوان می شود باید به تولید داخلی توجه کنیم و این موضوع بارها توسط مقام معظم رهبری و دولتمردان عنوان شده است رسانه‌ها باید موانع تولید را برشمرند تا دولتمردان متوجه آنها شوند.

وی در ادامه تصریح کرد: رسانه‌ها باید کارآفرینی‌هایی که با تکنولوژی جدید ایجاد می‌شود و از جمله کارهای جذاب هستند را به مردم معرفی کنند تا نشاط کاری در مردم به وجود آید و این امر هم اکنون ضرورت دارد.

رئیس قوه مقننه ضمن توصیه به رسانه‌ها مبنی بر اولویت بندی در توجه به موضوعات مخلتف گفت: در نگاه کلی به رسانه‌های کشور گاهی مسائل سیاسی یا داخلی نسبت به موضوعات دیگر سایه می‌اندازد که این موضوع دور از مأموریت رسانه‌ها و در ذهن مردم خیلی جزئی است.

دکتر لاریجانی با یادآوری سفر خود به کشور ژاپن و توجه مردم این کشور به تولیدات داخلی‌شان افزود: یکی از مسئولین کشور ژاپن گفت که ما به مردم یاد داده ایم اولین چیزی که از بازار خرید می‌کنند تولید ژاپنی باشد لذا رسانه‌ها باید توجه به تولید داخلی را در افکار عمومی جامعه نهادینه کنند و راهی جز این وجود ندارد زیرا اگر مسئولان چندین بار در این خصوص حرف بزنند باز هم نیاز به ایجاد همدلی با مردم است.

وی با اشاره به اینکه بر اساس آمارهای ستاد مبارزه با قاچاق کالا واردات کالای قاچاق از  25 میلیارد تومان به حدود 12 الی 13 میلیارد تومان کاهش یافته است، افزود: کالای قاچاق کمر تولید را می‌شکند و مردم باید بدانند که چنین کالاهایی را نباید خرید کنند و این مهم جز با همکاری رسانه‌ها و ایجاد اراده ملی محقق نخواهد شد.

رئیس قوه مقننه با اشاره به اینکه هم اکنون مصرف انرژی در کشورمان نسبت به اروپا سه برابر است، گفت: چرا باید سرمایه‌گذاری کلانی انجام دهیم و انرژی با قیمت را به راحتی مصرف کنیم از این رو چنین سبک زندگی نادرست است.

تحت‌الشعاع قرار گرفتن مصالح و منافع ملی به ضرر ملت است

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه با وجود مردمسالاری در کشور و فعالیت جناح‌ها و رسانه‌های مختلف دلیلی وجود ندارد کارهایی که جنبه ملی دارند در درگیری‌های جناحی شهید شوند، گفت: تحت‌الشعاع قرار گرفتن مصالح و منافع ملی به ضرر ملت است و موجب خسران می‌شود.

وی با بیان اینکه در صحنه بین‌المللی اصرار مبنی بر این است که ایران کشوری منزوی است، افزود: کمتر از یک ماه دعوتنامه‌های مراسم تحلیف ریاست جمهوری به کشورهای مختلف ارسال شد و بر اساس آن حدود 105 هیأت عالی رتبه با 500 نفر اعضا در سطوح بالا در مراسمی که سطح داخلی داشت حضور پیدا کردند که این خود دارای پیامی مهمی بود و پاسخ عملی به کسانی که اذعان می‌کردند ایران منزوی است.

مراسم تحلیف ریاست جمهوری وجهه قدرت و نفوذ ایران را نشان داد

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه حضور هیأت‌های مختلف در مراسم تحلیف ریاست جمهوری اقدام مهمی بود و مکمل انتخابات تلقی می‌شد، افزود: حضور 73 درصدی مردم در انتخابات نشان‌دهنده تثبیت مردم سالاری در داخل کشور بود و حضور هیأت‌های خارجی در مراسم تحلیف ریاست جمهوری نیز وجهه قدرت و نفوذ ایران را نشان داد اما این در حالی است که چند ساعت بعد رسانه ملی در برنامه میزگردی در خصوص تحلیل کابینه آینده دولت پخش کرد در حالی که آیا این مراسم اهمیت دو چندانی برای پرداختن به آن داشت؟

وی با اشاره به اینکه 27 هیأت خارجی از آسیا، 14 هیأت از شمال و شرق اروپا، 15 هیأت از غرب اروپا، 8 هیأت از آمریکای لاتین، 37 کشور از آمریکای شمالی و 33 کشور عربی و آفریقایی در مراسم تحلیف ریاست جمهوری حضور داشتند، گفت: این حضور حرکتی با ارزش بود و در این میان 10 هیأت از سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای نیز در مراسم مذکور حضور داشتند که به نوعی مانور بسیار جدی برای نشان دادن اینکه ایران در قلوب ملت‌ها و دولت‌ها بزرگ است، تلقی می‌شد. حال توجه به این موضوعات مهم بود یا یک عکس و سهل‌انگاری یک نماینده که رسانه‌ها باید نسبت به ابراز علاقمندی دولت‌ها برای حضور در کشورمان می‌پرداختند.

دکتر لاریجانی ضمن تأکید بر اینکه طی سال‌های گذشته بارها مشاهده شده که منافع ملی در کشمکش‌ها ذبح می‌شود، افزود: در پرداختن به مسائل گوناگون باید به منافع و امنیت ملی که دارای ارزش بسیار است توجه کرد و آنها را تحت الشعاع قرار نداد.

وی با اشاره به اینکه اطلاعات مردم از مسائل قانونی کم است، افزود: رسانه ملی و رسانه‌های مکتوب باید نسبت به افزایش سطح اطلاعات مردم از قانون توجه و اقدام کنند اگر مردم مسلط به قانون نشوند امور به درستی پیش نمی‌رود و فقط خودشان را به دردسر می اندازند از این رو در زمان تصویب قانون این مباحث برای مردم توصیف شود.

رئیس مجلس شورای در خصوص اینکه رسانه‌ها در آینده خاطر نشان کرد: امیدوارم هر چه سریعتر رسانه‌ها به جایگاه حقوقی که در شأن آنهاست ، دست یابند.

دکتر لاریجانی در خصوص پیشنهاد خبرنگار شبکه خبر مبنی بر پخش زنده مراسم رأی اعتماد از این شبکه گفت: پخش زنده مراسم از شبکه خبر منعی ندارد و خوشحال می شویم این اتفاق انجام شود.

وی در واکنش به دغدغه خبرنگاران در خصوص انجمن صنفی خبرنگاران و طرح جامع رسانه ها تصریح کرد: تشکیل انجمن صنفی مانع قانونی ندارد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می تواند در این راستا اقدام کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: طرح جامع رسانه ها در مجلس مطرح بود اما با همکاری دولت و برای جلوگیری از مخالفت شورای نگهبان به دلیل مسائل مالی قرار شد به صورت لایحه به مجلس ارائه شود؛ مسئولان وزارت ارشاد عنوان کردند که این لایحه در مسیر تصویب دولت است اگر تا دو ماه آینده به نتیجه نرسد مجددا طرح مجلس را مطرح خواهیم کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد