دو چيز را خداوند در اين جهان كيفر ميدهد : تعدي ، و ناسپاسي پدر و مادر . حضرت محمد (ص)      کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.امام حسین(ع)      
کد خبر: ۳۰۶۰۵
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۰
کار مرمت10 بنای تاریخی از ابتدای امسال در شهرستان دزفول آغاز شده است
به گزارش بدرپرس، رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری دزفول این 10 اثر را شامل خانه مرمت 10 بنای تاریخی در دزفولهای تاریخی، پل ساسانی، یک روستا و نیز محوطه و آرامگاه یعقوب لیث اعلام کرد و گفت: امسال مرمت 40 اثر تاریخی در استان خوزستان آغاز شده است که از این تعداد 10 اثر در شهرستان دزفول مرمت می شوند.

حجت اله آریایی افزود : در حال حاضر مرمت پل ساسانی دزفول با اعتباری افزون بر یک میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی آغاز شده که این اعتبار برای استحکام بخشی قسمتی از جان پناه پل در حال انجام است.

وی ادامه داد: در کار مرمت آجر و مصالحی بکار می رود که با قسمت اصلی اثر تاریخی متفاوت و قابل تشخیص باشد .

رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری دزفول گفت: در صورت جذب اعتبار موردنظر از سوی فرمانداری دزفول، عملیات سبک سازی پل و برچیدن پیاده رو فلزی و همچنین آجرفرش انجام خواهد شد.

وی اظهار کرد: یک میلیارد ریال دیگر نیز برای مرمت خانه زرگر،یک میلیارد ریال برای مرمت خانه صنیعی،یک میلیارد ریال برای مرمت روستای نورآباد ، 700 میلیون ریال برای مرمت بقعه و طرح مطالعاتی محوطه یعقوب لیث اختصاص یافته که مرمت این آثار و ابنیه های تاریخی در حال انجام است.

پل باستانی دزفول با 17 قرن قدمت یکی از قدیمی ترین پل های استوار جهان است که در سال 263میلادی به دستور شاپور اول ساسانی بر روی رودخانه دز ساخته شد.

پل ساسانی مهم‌ترین اثر تاریخی دزفول و به عنوان نماد شهر دزفول که 2 منطقه شرق و غرب این شهر را به هم وصل می‌سازد ،یکی از راه‌های ارتباطی شهر جندی شاپور و سرزمین بین‌النهرین بوده که به دستور شاپور اول ساسانی و پس از پیروزی ایران بر والرین و با بکارگیری اسرای رومی ساخته شده و از این رو به پل رومی نیز مشهور است. 

این پل دارای 14 دهانه است، پل قدیم دزفول از سنگ ساروج و آهک ساخته شده و در دوران حکومت عضدالدوله دیلمی، صفویان و پهلوی بازسازی شده است اما پایه‌های پل حکایت از دوران ساسانی دارند. 

افزون بر 200 هکتار بافت قدیم دزفول با بناها و آثار معماری منحصر بفرد ، دزفول را به شهر آجر معروف کرده است. بافت تاریخی دزفول با سرمایه گذاری هدفمند می تواند بیش از پیش در رونق گردشگری در این شهرستان موثر باشد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد